Měřili jste IQ psů? A co na to kočky?

Úterý, 25. říjen 2016

Věděli jste, že se seriózní vědci zcela seriózně zabývají měřením psí inteligence? A sestavili žebříček! Bohužel, kočičí inteligence je dosti pochybných kvalit, a přesto, že bezesporu dosahuje vysokých hodnot, kočičí inteligencí se doposud žádný seriózní ani neseriózní vědec nezabýval. Sestavili jsme srovnání inteligence odvěkých rivalů u nás v redakci a závěr našeho bádání vás bude určitě zajímat!

Co dělá nejchytřejší pes světa? Versus názor kočky

Nejchytřejším psem na světě byla uznána border kolie, její velikost IQ ovšem oficiálně nikdo nezveřejnil. Tudíž je to sporné. Pokud máte chytřejšího psa, máte na to plné právo. A čím si zasloužila svůj titul miss chytrosti? Prostě svou chytrostí. Měří se na několika úrovních inteligence (socializační, adaptivní…) a je souhrnem všech těchto aspektů. Přesto – i nejinteligentnější pes potřebuje více než 5 opakování na to, aby se něco naučil. To pravili vědci. Kočky nad tím mávly packou, srovnaly si vousky a jediným pohybem tlapky zavřely žaluzie, aby jejich inteligenci nikdo zvenku nepřihlížel.

 

Několik úrovní inteligence

Zatímco lidem stačí jedna úroveň IQ, psi mají pro jistotu úrovně rovnou tři: Sociální inteligenci, instinktivní a adaptabilní. Kanadský psycholog Stanley Coren sestavil jednoduchý domácí test k otestování inteligence vašeho psa – potřebujete k tomu dostatek pamlsků a asi hodinu času. Na internetu lze nalézt návod na asi 12 prostých cviků, které ohodnotíte body podle aktivity a ochoty psa a následně se dozvíte výsledek. Jak jednoduché! Názor kočky? Ptali jsme se ostříleného jedince vycvičeného k přežití v přírodě, který nám sdělil toto: „Ve srovnání s pozorováním těch chlupatých koulí, válejících se na gauči a čekajících na pravidelný přísun jídla, které si jen stěží dovedou obstarat sami, není k celé věci moc co říci. Čekají, až je někdo vyčeše, vykoupe, vyvenčí, zabaví… Stále jen čekají. My kočky si od života bereme, co nejvíc můžeme a o inteligenci se nebudeme bavit.“

 

Žebříček inteligence psů

Jak už jsme zmínili, na prvním místě se umístila border kolie. Na druhém místě pak jsou pudli, na třetím místě německý ovčák. Podle mnohých jsou nejchytřejší kříženci, což stojí bezesporu za uváženou. Na rozdíl od koček jsou však psi schopni se s člověkem neobyčejně sžít, pomáhají mu při práci, hlídání, vyhledávání drog, pomáhají v sutinách, zachraňují životy a uzdravují nemocné. K čemuž kočky zatím nedospěly, alespoň ne oficiálně. Zatímco psi již píšou dokonce i na počítači, nebo cvičí se svými majiteli jako ve fitku. Ale hlavně – údělem extra chytrých psů je nadměrná potřeba zaměstnat mozek, tudíž pokud jdete z domu a psa necháte o samotě, je zdevastovaný byt jasným znamením pronikavé inteligence! Myslete na to, až se budete ze svých toulek vracet!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3826

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  02.11.2016 07:11:50

  Veri Kočičková napsal(a):

  No, já mám zdevastovaný byt od kocoura ale nevím moc jistě jesli jsou to známky inteligence... Každopádně chytrý je, umí sedni, lehni, překul se, otoč se, pac, pusu, udělej surikatu a občas se se mnou dívá na televizi.
  A teď ho učím aportovat.... Takovej kočkopes

 • mám jiné zkušenosti.

  01.11.2016 18:13:53

  Astanka napsal(a):

  Měla jsem fenku středního německého špice s jménem Střelka. Narodila se její mamince, kterou jsem měla od štěněcího věku. Střelce když jsem něco řekla jednou,aby udělala, tak ona si našla způsob jak danou věc udělat a to podle svého uvážení. Příklad: Měla jsem nemocného manžela, který byl po chemoterapii rakoviny. Když jsem Střelce řekla, že má pomoct manželovi, aby nedělal těžkou práci, tak ona sama od sebe seděla u něho jak sekal dříví a házel ho do koše a čekala,až ho odnese domů. Když byl koš naplněn moc, vyndala mu z něho pár polínek a pomáhala mu ho odnést do bytu.Já sama jsem byla překvapena, jak jí to pálí.

Celkem záznamů: 2
|< << >> >|

Top inzerát

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Plemeno : Pudl střední
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace