Seznamte se s Novoguinejským zpívajícím psem, divokým a vzácným

Sobota, 17. říjen 2015

Kvůli genetické izolaci je tento Novoguinejský pes spíše příbuzný s australským Dingem, než s některým z domácích psů. Z geografického hlediska to není překvapení, protože Nová Guinea se nachází kousek od severovýchodního cípu Austrálie v Tichém oceánu.

Historie Novoguinejského zpívajícího psa

Novoguinejský zpívající pes – známý též jako Zpěvák, Highlandský divoký pes, nebo Novoguinejský dingo. Je to skutečně divoký pes, nemá dlouhou historii domestikace ani návyky nebo fyzické zvláštnosti spojené s těsným soužitím s lidmi.

Podobnosti i rozdíly mezi Zpěvákem, dingem či domestikovanými plemeny, činí Zpěváky těžko zařaditelnými. Jsou téměř považováni za chybějící článek mezi vlky a domácími psy.

První kontakt s tímto psem byl zaznamenán r. 1890, od r. 1950 bylo asi 8 jedinců zajato a chováno v zoologických zahradách a přírodních rezervacích. Celkový počet v zajetí chovaných jedinců je dnes okolo 300, celková populace volně žijících jedinců je však neznámá. Jsou tak zřídka k vidění, že poslední fotografie pochází z r. 2012.

 

Fyzické charakteristiky Novoguinejského zpívajícího psa

Souhrn vlastností odpovídá životu ve volné přírodě, nezávislosti a soběstačnosti. Jedná se o středně velké psy, dospělý jedinec dosahuje výšky 28 až 46 cm a váhy 9 až 14 kg. Mají extrémně flexibilní pohybový aparát, podobnou kočkám. Jsou schopni šplhat po stromech nebo se protáhnout malými prostory. Mají široké čelisti vybavené karnasiálními zuby (přizpůsobené pro stříhání masa). Tyto zuby jsou větší a ostřejší než u domácích psů. Mají lepší oči i noční vidění než psi. Předpokládá se, že obývají husté zalesněné a hornaté terény, ve kterých se perfektně orientují.

 

Unikátní vokalizace Novoguinejského zpívajícího psa

Zvuky tohoto psa jsou rozdílné od jakýchkoli jiných psovitých šelem, ať jde o vlka, dinga nebo psa.  Umí produkovat širokou škálu zvuků, může výt, ňafat, cvrkotat... Skupiny umí navíc zpívat sborově. Dlouhé a koordinované písně využívají pro komunikaci s jinými smečkami v hustě zalesněných vysokohorských oblastech.

 

Domestikace a další studie Zpěváka

Bez ohledu na počet jedinců ve volné přírodě (který přesně neznáme), jedná se o psy vzácné. Domestikací navíc ztrácí své původní rysy, díky kterým je tento pes tak jedinečný.

Většina jedinců žije v zoologických zahradách, někteří si však našli cestu do lidských obydlí. Vyžadují dostatek prostoru a pravidelné fyzické aktivity, aby se v nich rozvíjely jejich přirozené schopnosti.

 

Pozn.: Tento živočišný druh, na světě jeden z nejvzácnějších, chová zlínská ZOO. Jděte se na něj podívat na vlastní oči ;)

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 1462

Zpět na výpis


Top inzerát

PUDL BÍLÝ TRPASLIČÍ - ŠTĚŇÁTKA

PUDL BÍLÝ TRPASLIČÍ - ŠTĚŇÁTKA

Plemeno : Pudl trpasličí
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace