Skákal pes, až doskákal…aneb s kýlou se žít nedá

Sobota, 11. březen 2017

Stres, shon, neustále se někam honíme. Kýla se u lidí řeší obvykle včasnou operací, kdy se všije síťka ze speciálního materiálu, která zpevní dutinu břišní. A jak se tohle řeší u psů?

Terminus technicus

Obecně vzato je kýla vak naplněný tělní tekutinou, obvykle vznikne při tlaku zevnitř na blánu pobřišnici. Může vzniknout ztenčením při výskoku nebo námahou svalů a nebo při kašli. Kýla může být pravá nebo také nepravá. Ta pravá vznikne vyklenutím vnitřních orgánů, ta nepravá protržením při nějaké nehodě. Také rozlišujeme kýlu reponibilní– obvykle stav krátce po vzniku kýly, kdy lze vak lehce zamáčknout zpět a nereponibilní, což už je stav spíše chronický, delší dobu od vzniku. Důležité také je, kde se kýla nachází – může být tříselná, pupeční a nebo břišní. Jedině u pupeční lze předpokládat, že se během života sama vstřebá.

adobestock_106761924.jpeg

Být, či nebýt

Moderní medicína nepřipouští mnoho jiných řešení, než operaci. Často se však stává, že po operaci zůstane původní místo pobřišnice ztenčené zákrokem a velice snadno se problém pak vrací. Často téměř okamžitě po zákroku a prvním rozpohybování. Z USA teď do Evropy proniká neinvazivní metoda – masírování. Je-li kýla reponovatelná a nebolestivá, jednoduše lze bouličku zatlačit a zamasírovat. Opakujete-li to několikrát denně, můžete se za několik měsíců dočkat prvních úspěchů, kdy se bulka bude zmenšovat a nebude tak často vyskakovat.

Když se to pokazí

V krizovém případě může kýla „uskřinout,“ neboli ve vzniklé puklince pobřišnice se zasekne některý orgán nebo jeho část. Zajímavostí je, že kýla může být i vrozená a také dědičná, pokud na ni tedy váš pes již trpěl, není vhodný dále do chovu. Méně obvyklou kýlou je například kýla šourková, kdy jde o uskřinutí orgánů v šourkovém vaku. Uskřinutí může být životně nebezpečné, bolestivé a mělo by se okamžitě řešit. Není nač čekat!

Pokud budete mít podezření, že máš Váš pejsek kýlu, tak navštivte svého veterináře a problém nepřehlížejte. Na Hafici.cz máme mnoho veterinářů, které můžete o pomoc požádat.

stene_kukuc_s.jpg

Tip jak poznat kýlu v brzkém stádiu? ... "hladťe svého pejska často!" :-)

Vaši Hafíci.cz

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2744

Zpět na výpis


Top inzerát

Rhodéský ridgeback s PP

Rhodéský ridgeback s PP

Plemeno : Rhodéský ridgeback
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace