Jak žít se psem, když máte alergii na psy?

Čtvrtek, 8. únor 2018

My pejskaři se nezastavíme před ničím, a to ani před alergií. Pokud neumíráme, svých psů se nevzdáme. Jak si poradit s alergií na psy, pokud jste alergici, ale svého miláčka se nechcete za žádnou cenu vzdát?

Mýtus antialergenních psů

Pudl, irský pšeničný teriér, bišonek nebo knírač. Několik málo psů je označováno za antialergenní vlivem kvality své srsti, která má blíže k vlasům. Ne vždy tomu ale tak je, podstatné totiž je, na co jste alergičtí. Drtivá většina alergenů tak zcela nesouvisí s typem srsti, může jít o produkty mazových žláz, roztoče v srsti nebo prachová zrnka. 80% alergiků „na psy“ je tudíž alergických i na chocholaté naháče. I u „antialergenního“ psa můžete mít alergickou reakci na jeho sliny a naopak u obyčejného voříška vám jeho sliny nic dělat nemusejí. A může být hůř!

poodle-654508_1920.jpg

Život pod psa

Dlouhodobé soužití se psem i přesto, že se alergie projeví, může vést k vážným komplikacím. Obyčejná rýma může přejít v astma a trvalé problémy s průduškami, náhle se může objevit vyrážka a ekzém. Pouhé mytí rukou nestačí. Přestože lékaři alergikům soužití se psem obvykle silně nedoporučují, užívání prášků a kortikoidní masti mohou projevy zmírnit. Problém se tím sice nevyřeší, ale alergikovi se může alespoň ulevit od těžkého života pod psa.

Tipy jak pročistit vzduch

Při soužití s alergenem se může u alergika vyvinout jakási tolerance na domácího psa. Tento postup bývá však bohužel stále ojedinělejší, než druhá varianta stupňujících se alergických reakcí. Ať již jsou vaše projevy alergie jakkoliv silné, rozhodně byste měli dodržovat pár antialergenních pravidel – pes by rozhodně neměl spát v ložnici, ideálně kdyby spal venku v boudě. Dbejte na časté vysávání, aby psí chlupy a prach nepoletovaly tolik vzduchem. Za tímto účelem lze pořídit vysavač s účinným filtrem pro zachycení mikročástic. Úklid by v domácnosti alergika měl být samozřejmostí a častou rutinou, stejně jako pravidelné česání a koupání psa někým nealergickým. Pro lepší dýchání pomáhá i čistička vzduchu, čím více stupňů filtrace, tím kvalitnější čištění a čistší ovzduší pro alergika.

Být či nebýt?

I přes všechny možné rady a tipy je stále spousta případů, kdy se se psem v domácnosti alergikovi žít nedaří. Mnozí chovatelé chocholatých naháčů o tom již vědí své a při prodeji pejska do nové rodiny pečlivě sledují, zda se alergie neprojeví naplno a přesto polovina štěňat právě kvůli nezdaru s alergií putuje zpět k chovatelům. Ze stejného důvodu vracejí své svěřence i mnozí, kteří chtějí dát šanci pejskům z útulků. Je otázkou polemizace, co přesně alergii u lidí vyvolává a proč se někdy objeví až v pozdějším věku a někdy hned u miminka. A jaké zkušenosti s alergiky máte vy?

 

puppy-1684821_1920.jpg

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 4126

Zpět na výpis

  • -- bez nadpisu --

    01.03.2018 13:49:00

    saasquatch napsal(a):

    Mému příteli se alergie na našeho psa projevila až co jsme měli psa 8 měsíců... bere na to tabletky, ale znám lidi, kteří se psa zbavili, to bychom nedokázali...

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Knírač střední pepř a sůl

Knírač střední pepř a sůl

Plemeno : Knírač střední
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace