Když vás pes nakazí aneb odčervování lidí

Sobota, 30. leden 2016

Každý správný chovatel si pohlídá termín odčervení svého psa. Jenže psem to zdaleka nekončí! Jakou máte jistotu, že jste při mazlení s kočičkami nebo pejsky nechytili také někde nějakého parazita? Pověra, že s tasemnicí máte hlad a neustále hubnete, je již dávno vyvráceným přežitkem. Víte, jak vůbec poznat, jestli nepotřebujete odčervit?

Jak poznám, že mám tasemnici nebo roupy? Nejčastější příznaky

Máte-li ve střevech tasemnici, k hubnutí dochází až v poslední fázi, kdy následuje již jen smrt.  Prvním příznakem je neutuchající apetit a zrnka rýže ve stolici – vývojová stadia tasemnice. Jenže tasemnice není zdaleka jediným nebezpečím. Častým problémem u dětí jsou například roupy (projevující se především palčivým svěděním kolem konečníku), škrkavka nebo měchovec.  Spousta parazitů se během svého života na hostiteli dále „rozlézá“ do neprobádaných míst, proto můžete mít parazity i například na plicích nebo játrech.  Prvotními příznaky jsou pak únava, snížená obranyschopnost a časté nachlazení, pokašlávání, neúčinnost antibiotik.

 

Kam se obrátit o pomoc? Vyšetření na parazitologii.

Pokud se psy pracujete v hlavním pracovním poměru, existuje riziko, že většina zaměstnavatelů se bude bránit připustit rozšíření parazitů mezi zaměstnanci. Obvykle podnikoví lékaři odmítají vypsání receptu na lidské odčervovací tablety, dokud sami nenasbíráte vzorky stolice a neuhradíte si vyšetření na parazitologii. Když je výsledek pozitivní, většina podnikových doktorů recept napíše. Napíše vám jej i váš praktický lékař, je zde ale riziko, že si uhradíte poměrnou částku přípravku, který se obvykle pohybuje v cenách od sta do tisíce korun.

 

Jak tedy na odčervení u lidí?

Na trhu jsou k dispozici přípravky v tabletách, výdejné pouze na předpis, které se užijí preventivně a pokud se objeví nějaký červ ve stolici, nastaví se pak třídenní kúra, která všechny parazity ve vašem těle zlikviduje. Nebo si můžete sami koupit bylinné či přírodní přípravky (kapsle), které je nutno užívat třeba deset dní v kuse, ale výsledek je spolehlivý jen na 90%. Pokud se v takovém případě objeví ve stolici parazit, myslete na to, že musíte odčervit i veškeré příbuzenstvo, kterému jste parazity mohli předat. Máte-li pocit, že byste mohli být ohroženi parazity, neváhejte a poraďte se svým praktickým lékařem. Než vám červíčci přerostou přes hlavu!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 7854

Zpět na výpis

  • Přípravek pro odčervení lidí

    07.12.2016 20:43:03

    Barnabas napsal(a):

    Nevím, jestli to znáte, ale existuje i volně prodejný přípravek na odčervení lidí:https://www.benu.cz/wurm-ex-20-tobolek Slyšela jsme už různé historky o tom, jak se lidi snaží odčervit pomocí přípravků určených zvířatům. Z toho usuzuji, že se o wurmexu moc neví :)

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Prodám štěňata BŠO bez PP

Prodám štěňata BŠO bez PP

Plemeno : Bílý švýcarský ovčák
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace