Co dělat, když mám alergii na psí srst?

Středa, 2. září 2009

Alergie - nepříjemný, ale v posledních letech dosti častý problém, který znepříjemňuje život mnoha lidem v jakémkoli věku. Pro ně jsou speciálně vyšlechtěná plemena, která nemají srst. To jsou takzvaní „naháči“. Tato speciální rasa byla vyšlechtěna již ve středověku.

Variant, jak omezit alergii na psí srst, je několik. První variantou, asi tou nejnepříjemnější, je nepořizovat si psa. I když je to skoro k neuvěření, nejsilnější a nejagresivnější alergeny mají právě domácí mazlíčci, a to jak psi, tak i kočky, ale i jiná domácí zvířata.


Alergie na psí srst je způsobena tím, že psi mají hned po kočkách druhý nejsilnější alergen. Alergii na psa může způsobovat nejen jeho srst, ale třeba i žlázy, sliny, moč, krev nebo kůže či její šupinky. Alergeny, které se nacházejí právě v srsti, kůži atd. se dostanou do ovzduší s prachem, kde vytvoří aerosol, který vdechujete, a to způsobí alergickou reakci. K objevení alergické reakce u člověka dochází často i na psy, kteří nelínají a proto je důležité než provedete jakákoliv opatření, aby Váš ošetřující lékař určil, na co přesně jste u psa alergický/á. Pokud na chlupy, a pes je dlouhosrstý, tak jediným způsobem, jak se alergie zbavit a zároveň si ponechat psa, je psa oholit, když tím ztratí svůj charakteristický vzhled. Pokud na něco jiného, je to už větší a závažnější problém, s kterým by Vám měl pomoci zvěrolékař vašeho psa nebo Váš alergolog. Ten Vám může naordinovat léky na zmírnění příznaků alergické reakce. U většiny případů se stává, že postupem času alergie vymizí.


Alergie se dělí na dva typy. Prvním typem je alergická reakce přímá způsobená přímým kontaktem se psem. Vzniká například pohlazením psa. Druhým typem je alergická reakce nepřímá. Nepřímá alergická reakce vzniká, aniž byste se psem setkali. Objeví se například při pouhém setkání s člověkem, který vlastní plemeno psa, které u Vás vyvolává alergickou reakci nebo pokud se dostanete do blízkého kontaktu s hračkou, která patří psovi či věcí, která je v blízkém kontaktu se psem. Vyvolání alergické reakce Vám může způsobit i vstup do prostor, kde pes žije nebo se tam velice často vyskytuje. Obdoba tohoto typu alergie se vyskytuje i u koček.


Jak se projeví alergická reakce?

Alergická reakce se nejčastěji projeví rýmou, slzením očí a kašlem. Horší a silnější variantou může být i otékání a pálení očí, vyrážka na kůži, podrážděná pokožka, astma, sípání dechu nebo dokonce i ekzém po celém těle.

 

Jak zamezit napadení alergenem?

Nikdy nemůžete stoprocentně zamezit, aby Vás alergen napadl, ale tato rizika se dají omezit. Mezi standardní opatření patří snižování alergizujícího vlivu zvířete, a to především dodržováním hygieny u lidí. Tato hygienická prevence spočívá především v mytí rukou vždy po kontaktu se psem. Druhým opatřením je vytyčit psovi jasný prostor v bytě či domě, kde se bude pohybovat, a to nejlépe na dobře udržovatelných místech. Nepouštějte psa na sedačku a křesla, popřípadě mu vyberte vlastní křeslo, kde může odpočívat ve vaší blízkosti, aniž by ohrozil Vás a okolí vypuštěním nějaké bakterie do sedačky a podobně. Dále ho nepouštějte do ložnic a dětských pokojů. Třetím opatřením je hygiena samotného psa, která se udržuje zejména jeho pravidelným koupáním.

 

Autorka: Jana Šťastná

autor článku: Jana Šťastná

Počet přečtení tohoto článku: 22995

Zpět na výpis

 • Re:

  08.05.2010 18:40:36

  napsal(a):

  Já taky ne:(
  Lindik (08.05.2010 06:51:10) napsal: neměl tu bejt někde dáreček????? ?? já ho nikde nevidim:-(

 • -- bez nadpisu --

  08.05.2010 06:51:10

  napsal(a):

  neměl tu bejt někde dáreček????? ?? já ho nikde nevidim:-(

 • alergie

  20.01.2010 20:24:52

  vilma1 napsal(a):

  naštěstí nemám žádnou;-)

 • alergie

  15.10.2009 14:37:50

  vercaonline napsal(a):

  No když sem si před čtyřmi roky pořídila Terinku - jorkšírku, tak sem alergička nebyla a teď už jo. Snažím se furt se mýt, Teri vyhrazujem prostory kde smí, ale nepomáhá to. Beru různé prášky, kapky a inhalátor...po pravdě mi přijde že to je horší a horší, ale rozhodně bych se nikdy berušky nevzdala. ted čekám mimčo, tak doufám že mimi bude mít silnou imunitu a ne tak praštěnou po mě. :D

 • Astma

  07.09.2009 13:28:00

  Maxíček,Baddík a Ferdík napsal(a):

  Mám alergii i astma.Mám alergii na psi,trávu,pyl.A mám čínského chocholatého psa,a ty chlupy co ma na hlavě,tak ty jsou nějak alergické?

Celkem záznamů: 6
|< << 12 >> >|

Top inzerát

Knírač střední pepř a sůl

Knírač střední pepř a sůl

Plemeno : Knírač střední
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace