Myslivecká mluva aneb co je to prut?

Čtvrtek, 22. leden 2009

Než se pustíme do povídání o specifických vlastnostech loveckých psů, zastavíme se u záhadných slov, se kterými se nevyhnutelně setká každý zájemce o lovecký výcvik psů jak v literatuře, tak mezi myslivci - kynology i na samotných zkouškách.

Česká myslivecká mluva je odborná terminologie, která se vytvářela již od středověku. Mezi myslivci patří mezi udržované a ctěné tradice Ne proto, aby se myslivci vydávali za něco, co nejsou, nebo proto, aby jim nikdo nerozuměl, jak se občas také dozvíme, ale proto, že ji považujeme za odkaz našich otců, dědů a pradědů a proto si jí vážíme. Ostatně z pohledu lingvistického patří naše myslivecká mluva mezi unikáty.

 

Myslivecká mluva popisuje všechny oblasti myslivecké činnosti a obsahuje ohromné množství termínů, které by vydaly na samostatný slovník. Zde se zaměříme na ty výrazy, které souvisí se psy, jejich prací a výcvikem.

 

Tak tedy, co má Váš pes a doposud jste o tom možná nevěděli? Oko zvěře se nazývá světlo, s výjimkou šelem, dravců a právě psů, takže správně dle myslivecké mluvy má pes oko, ale protože jako v každém názvosloví, i v myslivecké mluvě se vyskytuje řada místních odlišností či jakýchsi „myslivecky nespisovných" výrazů, leckdy uslyšíte, že pes má světlo.

Ucho se nazývá slecho, nos je (překvapivě) nos, na rozdíl od větrníku spárkaté zvěře. Tlama se nazývá morda, v ní má pes řezáky, špičáky a trháky (premoláry a moláry).  Tlapky, tedy celé končetiny, jsou nazývány běhy, dlouhosrstá plemena na nich mohou mít praporce, tedy prodlouženou srst. Prut je ocas, fena má pod ním přezku, tedy zevní genitál.

 

Terminologie provází i práci psa. Specifickou vlastností ohaře je to, že zvěř vystavuje, tedy při navětření drobné zvěře jakoby ztuhne na místě s nosem ve směru zvěře. Důležitým prvkem výcviku ohařů je tzv. klid před zvěří, kdy při spatření zvěře pes musí zůstat bez pohybu na místě, dokud nedostane od vůdce pokyn k jejímu pronásledování. Pokud pes zvěř pronásleduje, měl by ji hlásit, tedy štěkat, což se nazývá vydáváním (pes vydává = pes štěká). Hlásit ji může na viděnou, také může hlásit na teplé stopě. To samozřejmě platí pro všechna plemena. Klid po ráně zase znamená, že pes nesmí nijak reagovat na výstřel, a to ani v jeho bezprostřední blízkosti.


Skupina barvářů je pojmenována podle slova barva, což je myslivecký výraz pro krev zvěře a práce na barvě, případně na pobarvené stopě, znamená sledování poraněné zvěře. Stopování poraněné spárkaté zvěře se nazývá dosled, hledání poraněné zvěře drobné je dohledávka. Spárkatá zvěř je ta, která má spárky, tedy „kopýtka", tedy srnčí, jelení, černá, daňčí, mufloní apod. Drobná zvěř se dělí na srstnatou (zajíc, králík) a pernatou (bažant, koroptev, kachny, husy atd.). Podle způsobu práce se barváři dělí na vodiče, hlasiče, oznamovače a hlasité oznamovače. Vodič je ten, který svého vůdce po pobarvené stopě vede na barvářském řemeni (obdoba stopovačky služebních psů), hlasič hledá na volno, po nalezení zvěře u ní sedí a štěká, než vůdce přijde. Oznamovač hledá opět na volno a po nalezení zvěře se vrátí k vůdci a oznámí mu, že našel zvěř, obvykle uchopením kolíku zavěšeného na obojku do mordy. Práce hlasitého oznamovače patří mezi vrcholné výkony při práci na barvě, spočívá v tom, že po nalezení zvěře se vrátí k vůdci, popojde před ním vždy o kus a štěká, dokud ho vůdce nedojde. Pak zase poodejde a takto vůdce vede až k nalezenému kusu zvěře.

 

Nepochybně se řada termínů do článku nevešla a vysvětlíme je v dalších pokračováních, kde se budeme věnovat praktickému využití psů v myslivecké praxi a z toho se odvíjejících disciplín zkoušek loveckých psů.

 

Autor: Petr Koutenský

autor článku: Petr Koutenský

Počet přečtení tohoto článku: 7257

Zpět na výpis

  • myslivecká terminologie

    10.04.2013 14:00:00

    napsal(a):

    prosím Vás,když už lidem něco píšete a snažíte se je to naučit,zjistěte si danou věc třeba z více zdrojů...jedná se mi na úvodní stránce o mysl.termín oko-světlo :Takže světla má téměř veškerá zvěř, také pernatá včetně krkavcovitých, sovy i lovečtí psi. Avšak pozor – dravci mají oči. Slechy má veškerá srstnatá zvěř a lovečtí psi!!!!8-} atd,atd

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Mops - prodám kvalitní štěňátka s PP -  béžová

Mops - prodám kvalitní štěňátka s PP - béžová

Plemeno : Mops
Pohlaví : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace