Péče o oči

Úterý, 1. duben 2008

Péče o oči je velmi důležitá. Nejde jen o to, aby oči a jejich okolí vypadaly dobře, existuje mnoho očních nemocí, které by mohly díky nesprávné nebo zanedbané péči vážně poškodit zrak. Mezi hlavní oční choroby patří otoky víček, třetí víčko, ječné zrno, zánět spojivek, mazových žláz či očních víček, nemoci sítnice, zákal oční čočky a zelený zákal.

Možné známky nemoci očí u psa

  • časté tření očí
  • otok očních víček
  • světloplachost
  • ztráta srsti vokolí očí
  • nadměrné slzení
  • hnisavý výtok
  • zarudlé bělmo

 

Zevní část očí pravidelně očišťujte hadříkem nebo kapesníčkem navlhčeným čistou vodou, heřmánkovým nebo fyziologickým roztokem nebo oční vodou (k sehnání ve zverimexech). Oko otíráme od vnitřního koutku směrem ven. Také odstraňujeme ospalky, které se psovi během spánku tvoří v koutcích očí.

 

Vnitřní část očí ošetřujeme především v případě, má-li pes v oku cizí tělísko, které je třeba vyndat. To lze odstranit růžkem papírového kapesníku. Hlavu psa pevně držte, aby vám nemohl ucuknout a ublížit si, oči nikdy nečistěte ušní tyčinkou nebo vatou namotanou na špejli či na pinzetě. Pokud by se pejsek pohnul, mohl by se vážně poranit. Nečistotu z oka lze také odplavit, a to čistou nebo oční vodou. Voda se nabere do kapátka a kápne do vnějšího koutku otevřeného oka. Musíme dávat pozor, aby hrot kapátka (či masti) nemířil přímo do oka. Tekutina by měla nečistotu vyplavit, podle potřeby lze toto opakovat. Na závěr lze oko ošetřit zklidňující oční mastí. Tu nakápneme přímo do koutku zavřeného oka, mast se vstřebá sama.

 

Oko je vhodné prokapávat 1x týdně. Krátko-klenbá plemena psů (mops, grifon) nebo psi s převislými očními víčky (baset, boxer) potřebují větší péči. Jejich oči více slzí, proto je potřeba oči každý den otírat navlhčeným ubrouskem. Psům otírejte i okolí očí, na srsti ulpívají slzy a zanechávají nehezké stopy.

 

Má-li váš pes na hlavě delší srst, která oko dráždí, je dobré uvazovat mu na čele culíček nebo srst zastřihávat tak, aby nezasahovala do oka.

 

Pes může mít i vrozenou vadu očí. Většinu z nich lze rozpoznat již u malého štěněte a váš veterinární lékař by vás na ni měl upozornit. Vrozené oční vady jsou: sevření víček, otok očí, odchlípení víčka, vchlípení až vtočení volného okraje víčka, chybný růst řas a srsti z víček nebo nosních kožních záhybů, slepota. Většinu vrozených vad lze odstranit (léky nebo operativním zákrokem), některé jsou však neléčitelné.

Počet přečtení tohoto článku: 7052

Zpět na výpis


Top inzerát

Pes ke kryti

Pes ke kryti

Plemeno : Yorkšírský teriér
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace