Když pes vystavuje

Pátek, 20. červen 2014

Funkce vystavování je neodmyslitelně spjata se všemi plemeny ohařů, která k němu mají přirozené vlohy. To ovšem neznamená, že se občas nevyskytne třeba teriér nebo slídič, který bude vystavovat zvěř stejně jako ohaři. Po určité době tréninku jsou tito psi perfektně schopni pochopit, co po nich požadujete, a samo se jim pak vryje pod kůži a stává se jakoby jejich součástí.

Vystavování můžeme definovat jako cíl práce ohařů, nebo také jako způsob označení zejména pernaté zvěře. Požadavky, které jsou kladeny na ohaře v případně hodnocení jeho práce, výstižně definuje platný zkušební řád pro zkoušky ohařů.

 

Akima z knovízké doliny - ohař vystavuje

 

Vystavování jako takové lze definovat jako práci, kterou provede ohař v případě, že navětří zvěř. V případě, že navětření proběhne na větší vzdálenost, je třeba, aby se pes v takovém případě ke zvěři přiblížil, a poté ji teprve vystavil. Samo vystavení musí být provedeno psem tak, že zůstane strnule a nehybně stát (včetně oháňky), v této poloze vyčká na příchod psovoda. Poloha, kterou pes zaujme při strnutí, se lehce liší podle toho, o jakou rasu psa se jedná. Třeba plemena ohařů pocházejících z Anglie, vystavovala původně v sedu (odtud také pochází jejich název). Většina psů ovšem vystavuje ve stoje s mírně pokrčenými předními nohami. Stopu zvěře a dýchánek má pes pouze naznačit. Pokud pes vystavuje dýchánky nebo stopy na ZV nebo PZ, nepovažujeme to za chybu. Za chybu ovšem považujeme, pokud pes během zkoušek vystaví na třikrát na třech různých místech a v různých směrech, aniž by byla prokázána přítomnost zvěře. V takovém případě obdrží z hodnocení známku 0. Vystavování během zkoušek musí ohař prokázat na divoké zvěři, pokud je přítomná. V opačném případě se před ohaře vypouští zdravá pernatá zvěř.

 

Akima z knovízké doliny - ohař vystavuje

 

Vystavování můžeme rozdělit na vystavování zrakem nebo nosem. Pokud pes větří nežádoucí zvíře, doporučuje se s ním postupovat rychleji, aby pes nedostal možnost provést vystavení, které může zvěř vyplašit. Není také vhodné, pokud se pes zvěři vyhýbá, takže ji tzv. zapírá. To může být následkem např. hrubého zacházení při nácviku klidu před zvěří. Pokud máte psa dosti temperamentního, může se u něj projevit další chyba doprovázející vystavování – krátkodobé vystavení, po kterém se pes rychle vrací ke svému doprovodu. Pokud se potýkáte s tímto problémem, lze doporučit nácvik setrvání na místě pomocí dlouhé šňůry a povelem „Zůstaň!“.

 

Za fotografie děkujeme p. Ježkovi a jeho Akimě z knovízké doliny

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 4297

Zpět na výpis


Top inzerát

Velký knírač - štěňata

Velký knírač - štěňata

Plemeno : Knírač velký
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace