5 otázek ohledně psích protéz

Sobota, 26. březen 2016

Ještě v roce 2005 se psí náhrady moc nenosily. Ochrnutí, onemocnění nebo úraz s vážnými pohybovými následky byl pro psa jasným ortelem smrti. A přitom handicapovaní lidé na vozíku jsou běžným koloritem dnešní doby. Za vznikem podpůrných protéz pro psy stál vlastně pořad „Chcete mě“ – a Ťapka, kterou si tam zamiloval jeden pán i navzdory jejímu ochrnutí. A tak si ji vzal domů a začal vymýšlet, jak jí ulehčit, aby od věčného tahání nožek za sebou neměla odřené bříško. Protože Ťapka chtěla žít a i přes nepohyblivost zadních nohou neustále následovala svého nového páníčka. A tak se tento pán obrátil na Ameriku, kde mají s protézami již zkušenost, a v Česku se objevil první vozík pro pejsky.

Jak dojde k ochrnutí psa?

U psů jsou obvykle postiženy právě zadní nožky. Ať již jde o displazii nebo vyhřeznutí meziobratlových plotének, či nervové onemocnění. Jednoznačně takovýto handicap musí znát a sledovat veterinář. Je ale spousta variant, jak pejskovi pomoci. Není-li pro něj další život díky zranění či bolesti utrpením, je protéza snadným řešením. A v dnešní době se výrobou vozíků zabývá již několik firem a zájem vzrůstá (www.invalidnivozikpropsy.cz). Pamatujte však, že vozíkem to nekončí – pes bude potřebovat mnoho medikamentů, speciální granule, speciální péči a možná další operace.

 

Co musí vozík pro psa splňovat?

Nic není samozřejmě jen tak a vývoj správné první protézy trval mnoho let. Tak jako delfínovi, který přišel o ocasní ploutev a veterináři z delfinária zkoušeli přesně padnoucí protézu metodou pokus-omyl několik let, než se trefili, i takový vozík musí pejskovi pasovat. Musí dovolovat psovi se vyprázdnit, nesmí být příliš těžký, aby jej psík utáhl, každý vozík by měl být nastavitelný – kdyby třeba pejsek ztloustl. V prvé řadě je také důležité myslet na pejskovo pohodlí – aby jej tkanina neodírala a netlačila. Vozíky lze používat jak při plném ochrnutí, tak při nemocech zadních končetin, které jsou funkční, ale je dobré jim částečně odlehčit, posílit přední nohy, či jako rehabilitační pomůcka při nejrůznějších úrazech. Pro případy s problémovou rovnováhou nebo postižením předních nožiček se vyrábí i vozíky s předními kolečky.

 

Kolik to stojí, když je pes handicapovaný?

Vozíky se v rámci variability psů, kteří je potřebují, vyrábějí na míru. Většina výrobců také pro výrobu požaduje rentgenologické snímky, aby dokázali vozík přizpůsobit opravdu potřebám pejska. Nesmíte zapomínat, že pejsek ve vozíku sice vypadá, že napůl leží, ale pokud si chce lehnout, musíte jej vyndat! Jinak hrozí vznik onemocnění z přetížení předních nohou. Myslete také na to, že i na vozík si pes musí zvyknout a nemůžete čekat, že po prvním nasazení se hned šťastně rozeběhne. Cena takového vozíku začíná na několika tisících a může se vyšplhat až ke dvaceti tisícům.

 

Vozík pro psy ano nebo ne?

Samozřejmě vozík neslouží jako plná náhrada končetin a plno věcí nebude pejsek zvládat ani tak – například schody. Do těch mu budete muset stále pomáhat. Zůstává otázkou, zda vozík poskytne psovi plnohodnotný život nebo zda se bude jen ještě více trápit. Je třeba vzít v potaz, zda zůstává psovi chuť jíst a pít, zda ovládá svůj močový měchýř a střeva, zda máte čas a prostor se o něj starat i s jeho handicapem. To vše musíte probrat s veterinářem a případně zvolit vhodnou podpůrnou terapii. Do popředí se v dnešní době tlačí homeopatika – pomáhají psovi nejen zvládnout bolest, ale i překonat psychické potíže. Tedy – nechat žít? Pro inspiraci mrkněte na video:

 

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2500

Zpět na výpis


Top inzerát

Dobrman štěňátka  s PP prodám

Dobrman štěňátka s PP prodám

Plemeno : Dobrman
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace