Jak se vede psům v útulku

Úterý, 9. duben 2013

Každý jistě zná útulek pro psy. Málokdo ale ví, co tohle místo všechno obnáší. V naprosté většině je toto místo spojené se záchranou a je také přestupnou stanicí pro psy, nalezené venku nebo odebrané ze špatných podmínek.

Není útulek pro psy jako útulek

Zcela jistě je útulek místem, kde končí často psi s velmi pohnutým osudem. Jsou bití, jinak týraní, nebo v tom lepším případě jen vyhození na ulici. Jejich psychika tak bývá často velmi narušená. Bohužel, ne v každém útulku mají pro tak narušené zvíře pochopení. Tato práce musí být spojena s láskou a individuálním přístupem. Ne vždy tomu ale tak je.

Občas za to může počet pejsků a málo těch, kteří se starají. Někde je tato práce brána ovšem jen jako práce. Na city pak není čas. Ovšem právě ty jsou často nejdůležitější. Hlavně proto, že právě týraní psi mají s lidskou necitelností nemalou zkušenost.

Psi jsou v kotcích. Chodí sice na procházky, ale právě zde je potřeba spousta rukou, které vezmou vodítko a jsou ochotny vzít psa nebo psy na procházku. Zaměstnanci při větším počtu psů tuto činnost mnohdy nestíhají.

 

Psa z útulku, ano nebo ne?

Zcela jistě se jedná o velmi záslužný čin. I když je o psa v útulku dobře postaráno, často není čas na to nejdůležitější a to je blízký a hlavně častý kontakt s vlídným člověkem. Proto by měl být útulek pouze přechodnou stanicí mezi ulicí a domovem.

Pokud se tedy rozhodneme pro psa z útulku, měli bychom mít i veškeré informace o povaze psa. Může se bát, být nečistotný, agresivní při některých úkonech, ale také naprosto v pohodovém stavu.

Pes by měl mít za sebou základní očkování, eventuelně kastraci a jeho zdravotní stav by měl být jasně daný. Nemocné psy útulky do adopce většinou nedoporučují, ale pokud se jedná o stav chronický, je pak na majiteli, který se musí zamyslet i nad tím, že bude muset navštěvovat veterináře.

Velmi dobrý kamarád může i pes handicapovaný, pes nemá problém ani například se ztrátou končetiny. Na jeho aktivitu a pohyblivost to nemá v naprosté většině žádný vliv.

 

Jak psím útulkům pomoct?

I když některé útulky financují městské úřady či jiné instituce, finančních prostředků nazbyt není prakticky nikdy. Část útulků je dokonce financována z prostředků provozovatelů, kteří jsou odkázáni na sponzorské dary a své finance. Jedná se hlavně o depozita, kde se může nacházet i poměrně velké množství psů.

Pokud není možné pomoci finančně, každý útulek vám jistě sdělí, čeho se momentálně dostává nejméně. Krmivem ale nepohrdne jistě žádné takové zařízení. Ovšem je spousta dalších věcí, kterými uděláte radost. Od hraček až po sanitární prostředky. V zimě dále deky nebo oblečky.

Další pomocí může být ale i to, když se rozhodnete pomoci s úklidem kotců nebo třeba s venčením. I zde se cení každá pomocná ruka.

Spousta zvířat nikdy ani adoptována být nemůže nebo o ně není zájem a jsou v útulcích dlouhou dobu. Pokud se rozhodnete sponzorovat takové zvíře, byť jen malou částkou, i to velmi pomůže.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 3353

Zpět na výpis

 • Pomáháme v útulku

  09.04.2013 21:46:56

  Kolibřík napsal(a):

  Než se rozepíšu o mé pomoci psům v útulku tak ještě pár slov k článku. Naprosto souhlasím s celým zněním! V útulku většinou končí psíci jejichž psychika je převážně narušená. A to ať týráním a bitím, vyhozením a nebo se pejsek dostane do útulku po úmrtí svého páníčka. Je pravda, že pro většinu psíků je útulek poslední záchrana. Není ale každý útulek stejný! Jsou útulky, kde můžou brát venčitelé psíky na procházku každý den ale jsou bohužel i útulky, kde psíci takovou možnost nemají. Moje poznatky jsou z ústeckého útulku, kde si myslím, že mají čtyřnozí obyvatelé tohoto zařízení opravdu dobré podmínky. Také souhlasím, že vzhledem k počtu zaměstnanců není v jejich možnostech individuálně se věnovat jednotlivým psům a proto tato práce převážně spočívá na nás dobrovolných venčitelích, kteří do útulku docházíme. Já jsem jeden z nich, do útulku docházím už čtyři roky a vybírám si na venčení ty nejtěžší psychicky narušené jedince. Ale není to takové to venčení jako vyčůrat, vykakat a zpátky do kotce! Na procházkách probíhá socializace jak mezi psy tak i směrem k člověku, vymýšlíme různé zábavy a hry aby ti opuštění psíci zapoměli na to příkoří, co na nich bylo pácháno v minulosti. Ale co je nejdůležitější je fyzický kontakt s člověkem! Za pohlazení by pro vás položili život! A že se v útulku zas tak špatně nemají svědčí i několik případů, kdy se nezkušeným venčitelům vysmekli z vodítka a sami se vrátili zpět do útulku. A jeden z posledních případů, kdy si pejska adoptovali lidé z nedalekého sídliště od útulku a v nestřeženém okamžiku jim pes utekl a vrátil se zpět do útulku kde je spokojený. Já mám nyní ve své péči týranou fenečku, z počátku chtěla každého v útulku "zakousnout" a cenila zuby (i na mě), v současnosti si hraje a dovádí na procházkách s ostatními psíky a ode mě si vezme jemně i piškot z úst.
  A co se týká zda si vzít psíka z útulku či nikoliv? Pro mě je to jednoznačné ano! Tolik vděčnosti co vám projeví útulkáček za to, že mu dáte pocit jistoty a bezpečí ... ale co, ať se každý přesvědčí sám! Vždyť venčení opuštěného nejlepšího přítele člověka nic nestojí a bez obav ho můžete vrátit zase zpátky do kotce. Má to ale jeden háček a to, když si pes usmyslí, že si vás za páníčka vybere on sám! Tak takového psa už se nezbavíte! A co si o tom myslím já? Ideální pouto mezi člověkem a psem vznikne tehdy, když si pes vybere svého páníčka. A kde jinde na to máte tolik času poznat svého budoucího psího kamaráda než v útulku!
  A na závěr? Nejlepší rada jak pomoci opuštěným psíkům v útulku je: Dejte jim domov, péči a lásku! Oni vám to mnohonásobně vrátí!

Celkem záznamů: 6
|< << 12 >> >|

Top inzerát

štěňata dobrman

štěňata dobrman

Plemeno : Dobrman
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace