Pes obranář, ne útočník

Pátek, 17. říjen 2008

„Bojový pes pokousal holčičku v obličeji!" - „Rotvajler napadl kolemjdoucího muže" - „Pitbul pokousal ženu při věšení prádla" .... Kolikrát jsme podobnou zprávu četli v novinách nebo viděli v televizi. Bohužel, nad tzv. „bojovými plemeny" se díky podobným příhodám stahují černá mračna, veřejnost se bouří, připravují se restriktivní zákony. Samozřejmě, že pokousání dítěte je tragédie - často se jí ale dá předejít, protože bezdůvodná psí agrese je velice vzácným úkazem. Obvykle má nějakou konkrétní příčinu a pes tak reaguje na stresovou situaci.

Zkusme se na celou věc podívat psíma očima. Snad nejčastější bývá u psů tzv. strachová agrese, jejíž příčinou je nedostatek socializace. Pes se bojí např. cizích lidí nebo určitých typů (staří, muži, ženy), se kterými se dosud nesetkal. To je pro něj stresující, a pokud se ocitne v situaci, ze které nelze uniknout, může se uchýlit k násilí.

 

Jakožto příbuzní vlků, vykazují někteří psi výrazně silný insinkt bránit území, které považují za své. Z tohoto pocitu může pramenit tzv. teritoriální agrese. Pes projeví agresivní tendence, pouze pokud vnímá „narušitele" (většinou člověka či jiného psa) jako hrozbu.  Stane-li se tak, pak je jeho primárním cílem tuto hrozbu odehnat.

 

Obranná agrese se vztahuje k pocitu, že je psův pán nebo člen rodiny (smečky) nějakým způsobem ohrožen. V tomto případě je nutné pochopit, jak situaci vnímá pes - ne člověk! Pes pak může jednat v obranné agresi i v situacích, které ve skutečnosi žádným reálným nebezpečím nejsou.

 

Pes může být agresivní i v situacích, kdy brání své jídlo, což se vztahuje k jeho potřebě udržení životních zdrojů. Většinou se tak děje, pokud má pes v tomto ohledu špatnou zkušenost z minulosti.

 

Psi také útočí, pokud chtěji dát najevo svou dominanci. Jestliže je cílem někdo z rodiny, jde o závažnou chybu ve výchově, protože pes zřejmě nezná své postavení ve „smečce".

 

Zvíře se může uchýlit k agresi také v případě, pokud jej něco bolí, a to i když nemá žádné vnější poranění. Proto je třeba zacházet s jakýmkoliv nemocným psem opatrně.

 

Možná je také tzv. přesměrovaná agrese, ke které dochází, když pes ve stresové situaci nemůže z nějakého důvodu zaútočit. Proto pak přesměruje svou agresi na jiný objekt.

 

Takové jsou tedy některé z druhů agrese. Vraťme se ale k tzv. „bojovým plemenům". Předkové současných ras měli různá praktická využití - někteří se chovali jako váleční psi, další zas k ochraně dobytka a lovu nebezpečné zvěře, jiní k ochraně majetku. U všech těchto psů se také samozřejmě předpokládala schopnost ochránit svého pána a rodinu - a podobné povahové předpoklady mají i současná „bojová plemena". Pokud tedy dojde z jejich srany k útoku, jedná se většinou o obrannou či teritoriální agresi. Pes jednoduše vyhodnotil situaci jako ohrožení smečky (rodiny) nebo „svého" území.

 

V každém případě se „bojoví psi" nehodí pro začínající chovatele. Cílem současného chovu je totiž agresivní chování eliminovat a k tomu je potřeba mít také odpovídající zkušenosti.

autor článku: Redakce Hafici.cz

Počet přečtení tohoto článku: 1980

Zpět na výpis

  • jo jo...

    03.05.2009 18:17:42

    akasha napsal(a):

    a čim víc nezkušených lidí si pořídí takového pejska jen proto ,,že chce mít toho zabijáka, který bude budit respekt u ostatních a tak to bude hustý" tím víc lidí bude na tyto jinak pohodový psíky koukat s nedůvěrou a zbtečným strachem…

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Appenzellský salašnický pes s PP

Appenzellský salašnický pes s PP

Plemeno : Appenzellský salašnický pes
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace