Množírny? Bezohledné týrání psů pro peníze!

Středa, 31. červenec 2013

Na různých inzertních serverech, kde se nabízí štěňata, lze často narazit i na takovýto nebo podobný inzerát: „Prodám čistokrevné štěně bez PP, stáří 4 týdny, při rychlém jednání sleva, štěně vám dovezu kamkoliv.“

Právě takto většinou inzerují štěňata provozovatelé tzv. "množíren", tedy lidé, kterým vůbec nejde o psy, ale především o vlastní výdělek.

Pojem "množírna" se už stačil stát synonymem pro bezohledné týrání psů, které bohužel jejich provozovatelé neboli množitelé, mnohdy provozují zcela beztrestně.

Jak se vyhnout tomu, aby štěně, které si chcete pořídit, nebylo právě z takovéto množírny?

 

Koupí štěněte z množírny podporujete jejich provozovatele

Množitelé používají hodně triků, aby zamaskovali tu skutečnost, že nabízí štěně z množírny, v níž chovají, (nebo spíš ´nechovají´) psy v otřesných podmínkách, včetně toho, že k inzerátu přiloží třeba i fotku úplně jiného štěněte.

Prvním varováním by proto mělo být znění samotného inzerátu.

Výrazy typu ´prodám levně čistokrevné štěně bez PP´, ´sleva při rychlém jednání´, ´dovezu kamkoliv´ jsou samy o sobě podezřelé. Jsou to však právě tyto výrazy, které jsou pro inzeráty množitelů charakteristické.

Pokud narazíte na takovýto inzerát, určitě se vyplatí podrobnější pátrání po tom, kdo tento inzerát zveřejňuje. Ale dejte pozor - nemálo množitelů má vlastní stránky, kde se prezentují, samozřejmě podvodně, jako chovatelské stanice.

 

Psí inzerát - co by vám mělo být podezřelé?

Množitelé nabízejí štěňata k odběru po celý rok od mnoha různých fen, často i více plemen, což je jasný signál, že zde není něco v pořádku. Profesionální stanice chovají zpravidla jen psy jednoho plemene, a ne v počtu, který by zajistil neustávající přísun libovolného množství štěňat.

Varovný by měl být i věk štěňat. Ta se dávají k odběru nejdříve ve věku osmi týdnů. Pokud někdo inzeruje štěňata třeba i jen čtyři týdny stará, pak to není s největší pravděpodobností zodpovědný chovatel, ale někdo, komu jde jen o to štěňata co nejdříve zpeněžit.

Typické pro množitele je i to, že nechce umožnit pod různými záminkami návštěvu štěněte a jeho matky. A pokud se přece jen podvolí, ukáže zpravidla jen jedno štěně. Na jeho matce je ovšem poznat, že není zvyklá na kontakt s lidmi, pokud není rovnou zanedbaná a štěně taky.

I z toho důvodu nabízejí množitelé ´dovoz štěněte kamkoliv´, aby se vyhnuli návštěvě své ´chovatelské stanice´, a někteří z nich neváhají ani posílat štěňata kurýrní službou!

Osvědčenou taktikou množitelů jsou i různé slevy, v případě že zájemce s koupí váhá. A když už to nejde jinak, sáhnou i po citovém vydírání, jehož cílem je přesvědčit kupce, že koupí štěně vlastně zachrání.

A tím se dostáváme k základnímu problému všech množíren, které nabízejí především štěňata plemen, jež jsou právě v módě.

Koupí snad štěně opravdu zachráníte, ale zároveň tím finančně podpoříte i množitele, kterému se tak jeho byznys, tedy týraní psů, bude i nadále vyplácet.

 

Jak bojovat proti množírnám psů?

Pokud mermomocí toužíte po nějakém módním plemenu, tak se obracejte jen na certifikované chovatelské stanice, které nabízejí psy výhradně a jen s průkazem původu.

Pokud vám nejde až tak o módu, ale především o čtyřnohého kamaráda a společníka, můžete si vybrat štěně z útulku, kterému tím také pomůžete. Nebo se můžete poohlédnout po inzerátech, které nabízí darování štěněte do dobrých rukou, a ne ´slevu za rychlý odběr´.

 

Přejeme tedy hodně štěstí při výběru štěňátka a psům jen opravdové poctivé chovatele.

 

Autor: Karel Trčálek

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 9799

Zpět na výpis

 • množírny

  25.10.2016 15:22:37

  anička napsal(a):

  jsou to jen bezohlední idioti kteří chtěj prachy

 • A jak to vidí obyčejný lid?

  18.08.2015 19:47:06

  Killer67 napsal(a):

  "Co pořád máte proti psům bez PP?"
  "Já nepotřebuju papíry, abych se s nima mohl chlubit!"
  "I když nemá papíry, je to pořád pes a já ho miluju!"
  "Mám jorka bez PP, protože nechci chodit na výstavy. No a co, že má přes deset kilo..."
  "Mám AST bez PP, dal jsem za něj deset tisíc. Papíry jsou zbytečný přepych."
  "Ale sousedka má psa s PP a ten je pořád nemocný. Kdežto náš Puňta žere Pedigree a je pořád OK."
  "Moje štěně už papíry nedostalo, bylo sedmé z vrhu. Říkal to i veterinář, byla jsem u toho."
  "Ale on není z množírny, vždyť byl vychován v domácím prostředí."
  "Nestihli s rodiči bonitaci."
  "Ale jeho rodiče jsou zaručení papíráci!"

  Znáte ještě další hlody? Vždycky nevím, zda mám brečet, nebo se smát. Jelikož lidi nechápou, že tady nejde o nějakej cár papíru, ale o kontrolu vrhu. Nehledě na to bych více regulovala i chov s PP. Zákaz množení a inzerování psů bez PP pod vysokou pokutou a odnětím trestu dvou let, i případný peněžní trest pro server, který inzerát zveřejní. To by chtělo! Protože nechápajícímu davu hloupých ovcí nevysvětlíte, že tady jde hlavně o psy, ne o jejich ego!

  Přeji všem bojovníkům proti množírnám a ochráncům všech zvířat pěkný večer ;-)

 • bohužel pravda

  18.08.2015 08:12:07

  Akíčita napsal(a):

  Je to hrozné, ale proti množitelům se dá legálně bojovat v současné době jen jedním způsobem, a to NEZÁJMEM O JEJICH PRODUKCI. Proto je v tomto ohledu potřeba šířit osvětu a neustále psát a zveřejňovat články jako je tento, ale nejen na internetu, ale i v novinách, časopisech, cpát to do dalších médií...Čím více budou lidé v tomto ohledu poučení a bude jim to stále připomínáno, tím méně by to mělo množitelům vycházet.....Jenomže bohužel - lidé se často poučit nenechají anebo zvítězí cit nad rozumem..."zachránili jsme to ubohé štěňátko tím, že jsme ho koupili, jinak by umřelo"....Sama jsem to slyšela od známých, kteří si takto pořídili od množitelky za 10tisíc "jorkšírka" (záměrně v uvozovkách, protože pejsek je spíš něco mezi čivavou a jorkem...maličký, věčně nemocný :-(...darmo mluvit...
  Je to hrozné si představit, co s těmi psíky bude, pokud si je nikdo nekoupí, ale právě jen tím, že ty množírny nebudeme podporovat, je můžeme alespoň omezit....
  Oni ti šmejdi budou hledat zase jiné cestičky, jak dosáhnout zisku....Někteří dokonce mají zaregistrovanou chovatelskou stanici a množí psy s PP, ale ty podmínky, v jakých zvířata jsou....Ukážou Vám jeden krásný chovný pár, který živí, udržují, ale jakmile "má po funkčním období", nějak se jich zbaví....takové chovatelské stanice nemají staré psy...v lepším případě je prodají, v tom horším někam odšoupnou a kašlou na ně, psi pak živoří....
  Fuj, to jsem se rozčílila....>:-( Ale z toho, jakým způsobem si některé lidské zrůdy udělaly z nejlepšího přítele člověka výnosný byznys je mi opravdu na zvracení.>:-( 8-}

 • -- bez nadpisu --

  17.08.2014 09:41:37

  Rexík napsal(a):

  Díky za tento článek. Lidé jsou nepoučitelní. Kupovat jenom v dobré a doporučené chovatelské stanici. Nikdy ne na benzínkách, u obchodních center apod.

 • -- bez nadpisu --

  16.08.2014 22:15:52

  MadPack napsal(a):

  Zde bohužel platí, že dokud bude poptávka, bude i nabídka...

Celkem záznamů: 12
|< << 123 >> >|

Top inzerát

Rotvajler

Rotvajler

Plemeno : Rotvajler
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace