Není granule jako granule

Čtvrtek, 16. listopad 2017

Víte, čím krmíte? Jak podrobně jste zkoumali obsah a složení těch hnědých, či jinak barevných granulek? A víte, co v tom je vůbec namačkáno? Aneb jedli byste to taky?

„Voňavá“ výroba instantních granulek

Možná jste si doposud nepředstavovali, jak vlastně vzniká oběd či večeře vašeho miláčka, ale třeba jste alespoň vyčetli, co je v granulkách obsaženo. Existují dva základní způsoby výroby – termickou extrudací a lisováním za studena. V prvním případě se sypká směs všeho, co napíše výrobce na obal (vedlejší živočišné produkty, minerály, popelovina, rostlinné složky a další) smíchá s vodou a za vysoké teploty a tlaku se protlačí přes formičku na granule. V případě lisování za studena jde o finančně náročnější metodu, kdy se jednotlivé komponenty pod tlakem smíchají s pojidlem (například škrob) a protlačí do stlačených tyčinek, které se pak nalámou. Takto připravené granule jsou výživnější, ale méně trvanlivější než granule připravené prvním způsobem.

granule1.jpg

Ekonomické granule

Podle výrobců a jejich snahy o jakousi kvalitu lze granule rozlišit do několika tříd. Ty, které spadají do kategorie „ekonomické granule“, se vyznačují snahou zaměřit se na podporu zdraví a kondice. Důraz je kladen především na nízkou cenu, která je umožněna levnými a dostupnými surovinami. Granule této třídy obsahují vysoké procento obilovin a vedlejších živočišných produktů, ale jsou cenově přijatelné pro většinu majitelů.

Prémiové granule

Granule, které se pyšní tímto přívlastkem, hledají optimální rovnováhu mezi kvalitou a cenou. Obsahují všechny důležité živiny, které váš pes potřebuje k optimálnímu růstu a udržení zdraví. Jsou vhodné pro zdravé psy bez větších výživových potřeb a nároků. Je třeba si uvědomit, že cena u granulí tohoto typu již poněkud stoupá. Jsou to krmiva, jejichž energetická hlavní složka je tvořena živočišnými bílkovinami.

Superprémiové granule

V této kategorii již stoupá cena za kilogram granulí, ale díky vysokému obsahu všeho potřebného v kvalitní formě naopak klesá množství, které by pes měl denně dostat. Čímž se k potěšení majitelů snižuje i objem exkrementů. Superprémiové granule jsou tvořeny z většiny masovou složkou, ne vedlejšími živočišnými produkty, ani obilovinami. Obecně platí, že složka, která je na pytli granulí uvedena jako první, je v granulích zastoupena v největším množství.

granule2.jpg

Holistické granule

Holistické granule představují pomyslnou špičku mezi krmivy, vyrábějí se z několika druhů masa, doplněného o nemalé množství ovoce, zeleniny, bylinek a dalších hodnotných surovin. Vyrábějí se v bio kvalitě, pouze z produktů, které splňují požadavky na ekologickou výrobu, o trvanlivost se u nich starají pouze přírodní konzervanty. Tato krmiva jsou vhodná pro všechny psy, kterým chce majitel dopřát jen to nejlepší, ale také pro psy s alergiemi a nebo jakýmikoliv zdravotními problémy či dispozicemi k nim. Krmením holistickým krmivem můžete spoustě problémů svého psa předcházet a ve finále tak ušetřit na veterinární péči. Vyšší cena holistického krmiva se tak rozhodně vyplatí.

Barf

Speciální kategorií je barf, který se poslední dobou stále více dostává do popředí a jeho obliba stoupá. Stále více se rozšiřuje názor, že pes by měl být krmen přirozenou stravou. Nic ale není tak jednoduché, jak se zdá. Při krmení barfem je důležité nezanedbat správné složení a neopomenout žádnou z potřebných minerálních a výživových látek, které čisté maso neobsahuje, ale v granulích jsou obsaženy kompletně.

Co by granule neměly obsahovat?

V prvé řadě, pokud hledáte nespornou kvalitu pro svého psa, byste měli hledět na to, abyste nekrmili čistými obilovinami. Pozor na uvedení složek rýže, kukuřice či kukuřičného škrobu. Váš pes je masožravec, ne kravička. Na internetu dnes můžete najít bezpočet testů spotřebitelů, které hodnotí skutečné složky granulí, i jednotlivé recenze uživatelů. Pokud si i přesto nejste jistí, poraďte se nezávisle s několika veterináři.

granule3.jpg

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 10711

Zpět na výpis


Top inzerát

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Plemeno : Pudl střední
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace