Head bobbing – nekývejte hlavou!

Pátek, 6. duben 2018

Přestaň kývat hlavou a já ti dám dobrotu! Aneb slyšeli jste o syndromu, kterým se psi baví, když zrovna nepřemýšlí? Je to něco podobného jako klkání u koní. Není to smrtelně nebezpečné, ale je to geneticky dědičné a stojí to za zmínku. Abyste se nelekli, až na vás pes bude pokyvovat moudře hlavou… A nebo nemoudře?

Co se jen tomu psovi honí hlavou?

Neznalce by to mohlo snadno vyděsit. V prvním okamžiku mnoho chovatelů v panice spěchá se psem k veterináři s pocitem, že jde o nějaký nebezpečný záchvat. Nejde o záchvat.Jde o jakýsi zlozvyk, který ještě věda příliš pečlivě neprozkoumala a nezdokumentovala. Zatím se ví především to, že na životě to psa neohrožuje a že je to částečně dědičné. Pokud tedy předáváme geny jen u papírových psů daných plemen, která jsou na třes náchylná a uchovňovaná také podle výskytu tohoto zlozvyku, dá se head bobbing částečně vymýtit až zcela omezit. Nejnáchylnějšími na tento zlozvyk jsou především dobrmani. Mnoho chovatelů se shoduje, že při daném třesu se pes tváří, jako by jej něco vyděsilo, jako by nepřemýšlel. Takový jakýsi mozkový zkrat…

Kdy to přijde?

Ve většině případů se zlozvyk projevuje u dospívajících jedinců, u fen v době hárání nebo když pes zacítí háravou fenu. Pokyvuje hlavou ze strany na stranu jako klaun z krabičky, a nebo nahoru a dolů a nenechá toho, dokud jej nevyrušíte zaměstnáním mozku – ať již pokud po něm chcete nějaký povel a nebo mu dáte pamlsek, který jej vyruší z nudivého třepání. U některých se projevuje třes po probuzení, když jsou v jakémsi pospánkovém klidu. Pokud psa od zlozvyku nevyrušíte, může to být v dospělosti ještě horší a ve stáří téměř neustálé.

Co na to věda?

Pro většinu veterinářů je toto pole dosud neprozkoumanou oblastí, s níž si dosud nevědí moc rady. Říkájí tomu „onemocnění nové doby.“ Není na něj potřeba žádná speciální medikace, problémy samy odezní s věkem, pokud je u psa nenecháte rozvinout a vytrvale jej od třesení odrazujete, nicméně je to degradující předpoklad pro uchovnění psa. Vrhy, u nichž se tento zlozvyk projeví jsou označovány za „nepovedené“ a je lepší soustředit se na výběr rodičů, u nichž tento zlozvyk nepropukl. Aneb základem je dobrý genotyp a ověřený chovatel!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 4227

Zpět na výpis


Top inzerát

štěňata dobrman

štěňata dobrman

Plemeno : Dobrman
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace