Vaskulitida – když uši krvácejí

Úterý, 18. duben 2017

Mnoho pejskařů se s tím už setkalo a kdo ještě ne, měl by si pozorně přečíst následující řádky, aby pak nebyl překvapen. Aneb vaskulitida – noční můra psích uší a ocasů!

Čí uši se mají bát?

Tato nemoc se často projeví v době pohlavního dospívání nebo například lokálně po vakcinaci, také jí může napomoci studené počasí (v tomto případě jde o tzv. nemoc chladových aglutininů). Je způsobena zánětem cévní stěny, která snadno praská. Projeví se jako popraskání konců boltců uší, strupy na boltcích, ať již z vnější nebo vnitřní strany, opadá srst, ucho se může jevit jako pergamenové, křehké, snadno krvácí a ranky se nehojí. Vypadání srsti, ztenčení kůže a možné krvácení pak hrozí i v případě reakce po očkování a na konečku ocasu. Tato nemoc je částečně i dědičná (dědí se predispozice k náchylnosti na toto oslabení, pokud se geny setkají s patřičně slabými geny ze strany druhého z rodičů, je pravděpodobnost vypuknutí u potomka velká). Nejčastěji na tuto nemoc trpí rhodéský ridgeback, pinčové a ratlíci, jack russel teriéři, zřídka i appenzelský salašnický pes nebo například lousianský leopardí pes. Nicméně nemoc si nevybírá.

peeess.jpg

Veterináři a jejich pokusný králík

Vaskulitida se často snadno zamění s nemocí chladových aglutininů nebo trombovaskulární nekrotizací. Všechny tyto nemoci mají stejný projev – strupy a krvácení nejčastěji uší, každou ale způsobuje o trochu jiná příčina. Ke zjištění podstaty problému je potřeba provést biopsii ze vzorku postiženého místa. Veterinář pak určí další léčbu – jenže mnohdy ne vždy úspěšnou a začíná maratón pokusů pokusného králíka. Lze aplikovat buď glukokortikoidy, homeopatika, kortikoidní masti. Léčba je obvykle aplikována zevnitř léky a zvenčí mastmi. Právě u uší ale hojení trvá dlouho – pes zatřepe hlavou a krvácí nanovo…Onemocnění se navíc zhoršuje v kterémkoliv případě s příchodem chladného počasí.

 

Odvar z babského ucha

Pejskaři se snaží s nemocí bojovat po svém – přestože je pro vnitřní užití prodej zakázán, mnohým se osvědčilo několikrát denně natírat ucho koloidním stříbrem. Jiní nedají dopustit na třezalkový olej, kterým ucho promasírují vždy během dne, ne před odchodem na procházku. Na nehojící se strupy někteří aplikují Hemagel, který lze sehnat i ve formě náplastí. Novinkou, která stojí za vyzkoušení je biolampa, kterou se nahřívá ucho již při prvním projevu pupínku. Aby se zabránilo znovuzraňování uší potřepáním hlavy, osvědčilo se psovi uši zafixovat látkou kolem hlavy. Nejhůře se psům sundává ustřihnutá ponožka nebo silonka, ale záleží na akutní fázi nemoci – někdy je lepší nechat ránu dýchat. U některých dojde nemoc tak daleko, že je třeba konečky uší amputovat. Pokud má váš pes jakoukoliv ranku na ušním boltci, není nač čekat – obraťte se na svého veterináře, ať provede testy a začne problém řešit. Mnohdy se může zdát, že se jen pes při pobíhání venku někde zranil, ale pravda může být nakonec fatální…

vaskul3.jpg

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 1695

Zpět na výpis


Top inzerát

Dobrman štěňátka  s PP prodám

Dobrman štěňátka s PP prodám

Plemeno : Dobrman
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace