Jak ochránit psa před otravou vodou v těchto horkých dnech

Čtvrtek, 3. srpen 2017

Nejen v horkých letních dnech, ale i během roku může všeho psa ohrožovat otrava vodou. A nejedná se zde o pojem, mířený na závadnou nebo neznámou vodu z řeky. Otrávit vodou se může kterýkoliv pes kdykoliv. Jak tomu lze zabránit?

Když voda škodí

Voda sama o sobě škodlivá v tomto případě není. Jde především o to, že obsahuje ionty, kterými se lze náhle předávkovat. Při velkém příjmu vody se zředí krevní plasma a buňky se začnou nalévat tekutinou, čímž dojde k jejich poškozování. Nerovnováha mezi ionty se projeví především otokem mozku, což je život ohrožující. Při nedostatečně rychlém zásahu může dojít k trvalému poškození motoriky, mentality nebo i ke smrti.

fotor2.jpg

První pomoc?

Ke stavu otravy vodou může dojít kdykoliv, kdy pes vypije příliš velké množství vody. Ačkoliv je absurdní hlídat psa, aby příliš nepil, základem je paradoxně trvalý přístup psa k vodě. Přirozeně pes pozná, kdy má žízeň. Pokud jde ale o psa, který si například neustále vylívá vodu nebo čeká celý den na páníčka a je bez vody a následně mu dáte večer napít, je pravděpodobné, že se pokusí celou misku vypít najednou. A to je přesně to, čemu byste měli zabránit. Příznaky otravy vody je těžké rozpoznat včas, aby ještě bylo možno pomoci. Pes je malátný, motá se, nereaguje. Nemá obvyklé reflexy. Jeho mozek otéká a funkčnost se zhoršuje. Pokud máte jakékoliv podezření, okamžitě vyrazte k veterináři!

spaniel-pet-dog_Fotor.jpg

Záchrana je možná

Pokud se na otravu přijde včas, je psovi okamžitě napojena kapačka s vyvažujícími ionty NaCl, které zabrání dalšímu hromadění tekutin v buňkách. Dále dostane léky na zmenšení otoku. Pes může být klidně i celý den tzv. mimo, než jsou patrné pokroky a reakce. Veterinář pak opatrně zkontroluje jeho reflexy a zjistí, zda nedošlo k poškození mozku. Úplná rekonvalescence pak trvá ještě několik dalších týdnů, přesto i tak už nikdy nemusí být váš pes „takový jaký býval.“ Proto je důležité, dodržovat pitný režim průběžně!

Nenechávat vodu na přímém slunci, ale někde v pokojové teplotě nebo ideálně nižší.


autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3968

Zpět na výpis

 • Re:

  23.08.2017 19:24:05

  Magdalena Bischofová napsal(a):

  Akíčita (14.08.2017 15:57:55) napsal: To je zajímavé, ale je-li pes v době nepřítomnosti majitele na zahradě a je vedro, tak mnohdy nepomůže ani to, že má vodu ve stínu...tam se těžko dá zařídit, aby pes tu vodu neměl po návratu páníčka domů "teplou jako kafe">:)
  Všichni mí psi takto fungovali a žádný se mi vodou neotrávil... Ale pravda, měli přístup vždy po celý den aspoň k té zteplalé, než jsem přišla domů a dala jim čerstvou...
  Docela mě překvapuje, jak málo (aspoň podle mě málo) toho můj pes v těch letošních horkách vypije...Asi s ní umí dobře hospodařit...A určitou roli jistě hraje fakt, že je krmen přirozenou stravou, v níž má také jistý podíl vody.


  Teplota vody s tim nema nic spolecneho. At jje tepla nebo studena..jde o to, ze dliuhodbym nedostatkem vody se v tele zmeni ionty, v bunkach se omezuji bezne procesy, sodnodraselna pumpa bunecne steny nepropousti to, co by mela. Zkratka se meni "naboj" v tele. A kdyz se pak napije hodne, najednou se dostane k vode, treba po horkem celem dni nebo po nekolika dnech v zime, telo neumi reagovat a bunecne steny propousteji ionty tak, ze se soustredi na mozek a ten oteka...v tom je princip otravy vody...nastesti to neni moc casty pripad veterinarnich klinik! :)

 • -- bez nadpisu --

  14.08.2017 15:57:55

  Akíčita napsal(a):

  To je zajímavé, ale je-li pes v době nepřítomnosti majitele na zahradě a je vedro, tak mnohdy nepomůže ani to, že má vodu ve stínu...tam se těžko dá zařídit, aby pes tu vodu neměl po návratu páníčka domů "teplou jako kafe">:)
  Všichni mí psi takto fungovali a žádný se mi vodou neotrávil... Ale pravda, měli přístup vždy po celý den aspoň k té zteplalé, než jsem přišla domů a dala jim čerstvou...
  Docela mě překvapuje, jak málo (aspoň podle mě málo) toho můj pes v těch letošních horkách vypije...Asi s ní umí dobře hospodařit...A určitou roli jistě hraje fakt, že je krmen přirozenou stravou, v níž má také jistý podíl vody.

Celkem záznamů: 2
|< << >> >|

Top inzerát

LABRADOR RETRIEVER – žlutá a smetanová štěňátka

LABRADOR RETRIEVER – žlutá a smetanová štěňátka

Plemeno : Labradorský retrívr
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace