Jak zvyknout psa na střelbu

Neděle, 26. duben 2009

V lovecké praxi je nezbytné, aby se pes výstřelu nebál, a dokonce aby na něj ani reagoval přehnaně pozitivně, například nedočkavým vyběhnutím hledat střelenou zvěř. Chování psa po výstřelu je předmětem zkoušek lovecké způsobilosti, kde se zkouší výstřelem z brokovnice.

Při lovu na drobnou zvěř, tedy na honu, je každý pes vystaven velkému počtu, mnohdy stovkám, výstřelů. Při lovu na zvěř spárkatou je výstřelů podstatně méně, zato výstřel z kulovnice je zvuk výrazně silnější a více stresující pro uši psa, ostatně i člověka.

 

Jak víme, psa lze odnaučit řadu věcí, tedy i strachu z hluku, rány apod., ale jistě je mnohem jednodušší, když se náš pes bát a reagovat přehnaně ani nezačne. Jak tedy na to?

 

Začínáme už při výběru štěněte. Vybíráme takové, které se nebojí nečekaných zvuků a překvapení a reaguje klidně a vyrovnaně, např. zvědavým podíváním se, ale rozhodně ne bázlivě, se snahou utéct nebo se schovat, ani přehnaně agresivně. Nejprve upozorníme chovatele na to, co se chystáme provést, a domluvíme se s ním. Už jen proto, aby se třeba maminka štěňat nedomnívala, že chceme štěňatům ublížit a nešla je bránit. Pokud chovatel souhlasí, případně fenu někam zavře, počkáme, až jsou štěňata zaměstnána sama sebou, např. hrou, a nečekaně zatleskáme. Pozorujeme reakce jednotlivých štěňat na nečekaný zvuk. Pokud nereagují, nebo všechna reagují vlažně, můžeme zvolit hlasitější zvukový podnět, např. něčím bouchnout, nebo lehce prasknout pytlík, ale zvuk nesmí být přehnaný, abychom naopak velkým leknutím štěňata nestresovali a ta nezačala na hluk reagovat neadekvátně.

 

Vybrali jsme si štěně, které se hluku nebojí. Co dál? Během jeho štěněcích týdnů a měsíců mu tu a tam zopakujeme cvičení s tlesknutím či jiným nečekaným hlukem tak, aby jej během času začalo vnímat jako přirozenou součást okolního světa a obvykle na něj po nějaké době nijak nereaguje.

 

Když štěně odroste a začínáme s loveckým výcvikem, je třeba psa přivyknout na zvuk opravdového výstřelu. Vhodným prvním stupněm je dětská pistolka nebo puška na kapslíky. Nikdy ale nestřílíme v místnosti, pro citlivé uši psa by to byl příliš velký hluk. Vezmeme s sebou pistolku na procházku, a když pes v nějaké rozumné vzdálenosti od nás je něčím zaměstnaný, hledá, zkoumá okolí, nečekaně vystřelíme a sledujeme reakci psa. Pokud se lekne, uklidňujeme jej a chlácholíme. Takto pokračujeme tak dlouho, dokud na zvuk nepřestane reagovat. Dalším osvědčeným stupněm je startovací pistole na tzv. „poplašňáky", která je volně prodejná od 18 let. Stejně tak lze koupit startovací nábojky do většiny plynových pistolí, opět volně prodejných od 18 let. Pokud pes nereaguje na zvuk těchto nábojů, máme obvykle vyhráno. U myslivců je dalším krokem potom skutečná brokovnice. Pokud nejsme myslivci a nemáme ZP, můžeme požádat někoho z myslivců v našem okolí, zda by nás nevzal se psem do honitby, ze zkušenosti vím, že to nebývá problém. Další možnost je vzít psa po domluvě na brokovou střelnici někde v okolí, kde zažije zvukovou zátěž blížící se skutečnému honu, ale tam vezmeme psa pouze tehdy, když nejeví známky problémů s hlukem a jsme si jisti, že to zvládne.

 

V celém procesu přivykání je třeba postupovat trpělivě a nic neuspěchat. K další fázi a vyššímu hluku přistoupit pouze tehdy, když pes nemá absolutně žádný problém s hlukem menším. Pokud se pes leká, vždy ho uklidníme, pozitivně naladíme, nikdy netrestáme. Mějme na paměti, že jakmile si psa jednou zradíme, odstranit naší chybu bude neskonale těžší, než kdybychom ji neudělali.

 

Jak dlouho to trvá a jak pes reaguje, je u každého psa individuální. Tady bych zopakoval, že vhodným výběrem štěněte si můžeme ušetřit mnoho problémů.

 

Autor: Petr Koutenský

autor článku: Petr Koutenský

Počet přečtení tohoto článku: 10424

Zpět na výpis

 • Re: Re: Chlácholení

  15.04.2013 06:39:23

  Mirka napsal(a):

  I feny chlácholí vylekané štěně, takže tyhle novoty ve výcviku o odvykání strachu jsou k ničemu. Právě naopak, pes se cítí ve svých obavách osamocen, zrazen a vůbec mu to nepomůže strach odstranit. On totiž chlácholení v tu chvíli nepovažuje za odměnu,ale je to jen odpoutání pozornosti a zklidnění.

 • Re: Chlácholení

  11.04.2013 21:40:25

  Jirka, Fox a Romanka napsal(a):

  Amy (10.04.2013 08:55:32) napsal: Psa chlácholit a uklidňovat po tom, co se něčeho lekne? Tím docílíte jedině toho, že mu ukážete, že je opravdu čeho se bát.
  Zase tu zveřejňujete nesmyslné návody, kterými docílíte akorát opaku.

  tjn.

 • Chlácholení

  10.04.2013 08:55:32

  Amy napsal(a):

  Psa chlácholit a uklidňovat po tom, co se něčeho lekne? Tím docílíte jedině toho, že mu ukážete, že je opravdu čeho se bát.
  Zase tu zveřejňujete nesmyslné návody, kterými docílíte akorát opaku.

 • Re: chlácholit a uklidňovat?

  09.04.2013 16:56:21

  napsal(a):

  Já souhlasím, náš pes Silvestra nesnášel, bal se. Posledního Silvestra jsme mu ukázali, že není čeho se bát a to jednoduše, že jsme ho vyhecovali slovem darebák. On začal štěkat a choval se jako "hrdina" za to dostal pochvalu. Stačilo to jednou neštěká a je mu to úplně u ocasu.  Májina (08.04.2013 02:41:16) napsal: Nemyslím si, že by bylo vhodné psa, který se lekne chlácholit a uklidňovat, protože by ho to mohlo utvrdit v tom, že jeho reakce - leknutí pro nás byla žádoucí(taky jsme se lekli) a způsobit tak, že se začne postupně po takovém zvuku chovat bázlivě.
  Myslím si, že je lepší, jestliže zareaguje, odvést psovu pozornost například k hračce nebo pamlsku - zkrátka k něčemu, co má rád, aby se naladil pozitivně a pro příště požádat někoho, kdo vystřelí z trošku větší dálky, aby to nebylo tak silné, že se pes lekne. Pak postupně pomalu zkracovat vzdálenost výstřelu podle toho, jak už si na zvuk zvykl. Neuspěchat to. Takhle jsem totiž odnaučila mou fenku stresu z ohňostrojů a petard, kterou jsem u ní vypěstovala právě chlácholením v situacích, kdy se lekla. Ale je to jen můj názor, nechci tím nijak zpochybnit článek a ani nikoho urazit. ;-)

 • chlácholit a uklidňovat?

  08.04.2013 02:41:16

  Májina napsal(a):

  Nemyslím si, že by bylo vhodné psa, který se lekne chlácholit a uklidňovat, protože by ho to mohlo utvrdit v tom, že jeho reakce - leknutí pro nás byla žádoucí(taky jsme se lekli) a způsobit tak, že se začne postupně po takovém zvuku chovat bázlivě.
  Myslím si, že je lepší, jestliže zareaguje, odvést psovu pozornost například k hračce nebo pamlsku - zkrátka k něčemu, co má rád, aby se naladil pozitivně a pro příště požádat někoho, kdo vystřelí z trošku větší dálky, aby to nebylo tak silné, že se pes lekne. Pak postupně pomalu zkracovat vzdálenost výstřelu podle toho, jak už si na zvuk zvykl. Neuspěchat to. Takhle jsem totiž odnaučila mou fenku stresu z ohňostrojů a petard, kterou jsem u ní vypěstovala právě chlácholením v situacích, kdy se lekla. Ale je to jen můj názor, nechci tím nijak zpochybnit článek a ani nikoho urazit. ;-)

Celkem záznamů: 6
|< << 12 >> >|

Top inzerát

Velký knírač - štěňata

Velký knírač - štěňata

Plemeno : Knírač velký
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace