Jak vybrat správný obojek a vodítko pro psa

Pondělí, 9. listopad 2015

Každý majitel pejska stojí před otázkou, jaký obojek a vodítko svému chlupáči vybrat. A ne jednou – různé situace vyžadují různé přístupy. Třeba takový obojek polostahovák. Při procházce na volno jej nedáváme, ale při chůzi kolem rušnější vozovky spíše ano. Svinovací vodítko zase namáhá krční svaly zvířete a není tak vhodné na pravidelné užívání – aneb: víte, čím se při výběru řídit?

Vybíráme obojek

Začneme obojky. Psovi sedí na krku a jsou s ním v těsném kontaktu. Hlavní kategorie obojků jsou tři: klasické, polostahovací a stahovací, zakoupit však dostanete také obojky elektrické. Klasický obojek je obojek, který se psovi při snaze o vyškubnutí kolem krku nestáhne - pes se z něj může vysmeknout. Takové obojky jsou vhodné zejména při chůzi na volno nebo pohybu po zahradě. Nehrozí, že pes obojek za něco zasekne a ten jej začne škrtit – což by v případě stahovacího obojku mohlo být až fatální.

Stahovací obojky jsou tvořeny okem, které lze neomezeně utáhnout. Při nepřiměřeném stupni tažení je možné psa až uškrtit. Není proto divu, že používání těchto obojků výslovně zakazuje Řád ochrany zvířat při zkouškách a svodech psů. Někteří majitelé je přesto využívají k tréninkovým účelům. Ovšem i zde hrozí nebezpečí. I když je stahovací obojek používán přiměřeně, pejsek si na přiškrcení časem zvykne a ve stresové situaci může sám sobě ublížit.

Bezpečnou a mnoha pejskaři preferovanou variantou jsou obojky polostahovací. Ty jsou oproti klasickým stahovákům opatřeny zarážkou, přes kterou je není možné utáhnout. Sice je pejsek při zatažení trochu přiškrcen, ale ne tolik, aby mu to ublížilo. Naopak rychle pozná, kdy udělal chybu, zvolní krok a obojek se opět povolí. Polostahovací obojek je vhodný pro většinu psů i situací. Nasadit jej můžeme při běžném venčení, procházce i na výletě. Nevhodný je naopak při pohybu na zahradě či „na volno“, kde se může o něco zaseknout a utáhnout.

Obojek pro psy

Druhy a provedení obojků

Na trhu je k dostání velké množství obojků s různě vyhotovenými pásky. Velmi efektně vypadají nylonové a reflexní obojky, exkluzivně mohou působit také obojky kožené. Aby bylo nošení obojku pro pejska dostatečně komfortní a zároveň obojek něco vydržel, je dobré volit obojky pouze z kvalitních materiálů. V případě látkových obojků pak raději takové, jejichž okraje jsou hustě tkané a tím pádem zvláště odolné proti oděru - třeba od australské značky Red Dingo, která nabízí módní obojky mnoha různých barev s extra silnou pevností. Váš pejsek bude s obojkem nejen „šik“, ale vy si navíc budete jisti, že se běžným používáním jen tak nezničí.

Obojek pro psy

Vybíráme vodítko

Tak jako obojků, je i vodítek nepřeberné množství. Nejpoužívanější typy vodítek jsou však čtyři: klasické krátké, přepínací, dlouhé a svinovací. Krátké vodítko s karabinou a smyčkou pro držení v ruce je vhodné jak pro výcvik, tak pro procházky „v civilizaci“, kde není žádoucí pustit psa příliš daleko. Oproti němu je dlouhé vodítko (tzv. couračka nebo stopák) v délkách od 1 m vhodné jak pro výcvik, tak pro běžný život. Třeba pro pohyb psa tam, kde mu chceme dát volnost, ale ne jej úplně vypustit – např. v parku. Na výcvik štěňátka např. pro nácvik přivolání jsou pak ideální vodítka stopovací.

Přepínací vodítka jsou určena jak pro majitele více psů, tak pro jednoho pejska, kterému chceme délku vodítka pohodlně prodlužovat či zkracovat přepnutím karabiny do kroužku ve vodítku. Poslední z nejčastějších kategorií vodítek jsou vodítka samonavíjecí. Jejich nevýhodou je zatěžování krčních svalů psa, protože aby pes vodítko z navijáku povytáhl, musí na něj vyvíjet neustálý tlak. Majitel pejska ale nemá otlačené dlaně jako od ručního navíjení dlouhého vodítka – automatický mechanismus je totiž skryt v krabičce s integrovanou brzdou, která se aktivuje zmáčknutím tlačítka.

Obojek pro psy

Druhy a provedení vodítek

Abychom předešli otlakům na dlaních při vodění energických psů na vodítcích bez navijáku, volíme raději vodítka s polstrováním v oblasti držení – taková jsou totiž velmi pohodlná. Zejména je pak vhodné dbát na pevnost vodítka a trvanlivost karabin. Na trhu v těchto ohledech opět vévodí australská značka Red Dingo, která páníčkům nabízí velmi pevná nylonová vodítka s reflexními prvky a extra pevnými a odolnými karabinami. Nejednoho majitele čtyřnohého svěřence pak potěší i pestrý výběr barev – vodítka mají našité stálobarevné stuhy tkané speciální technikou, která zaručuje jejich vysokou odolnost.

Pokud si při výběru obojku nebo vodítka nejste v něčem jistí, vždy se vyplatí obrátit se s dotazem na specializovaného prodejce, který doporučí nejvhodnější řešení přímo „na míru“ – ke spokojenosti vaší i vašeho pejska.

 

Vodítko pro psy

autor článku: Inzerce

Počet přečtení tohoto článku: 7729

Zpět na výpis

 • Re:

  14.07.2016 00:37:07

  pajinaks napsal(a):

  Any432 (15.01.2016 21:03:07) napsal: Děkuji , ted Aslanovi radši koupím normální obojek :) a myslíte že jsou dobré postzroje ?
  :-O

  Jsou dobré,náš pejsek ADAM neměl rád obojky a tak jsme volili postroj a je dobrý.

 • Obojek pro psa

  06.05.2016 20:49:40

  Isabela napsal(a):

  Hezký den, moc děkuji za článek. Právě také koukáme po nějakém pořádném obojku, takže je jasné, že se každý tip hodí. Další hezký článek najdete třeba tady:http://prima-receptar.cz/na-co-si-dat-pozor-pri-vyberu-vhodneho-obojku-pro-psa/. Takže s chutí do vybírání. Líbí se mi třeba tento:http://www.equiservis.cz/vybaveni-pro-kone/potreby-pro-psy/obojky-pro-psy/obojek-equest-regular.html , co na něj říkáte?

 • Stahovací obojek

  17.04.2016 14:29:40

  Diana napsal(a):

  Na zkouškách je POVINNÉ mít stahovací obojek s 2cm dlouhým článkem.Tzn.ten s podlouhlými oky.Ano,je zakázáno,mít ho zapnut na stahování-to je regulérní týrání zvířat,ale na zkouškách se zapíná výlučně na nestahovací kroužek.Funguje tak jako pevný obojek,který psa nijak neškrtí.
  Na zkouškách je tato povinnost z důvodu,aby nikdo třeba do koženého obojku neukryl ostny a pes tak nepracoval,ač pod tlakem a bolestí,lépe.Fair play :D 8-}

 • Re:

  01.03.2016 21:01:16

  Danula napsal(a):

  Any432 (15.01.2016 21:03:07) napsal: Děkuji , ted Aslanovi radši koupím normální obojek :) a myslíte že jsou dobré postzroje ?
  :-O

  Záleží jak velkého pejska máte a jaký je to "tahač". Když má pejsek postroj, tak má větší možnost pohybu a v případě vekého pejska i větší možnost tahu. Takže záleží jak dalece jste svalově vybavena :-D . Já mám evropského saňového psa a ten teda sílu v tahu má, takže já nejraděni pro něj používám polostahováky, které jsou ale vypolstrované, aby ho moc neškrtily. Ale mám i postroje, které taky používám. Dana

 • -- bez nadpisu --

  15.01.2016 21:03:07

  Andy napsal(a):

  Děkuji , ted Aslanovi radši koupím normální obojek :) a myslíte že jsou dobré postzroje ?
  :-O

Celkem záznamů: 8
|< << 12 >> >|

Top inzerát

Prodám štěně jezevčíka dlouhosrstého

Prodám štěně jezevčíka dlouhosrstého

Plemeno : Jezevčík dlouhosrstý
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace