Krmiva bez obilovin - pro které pejsky jsou vhodná?

Pondělí, 1. prosinec 2014

Krmiva bez obilovin jsou aktuálně velmi trendy. Většina krmiv pro psy bez obilovin je kvalitních a mnoha pejskům opravdu vyhovují. Jsou ale nutně tato krmiva vždy kvalitnější a zdravější než jiné typy krmiv?

Aby krmivo pro psa bylo nutričně vyvážené, musí obsahovat bílkoviny, tuky, uhlohydráty a doplňkové látky ve správném poměru. Zdrojem uhlohydrátů mohou být v krmivu obiloviny případně brambory či sladké brambory.

Znamená to tedy, že krmiva bez obilovin (grain free krmiva) nejsou krmivy bez uhlohydrátů, ale jen obsahují jiný zdroj této základní složky krmiva. Zároveň není nutně pravda, že krmivo bez obilovin je krmivem s nízkým obsahem uhlohydrátů (jinak sacharidů či škrobů).

 

Krmivo je kvalitní pokud obsahuje kvalitní suroviny ve správném poměru. V ideálním případě také další složky jako bylinky, ovoce, zeleninu. Pak jde o funkční krmivo, které bude psovi prospívat.

Bohužel vlivem reklamy se někdy majitelé pejsků v dobré víře domnívají, že koupí “grain free” krmiva mají zajištěnou také kvalitu krmiva. Tak tomu ale nemusí být.

Jako majitelka dvou psů, pokud hledám kvalitní krmivo, hledám tedy krmivo s kvalitním zdrojem bílkovin a kvalitním zdrojem uhlohydrátů. Zároveň chci, aby byl v krmivu správný poměr těchto složek. Zajímám se rovněž o zdroj a množství tuků a požaduji, aby v krmivu byly obsaženy další složky, které budou pozitivně působit na zdraví mých psů. Takový požadavek může splnit krmivo s obilovinami i grain free krmivo. Pokud bych vybírala kvalitní krmivo a stanovila si požadavek, že musí být bez obilovin, zbytečně bych si jen zůžila možnost výběru.

 

Alergie a grain free krmiva

Mnoho majitelů psů udává, že vybírají grain free krmivo, protože jejich pes je alergický či vykazuje potravní intoleranci na některou ze složek potravy.

Pravdou je, že řada psů vykazuje problémy s trávením či alergie. Důvodem často ale nemusí být surovina samotná, ale například konzervanty použité při zpracování této suroviny.

Zároveň je však dobré neopomenout fakt, že obiloviny nejsou nejčastějším a jediným alergenem u psů. Podle dostupných průzkumů většina psů netrpí alergií na obiloviny, ale na některý druh masa!

Pokud je pes alergický na pšenici či kukuřici, neznamená to také, že je alergický také na ječmen, rýži či hnědou rýži či oves, což jsou obiloviny používáné v kvalitních krmivech pro psy. Například holistické receptury Artemis obsahují krupky ječmene, celou hnědou rýži a ovesné vločky. Přitom jde o jedny z nejlepších a mnoha lety osvědčených holistických krmiv pro psy. Nikdy jsme se u krmiv Artemis nesetkali s jakýmkoliv problémem typu alergie či potravní intolerance.

 

Jaké obiloviny ano a jaké raději ne

V každém případě se vyhněte raději krmivům, v jejich složení se objevuje kukuřice (a její různé formy) a také pšenice. Kukuřice a pšenice jsou levnými surovinami, které se v krmivech používají bohužel často. Pro psy není kukuřice dobře stravitelná a navíc kukuřice, kterou v krmivu najdete je zpravidla geneticky modifikovaná. Pšenice obsahuje lepek, který může u citlivých psů způsobit zdravotní potíže.

Naopak v kvalitních krmivech najdete dobře stravitelné a výživově přínostné obiloviny jako je hnědý rýže, bílá rýže, ječmen, oves nebo například proso.

 

Jak poznat kvalitní krmivo

Rozpoznat kvalitní krmivo je poměrně složité. V tomto článku jsem se snažila vysvětlit, že “bezobilné” není zárukou kvality a jediným vodítkem při výběru kvalitního krmiva. Doporučuji hlavně číst složení krmiv na obalu a nastudovat alespoň základní znalosti o tom, co se ve složení udává. Na našem blogu ukecanypes.cz vychází seriál o výběru krmiv, který vám v základní orientaci může pomoci.

 

 

Vaše dotazy ohledně krmiv pro psy také ráda zodpovím. Pište! Email je sona@spokojenypes.cz.

 

SpokojenyPes.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorka: Ing. Soňa Fialková

je majitelkou eshopu SpokojenyPes.cz, o výživu psů se intenzivně zajímá již 10 let.

autor článku: Inzerce

Počet přečtení tohoto článku: 3836

Zpět na výpis


Top inzerát

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Plemeno : Pudl střední
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace