Smí pes do lesa? - část druhá

Úterý, 13. leden 2009

Jsou období v roce, která jsou pro zvěř kritická a její rušení a stresování v takové době může snadněji než jindy vést k útrapám, nemocem a smrti. V takových obdobích nepouštím na volno a nenechávám běhat po lese a v polích a lukách kde se vyskytuje zvěř ani svoje dobře ovladatelné psy, protože i drobné nedopatření může být fatální.

Mezi taková období patří zejména období zimního strádání s vysokou sněhovou pokrývkou a mrazy, velmi nebezpečná je ledová krusta. Prohnání psem může skončit smrtelně zejména pro zajíce a hlavně srnčí zvěř.

 

Dalším takovým obdobím je doba vysoké březosti samic, kdy nosí již veliké plody a fyzická námaha je pro ně velmi obtížná a snadno dojde k vyčerpání nebo zranění. Tedy zhruba od března do kladení mláďat, které je další takovou kritickou periodou a připadá na období jara od dubna až května do června. Kryje se s obdobím snůšek vajec a sezení na hnízdech zvěře pernaté (bažanti, koroptve, vodní ptactvo) a dalších druhů ptáků. Proč je na naše čtyřnohé miláčky v tomto období dávat obzvláště pozor je asi zřejmé.

 

Autor: Petr Koutenský

autor článku: Petr Koutenský

Počet přečtení tohoto článku: 6168

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  31.07.2013 09:42:27

  Angelika napsal(a):

  To jsem nevěděla..

 • Maxík a Erika

  28.11.2010 08:55:57

  fernetka.005 napsal(a):

  Souhlasím s Axi a Elčou. U nás jsou tedy posedy v celkem dobrém stavu,takže není problém na ně psa dostat. Tedy také záleží na plemini,mého 'australana' snadno vezmu do ruky a vynesu. Ale souhlasím s tím,že je to krása. Pozorovat zvěř v klidu,když o nás neví. V lese trávíme spousty času takže kritické měsíce atd. trávíme na vodítku. Takže také. Myslivosti Zdar!

 • Axi a Elča

  11.12.2009 14:25:57

  Axinka napsal(a):

  Jo, jo, v takovéto době, se touláme lesem vždy na vodítku, nekompromisně a bedlivě psa pozoruji, už jenom kvůli reakcím, díky feny jsem objevila věcí, jak pytláctví, tak pasoucí se stádo vysoké na okraji lesa. Krásné.
  Škoda jen, že máme takové horší posedy, protože tam fena nevyšplhá, tak ji musím uvazovat pod posedem, tak přichází o tu krásu, vidět zvěř, jak si užívá ranní travičky napité rosou...
  Myslivosti ZDAR

Celkem záznamů: 3
|< << >> >|

Top inzerát

Rotvajler

Rotvajler

Plemeno : Rotvajler
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace