Pes a jeho instinkty

Čtvrtek, 20. říjen 2011

Všichni živí tvorové se řídí instinkty. Ať jsme divoké zvíře, člověk žijící v prvobytně pospolné společnosti nebo takzvaný člověk dvakrát rozumný (homo sapiens sapiens) a ještě k tomu počítačově gramotný. Za tmy se plížíme ostražitě, když máme hlad, stáváme se zuřivými.

Těžko rozlišit, který z instinktů je pro psy nejdůležitější, začnu tedy obranným.

 

Když se pes brání

Při hrozbě každý pes použije všechny své schopnosti k rozeznání druhu nebezpečí a podle něj volí:

 • Vrčení, cenění zubů – počáteční upozornění soupeře: „Pozor, jsem silný, nezkoušej to na mě!“ Samozřejmě jsou různá stádia od lehce varovného zavrčení na štěně, až po dokonale zuřivé doplněné svraštělým čumákem a odhalenými špičáky.
 • Štěkající pes – rozhodně i člověk pozná rozdíl „vítacího“ poštěkávání od zuřivého zastrašování, které je opět doplněno výhružnou grimasou.
 • Útok psa – soupeře bylo možno identifikovat a rozpoznat jako slabšího ale přesto nebezpečného. Na takového pes rozhodně zaútočí, zažene ho na útěk nebo napadne a poraní či dokonce zabije.
 • Útěk – soupeř byl identifikován jako silnější nebo nebezpečí zůstalo nepoznané a je o to hrozivější. Pak převládne pud zachování vlastního života a nastane rychlý útěk.

 

Jak pes zahání hlad

Je to velice naléhavé puzení, ve kterém jde o zachování rodu – tedy o každého schopného a zdravého člena smečky. Každý je důležitý. Čím silnější, tím důležitější, proto smečka loví společně a první se najedí nejsilnější. Každý pes si chrání svůj příděl. Nikdy nesahejte psovi do jeho misky, když se krmí!

 

Hierarchie u psů

Už v předešlém odstavci se projevil zákon hierarchie. Nejde tu jen o nakrmení a zesílení mocných jedinců, řád je důležitý pro veškeré fungování smečky. V každé denní činnosti je jasně dané místo a úkol každého jejího člena.

Podřízenost u psů – velí alfa samec a alfa samice. První se nasytí, určují, kdy a kam se půjde lovit. Ostatní se jim podřizují, v opačném případě by byli vyloučeni ze smečky a to je pro psa nepředstavitelné.

Touha po pochvale – vyplývá z předchozího. Pochvala kromě dobrého pocitu často znamená přilepšení v jídelníčku, postup v hierarchii nebo jiné výhody.

Potřeba být součástí smečky, společenskost – jak už jsem napsala: pro psa je nepředstavitelné nebýt členem smečky. Jen málo je psů – samotářů a musí to být velmi silná osobnost, aby si na něco takového troufnul. Smečka je pro psa základ všeho. Bude ji chránit i za cenu vlastního života. Pes nutně potřebuje atmosféru sounáležitosti.

Dávat najevo pocity – je součást života ve smečce, základ komunikace mezi jednotlivými psy.

 

Když chce pes a fenka štěňátka

Množení - velmi silný pud, ve kterém jde o zachování rodu, vlastního genofondu a jeho prosazení a pokračování. Často jen alfa pár má štěňata. Ostatní pomáhají – známe funkci „tet“ pečujících o štěňata a hlídačů varujících před nebezpečím.

Páření – silné puzení k množení je soustředěno do dvou období v roce. Častější by psy obrovsky vyčerpávalo a smečka by těžko uživila tolik štěňat.

 

Psi a rodičovství

Péče o štěňata – psí rodiče chtějí vypiplat své děti. Fenky obětavě kojí, později pro štěňata loví dostatek potravy a učí je lovit, učí je samostatnosti.

Ochrana vlastních štěňat – pokračování touhy po zachování vlastního genofondu.

Zabíjení cizích štěňat - pro nás lidi velice krutý zvyk, z pohledu pudů a snahy zachování vlastního rodu naprostá nezbytnost.

Výchova – děje se také na základě instinktů. Rodiče předávají to, co je naučily předchozí generace.

Odstavení od fenky – určitou dobu po tom, co rodiče předají své znalosti štěňatům, začnou je od sebe odhánět, aby měli dost síly na početí a výchovu nových štěňat.

 

Nepřipomíná vám to něco? Jak málo se lišíme od psů ve svých instinktech!

 

Autorka: Helena Cuhrová

autor článku: Helena Cuhrová

Počet přečtení tohoto článku: 4329

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  19.11.2012 21:25:31

  iwanhoe napsal(a):

  mam zatim jenom štěně, ale to by si teda mohl zkusit, bránit si přede mnou misku :D :D by dostal takovou ťafku, že by nevěděl čí je :D
  já jsem vůdce naší "smečky" a já můžu "všechno", jemu nezbývá nic jinýho, než se podřídit :)
  přísnost musí bejt :D

 • sahání psa do jídla

  24.06.2012 22:42:28

  angyta napsal(a):

  s tímto nesouhlasím, protože alfa se vždy může přiblížit k misce když jí podřízení a pes by to měl respektovat.

 • Re:

  15.11.2011 09:18:36

  Qersaia napsal(a):

  Killer67 (31.10.2011 11:54:48) napsal: Zajímavý, že všude se píše jen o alfa páru, ale málo kdo ví, že ve smečce funguje tzv. beta pár, který je také důležitý...

  A kde se zapomněla gama s deltou? ;-)

 • -- bez nadpisu --

  31.10.2011 11:54:48

  Killer67 napsal(a):

  Zajímavý, že všude se píše jen o alfa páru, ale málo kdo ví, že ve smečce funguje tzv. beta pár, který je také důležitý...

 • -- bez nadpisu --

  22.10.2011 17:27:26

  Scylla napsal(a):

  Proč se přirovnávají psi ke smečce, lovu a podobně? Přece je lidé krmí granulemi, zavírají po jednom do kotců a někteří výcvikáři doporučují vytáhnout psa ven jen na práci, aby byl natěšený a dobře reagoval. Chceme po nich, aby se vzdali svých přirozených instinktů a místo abychom o nich jen uvažovali, cpeme je pomocí stahováků, EO a protištěkacích obojků, tak oblíbených u odborníků této poradny, do nesmyslných činností hraničících s jejich zdravím, jako je například IPO, canisterapie, asistenční psi a podobně. Nedbáme na to, co si psi přejí a co potřebují. Na druhou stranu, když je třeba obhájit motivaci na psa hladovkou a krmení psa z ruky na při výcviku k dosažení jeho podřízení, oháníme se tím, že v přírodě se pes nenažere bez práce..., no, je fakt, že granulí určitě ne. Nenacházím v tom smysl.

Celkem záznamů: 5
|< << >> >|

Top inzerát

Knírač střední pepř a sůl

Knírač střední pepř a sůl

Plemeno : Knírač střední
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace