Lovecká plemena v moderní době

Středa, 21. leden 2009

V posledních letech se u nás, a nejen u nás, rozšiřují plemena, která potkat bylo dříve vzácné. Bývala chována jen úzkým okruhem chovatelů a to obvykle pro pracovní vlohy a pracovní využití. Řada těchto plemen si získala značnou oblibu a mnoho z nich je plemen loveckých, dříve využívaných prakticky výhradně k lovu. Dnes už nikoho zřejmě nepřekvapí, když ve městě potká jezevčíka, kokršpaněla nebo některého z líbivých teriérů. Fenoménem posledních let je masivní rozšíření velkých loveckých plemen do měst. Převažují zejména ohaři, specialisté na lov, a to hlavně drobné zvěře. Tak potkáváme mnoho ohařů maďarských, značně oblíbení jsou ohaři výmarští, v menším počtu pak ohaři němečtí a angličtí, setři a pointři. Mezi taková plemena lze zařadit také rhodéského ridgebacka, ačkoliv ten je v České republice myslivci chován a k lovu využíván jen výjimečně. Loveckým plemenem je i podle klasifikace FCI, kde patří do skupiny honičů a barvářů.

Důvod oblíbenosti právě plemen ohařů je snadno pochopitelný, většinou se jedná o psy dobře vychovatelné a cvičitelné, ovladatelné, nekonfliktní a neagresivní. Přitom to jsou psi krásní a mají atraktivní vzhled. Jejich rozšíření do měst a mezi nemysliveckou veřejnost s sebou však také nese různé, někdy i protichůdné aspekty. Nechci tady polemizovat o vhodnosti velkých plemen k chovu ve městě. Osobně jsem přesvědčen o tom, že ve městě lze chovat jakkoliv velké plemeno za předpokladu odpovědného přístupu a poskytnutí dostatku času a prostoru pro pohyb a zaměstnání takového psa. A jsem schopen dodat i odborné argumenty. V případě ohařů se jedná o plemena vysoce specializovaná pro určitý druh lovu, u tohoto plemene se po dlouhou dobu vytvářely a upevňovaly vlastnosti, vlohy a předpoklady mezi jinými plemeny unikátní. Proto se někdy můžeme setkat s kritiky jejich masívního rozšíření a obliby, zejména z řad tradičních chovatelů - myslivců. Ti, a dlužno říci, že oprávněně, poukazují na to, že masivní rozšíření plemene mezi nemysliveckou veřejnost může vést k oslabení nebo i ztrátě jejich cenných vloh.

 

Pravdou je, že masivní obliba obvykle žádnému plemeni příliš neprospěla, a z historie známe celou řadu původně loveckých plemen, která své schopnosti časem úplně ztratila, jako např. pudl nebo dalmatin. Můžeme se setkat i s tím, že někteří chovatelé nechtějí štěňata prodávat zájemcům - nemyslivcům, což však není řešení. Je třeba mít na paměti také fakt, že nízké stavy drobné zvěře vedly k úplnému zákazu lovu koroptví, dále k omezení lovu zajíců a bažantů a v mnoha lokalitách rovněž k úplnému zastavení jejich lovu. Tak klesá praktická využitelnost ohařů a mnohdy i snížení jejich počtu mezi myslivci. Pak nám právě chovatelé - nemyslivci pomáhají udržovat širokou chovnou základnu plemen, jejichž početnost by jinak dosti pravděpodobně klesala.

 

Díky tomu se setkáváme s majiteli loveckého psa, kteří ačkoliv nejsou myslivci, mají zájem dozvědět se o svém psu co nejvíce, poskytnout mu odpovídající výchovu a výcvik a často je i připravit na zkoušky z výkonu. Někdy z důvodu splnění požadavku na chovnost, ale někdy i jen z čistého zájmu a nadšení. Ačkoliv tak nelze zcela adekvátně nahradit skutečnou intenzívní loveckou praxi, při množství psů chovaných nemyslivci je to přístup podporující zachování původních vlastností a povahy plemene.

 

Právě pro takové majitele loveckých plemen se pokusíme v následujících několika pokračováních přinést stručný přehled vlastností společných pro plemena ohařů, požadavků na jejich výcvik a práci, nastíníme si specifika zkoušek loveckých psů a vysvětlíme si pojmy a názvosloví myslivecké mluvy, se kterou se na takových zkouškách nevyhnutelně setkáte.

 

Prozatím krásné zimní dny s Vašimi čtyřnohými kamarády.

 

Autor: Petr Koutenský

autor článku: Petr Koutenský

Počet přečtení tohoto článku: 4895

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  06.03.2012 18:31:07

  Lucie napsal(a):

  Po přečtení tohoto článku trohu spytuju svědomí. Já si chci pořídit právě Výmarského ohaře a neměla jsem v plánu věnovat se s ním myslivosti. Také jsem si ale jistá, že po mém psu nebudu chtít potomky, protože chápu, že ohař je pes pro lov a nemá smysl rozmnožovat tyto psy, kteří ale nejsou lovecky vedeni. Důvod proč si ho chci pořídit jsem tu také našla, cituji z článku:"většinou se jedná o psy dobře vychovatelné a cvičitelné, ovladatelné, nekonfliktní a neagresivní. Přitom to jsou psi krásní a mají atraktivní vzhled." Myslím si, že neudělám nic špatného, když si tohoto psa pořídím. Každé psí plemeno má nějaké vlastosi, které by se měly rozvíjet, ale existují i lidé kteří to nedělají a přitom psu nijak neubližují. Vím, že podle vás asi plácám nesmysly, ale chtěla jsem se tu jen zastat majitelů ohařů-nemyslivců ke kterým již brzy budu doufám patřit.
  Přeji hezký den.

 • Má duše plesá, mé srdce se raduje...

  17.11.2011 19:03:23

  Qersaia napsal(a):

  U loveckých plemen se dnes často zapomíná na jejich původ... Jsem proto ráda, že je zde článek, který nám to připomene. Máme sklony si pejska nejen polidšťovat, ale také mu vnucovat řadu jiných, pro něj nepřirozených (ač pro nás praktických) věcí. Znám mnoho (dobrá, relativně mnoho) lidí, kteří pejsky skutečně mají rádi, ale na jejich lovecké pudy pohlížejí jako na cosi nepatřičného a špatného.
  Velmi ošidným tématem je také chování velkých a/nebo loveckých plemen ve městech. Autor článku říká, že je přesvědčen o možnosti chování každého takového plemene ve městě. Já jsem to samozřejmě nikdy - ve větším měřítku - nezkoušela (jsem náctiletá a žiji na vesnici), přesto si tím nejsem tak docela jista. Pokud se jedná o plemeno obecně, snad (opravdu jen snad) ano, ale nezapomeňme, že každý pes je individualitou. A jako bych slyšela některé své spoluobčany namítat, že odpovědný člověk nevezme psa do města. O tom také nejsem přesvědčena.
  Ráda bych toho vypsala ještě mnoho, ale cítíte, že jakmile někdo tohle napíše, znamená to, že se svým blábolením konečně končí. Byla to jen krátká úvaha o věcech, které by mohly být rozebírány - s trochou fantazie - snad donekonečna, ale nevadí...
  Krásný sváteční večer přejí
  D+Q

Celkem záznamů: 2
|< << >> >|

Top inzerát

Velký knírač - štěňata

Velký knírač - štěňata

Plemeno : Knírač velký
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace