Smí pes do lesa? – část třetí

Úterý, 13. leden 2009

Samostatnou kapitolou jsou vztahy mezi myslivci a pejskaři. Velice často slyším velmi silná slova na adresu myslivců, radost z neštěstí způsobeného chybou nebo nedbalostí některého myslivce, nadávky. Je mi z toho smutno. Ačkoliv si možná vysloužím kritiku svých kolegů myslivců, nebudu se zastávat všech houfně. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že je mezi námi řada takových, kteří se nechovají správně, nerespektují předpisy a práva ostatních a pletou si les s vlastní zahradou. A je potřeba to říci nahlas.

Stejně jako pejskaři, řidiči, policisté nebo lékaři, i myslivci jsou dobří a špatní, bohužel ti špatní jsou více vidět. Zákon o myslivost stanoví podmínky, za kterých je možné zastřelit psa a kdo tak může učinit. Nemůže tak učinit každý myslivec, pouze tzv. myslivecká stráž, a podmínky jsou stanoveny tak, že umožňují zastřelit opravdu pouze toulavého pytlačícího a škody působícího psa. Osobně si myslím, že tato možnost musí být zachována. Myslivost není ukájení sadistických choutek střílením do nevinných zvířátek, je to komplexní, plánovaná a kontrolovaná činnost. Druhy zvěře jako tetřev, tetřívek, koroptev, a na mnoha lokalitách i zajíci a bažanti nejsou kvůli nízkým stavům loveny, ovšem myslivci se o ně pečlivě starají a ony v dnešní kulturní krajině přežívají právě díky této péči. Riziko pro tyto populace představují už vysoké stavy prasat a lišek, silniční provoz a kolize s automobily a jakýkoliv další silnější tlak by mohl být fatální.

 

Škody, které dokáže napáchat smečka toulavých psů, kteří se naučí pytlačit, mohou být značné. Tyto případy se v praxi stávají a zákon na ně pamatuje, ovšem neznamená to automaticky, že má každý myslivec právo zastřelit jakéhokoliv psa, jak jsem uvedl.

 

Pokud k takovému smutnému incidentu dojde, je to konkrétní pochybení a porušení předpisů konkrétním člověkem, nikoliv chyba systému. Zákon je tedy v pořádku. Vím, že ne všichni ho dodržují, stejně jako vím, že se najdou mezi myslivci arogantní lidé, kteří se chovají k jiným návštěvníků lesa nevhodně, hrubě a z jakési pozice síly. To není v pořádku, samozřejmě. Zákon ovšem také stanoví pravidla pro pohyb lidí a psů v přírodě. A ruku na srdce, kolikrát jste vy sami stejně jako já viděli páníčky s jejich psy nevychovanými, neposlušnými, dělajícími si co chtějí a nerespektující žádná pravidla? A často se jakékoliv napomenutí nebo doporučení, slušně a velmi mírně vyslovené, nelíbí právě jim.

 

Často jsem se setkal s arogantní i vulgární reakcí na mírné upozornění a pokus vysvětlit podstatu věci právě ze strany majitelů psů. Ti pak rádi označují myslivce (nebo kohokoliv v zeleném, kdo si dovolí je napomenout nebo upozornit, jako třeba lesníka) za opilé milicionáře, zakuklené komunisty, sadisty apod., kteří je neprávem „buzerují" a omezují jejich práva.

 

Pokládám za vhodné zmínit, že v jiných státech Evropy, včetně našich sousedů Německa a Rakouska, se za porušení pravidel a předpisů v lese a přírodě rozdávají tučné pokuty. Pokuty uděluje lesní stráž, která je jmenována státem, má status veřejného činitele, stejně jako např. policista, jako policie také chodí ozbrojena krátkou kulovou zbraní, tedy pistolí, a je velmi nekompromisní. Nikoho nenapadne pochybovat o tom, že stráž jedná oprávněně. Dlužno ještě podotknout, že předpisy pro pohyb a pobyt v lesích jsou v těchto zemích přísnější a více omezující.

 

V České republice máme možnost naprosto volného pohybu krajinou a přírodou, to je výsada, ne samozřejmost. Nezneužívejme ji.  Až příště potkáte myslivce, který bude narážet na přítomnost Vašeho psa, zkuste místo konfliktu rozumně argumentovat tím, že víte co a jak, znáte povinnost uloženou Vám zákonem, respektujete potřebu klidu zvěře, že pes nikde, kde nemá, běhat nebude a tak. Pokud to tak samozřejmě je.

 

Na slušné upozornění reagujme slušně a zamysleme se nad tím, jestli jsme přeci jen někde, třeba nevědomky, chybu neudělali. Pokud narazíte na slušného myslivce, mělo by to fungovat. Pokud ne, narazili jste bohužel na toho druhého.

 

Závěrem se ještě krátce vrátím k oněm nadávkám, silným slovům a přáním špatných konců, které jsou na myslivce svolávány vždy, když se něco stane a objeví se to v médiích. Když někde někoho zraní, nebo nedej Bože, usmrtí pes a média tuto zprávu zveřejní, také se vždycky objeví řada dramatických reakcí. Z těch „nejzajímavějších", které si pamatuji, jsou to například ty, že pejskaři jsou devianti, kteří milují smrduté psy, místo aby svou lásku věnovali lidem, že města mají být pro lidi a ne pro psy a chov psů ve městech by se měl zakázat, že by se měli utratit všichni psi toho nebo kterého plemene, nebo perla - utratit všechny psy s kohoutkovou výškou vyšší než x cm nebo hmotností vyšší než x kg.

 

Jak se Vám to líbí? Být cílem kritiky nebo dokonce voláni k odpovědnosti za konkrétní chybu individuálního jedince, dvounohého nebo čtyřnohého? Věřte, že s myslivci je to obdobné.

 

Do nového roku přeji vše nejlepší, zdraví a mnoho zdaru Vám i Vašich čtyřnohým přátelům, nám všem pak více tolerance, ochoty naslouchat a vzájemného pochopení.

 

Autor: Petr Koutenský

 

O autorovi: Autor je absolventem lesnické fakulty, zabývá se ekologií a etologií zvířat. Je aktivním myslivcem a kynologem, psy úspěšně předváděl na výstavách i zkouškách z výkonu. V současné době vlastní dvě feny rhodéského ridgebacka. Mezi jeho další zájmy patří příroda obecně, cestování, exotické kultury a fotografování.

autor článku: Petr Koutenský

Počet přečtení tohoto článku: 13973

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  23.09.2016 20:03:21

  napsal(a):

  Náš pes běhá po lese taky volně a nikdy jsme s tím problém neměli.Na zavolání se vrátí,ale jen když neuvidí srnku.A když ji uvidí,prožene ji a zase se vrátí.Díkybohu,že není střelená.A když tak jí obleču neprůstřelnou odlehčenou vestičku pro psy,když se někdy v budoucnu bude dělat.

 • -- bez nadpisu --

  31.08.2013 15:50:58

  Nikola napsal(a):

  Tento článek je pro mě něco jako sci-fi, protože jsem ještě nezažila, že by se mnou nějaký myslivec mluvil slušně. Tedy až na mého přítele, který se také věnuje myslivosti, ale ten musí :D Mám na ně tedy hodně zkreslený pohled. Ani on nemá o svých kolezích žádné valné mínění. Jednou se stalo, že mu dírou v plotě ze zehrady utekli dva psi, jezevčík a bordík, byla už tma, ale zjistil to okamžitě, tak se je vydal hledat, běželi k lesu, kam se s nimi chodilo na procházky, bohužel na posedu zrovna seděl jeden z "kolegů" a oba na místě zastřelil. Teď máme kareláka a jezevčíka, ten chodí na navíjecím vodítku, ale karelák volně běhá. Jednou takhle jdu po asfaltce, pes je ode mě deset metrů v lese, slyším auto, psa zavolám, přiběhne, auto zastaví, vyleze myslivec starý jako Metuzalém, v autě má stejně starého psa, který celou dobu štěkal tak, že ke konci málem ochraptěl a chlap mě sjel, jak je možný, že mi pes běhá po lese?! >:-( Jdu po louce, z jedné strany pole, z druhé les, pes na louce přede mnou. Přijede auto, vystoupí chlap a povídá, co tady dělám, kam jdu, odkud jsem a co ten pes na volno? Tak pes už si nemůže ani dojít ulevit do lesa, ani nemůže běhat po louce. Honit srny ani zajíce ji nebaví, protože ví, že je stejně nedoběhne, s přítelem na naháňkách akorát vyhání prasata, se mnou ví, že to nesmí, akorát ráda honí káňata, to jí bohužel nedochází, že je nechytne. Taky dostanu seřváno, jak je možný, že mi tu pes honí ptáky? Od té sebranky, kterou tu máme, bych se ani nedivila :-) O zákonech neví nic, karelského medvědího psa, loveckého psa! si pletou s border kolií a hrozně se diví, že při naháňce nekouše prasata do nohou a nejde jim po krku jako jejich perfektně vycvičený jezevčík, bordík nebo jagdterier. Že si kvůli tomu kupují pet psů do roka je nezajímá. Polovina z nich neumí střílet, většinu prasat jen postřelí, někteří se je ani neobtěžují dohledávat. Že tam prase bůhví kolik dní trpí je nezajímá. Jsou to vážně ochránci lesa a zvířat. LOVU ZDAR!

 • -- bez nadpisu --

  04.08.2013 12:10:59

  napsal(a):

  Žijeme v CHKO na okraji Českého Švýcarska. Do lesa se psy chodím pravidelně. Psy mám ovladatelné a tak chodíme navolno. Ještě se mi nikdy nestalo, abych se dostala do konfliktu s myslivci. Potkáme se, prohodíme pár slov a jdeme si po svých. Většinou myslivec ocení, že mí psi poslouchají a posteskne si, kéž by tak poslouchali všichni...
  I tady u nás se občas setkáváme s toulavými pytlačícími psy a s bezohlednými majiteli, kteří si myslí, že vše je tu jen pro ně a jejich nevychovaného psa.
  A v tom je kámen úrazu. Kdo má pravidelně konflikty s okolím, nejen s myslivci, měl by chybu hledat hlavně u sebe a zamyslet se, co dělá špatně.
  Já za sebe zastávám myšlenku, že les je domovem divokých zvířat, ne psů... ti patří do péče člověka. A člověk je také povinen postarat se, aby jeho pes nikoho neohrožoval ( a to ani jiná zvířata, nejen lidi ) a nikomu neškodil.

 • -- bez nadpisu --

  01.08.2013 20:02:27

  Petr a holky napsal(a):

  Myslivec je člověk který střílí po všem co se v lese hne,dokonce i po dalších myslivcích.Tak v lese dávat pozor,člověk nikdy neví kde na něj narazí.:-D

 • -- bez nadpisu --

  31.07.2013 09:46:45

  Angelika napsal(a):

  Žiji ve městě moc sem jich nepotkala a to mám Bígla..

Celkem záznamů: 12
|< << 123 >> >|

Top inzerát

Velký knírač - štěňata

Velký knírač - štěňata

Plemeno : Knírač velký
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace