Jak ostříhat psa?

Neděle, 21. květen 2017

Přichází teplé letní dny a mnohé z nás napadá, jak svým pejskům ulevit od hřejícího kožíšku a dát jim nový střih a šmrnc. Je zapotřebí pokaždé dát psa do salónu? Nemusíte se bát vlastních schopností! Máme pro vás pár tipů, jak můžete sami zvládnout základní slušivé úpravy, aby byla z vašeho psa hvězda!

Jak vybrat správný strojek?

Kvalitní strojek na psy začíná cenově zhruba na 2.000,- Kč. Na našem trhu se vyskytují především němečtí výrobci, jsou ale opravdu kvalitní. Strojky pod 2000,-kč mohou působit lákavě, většinou ale nezvládnou ani jokršíra. Po prvním použití jsou tupé a mají zkřivené hlavice. Máte-li extrémně chlupatého miláčka, můžete samozřejmě rovnou zakoupit strojek na stříhání ovcí, tam je ale cena obvykle přes 10.000,-kč.


Strojek není nepřítel!

Šikovné ruce ani nepotřebují stříhačský kurz, se správnou výbavou zvládnete salónovou úpravu bez problémů. Základem je vykoukat, jaký sestřih nosí Váš miláček a držet se obvyklého tvaru. Pro příklad – kníračům se ostříhá vše, kromě čupřiny, břicha a nohou. Jako první pravidlo: stříhejte psa pouze okoupaného a vyčesaného! Drobná prachová zrníčka a zacuckovaná srst dokáží ruku v ruce Váš strojek celkem efektivně „zabít“ hned po prvním použití. Důležité je na nějakém nenápadném místečku pečlivě otestovat jednotlivé nástavce, které jste ke strojku zakoupili, aby váš pejsek nevypadal jako nepodařeně napadená ovce. Když máte správně otestovány nástavce, připraveného psa a odhodlání, není nač čekat!

 

Pár užitečných tipů

Jedno užitečné pravidlo, na které je dobré se připravit, že se pes velmi hýbe. Na to nikdy
nezapomínejte. Cukající se pes, který nervózně tancuje, si obvykle vyslouží vlnu nesourodých
útoků strojkem do srsti. Doporučujeme stříhat psa na nějakém stole, kde nemá tolik možností tancovat. Také je možné, že váš pes bude ze strojku ve vašich rukou
překvapenější než vy sami, proto při nákupu zvažte i hlasitost, jakou strojek při stříhání vydává. Stejné doporučení je i v případě stříhání drápků.

 

pesstrih1.jpg

Jdeme na to!

Nebojte se ke stříhání strojkem přizvat i nůžky na doladění detailů a kartáč na udržování tvaru srsti. Celkové stříhání nůžkami by ovšem mohlo působit zubatě, vlnkovatě a nesourodě, kdežto strojek zanechá rovné tahy. Základem je stříhat s nástavcem po směru růstu srsti. Pokud nechcete psa vyholit až na kůži, to pak obraťte směr střihu proti srsti a nejlépe bez nástavce. Pokud po směru růstu chlupů strojek nezvládá ostříhat požadované, je to první ukazatel, že je nedostačující pro srst vašeho psa. No a nezbývá, než se obrnit spoustou trpělivosti. Poprvé možná nedosáhnete hvězdného výsledku, příště to ale dopadne lépe! Pokud nehodláte do čtrnácti dní psa vystavovat, nepodařený střih brzy doroste a můžete začít nanovo. Více v našem článku "Co je trimování". Rozhodně jde o zajímavou zkušenost, kterou by si měl vyzkoušet každý chovatel! I když nejste rovnou "střihoruký Edvard". Detailní soustředění na jemné nuance srsti vašeho psa vás dokáže nečekaně pevně se svým psem sblížit!

 

pesstrih2.jpg


autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 10201

Zpět na výpis

 • Re:

  15.08.2017 12:37:43

  Akíčita napsal(a):

  U těch drsnosrstých plemen je potřeba pravidelně trimovat, aby ta kůže a tedy i srst zůstávala zdravá a hezká. Ale mezi trimováním a stříháním je rozdíl. Stříhání je jen pro efekt, to je pravda, při trimování zůstává funkčnost srsti zachována.

  Katčís (05.06.2017 12:08:25) napsal: Přestala jsem číst hned na začátku....psí srst je ochrana jak před zimou,tak vedrem...jdu kouknout ještě na trimovaní.

 • Re:

  11.08.2017 06:15:33

  kavalierka Nelinka napsal(a):

  Katčís (05.06.2017 12:08:25) napsal: Přestala jsem číst hned na začátku....psí srst je ochrana jak před zimou,tak vedrem...jdu kouknout ještě na trimovaní.


  Čakala som iné komentáre, ale tento ma nesmierne potešil. Presne tak - vyčesávať, vyčesávať a vyčesávať, ale nestrihať ;-D

 • -- bez nadpisu --

  05.06.2017 12:08:25

  Katčís napsal(a):

  Přestala jsem číst hned na začátku....psí srst je ochrana jak před zimou,tak vedrem...jdu kouknout ještě na trimovaní.

 • -- bez nadpisu --

  24.05.2017 14:41:35

  Akíčita napsal(a):

  Dovolila bych si poznámku k tomu stříhání kníračů.... Knírač by se měl trimovat. Stříhají, resp. holí strojkem, se pouze partie ušních boltců, pod krkem, líce, a kolem řitního otvoru. Na záda by se strojkem hrabat nemělo. Stříhaný knírač strojkem vypadá hrozně>:)

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Top inzerát

Pes ke kryti

Pes ke kryti

Plemeno : Yorkšírský teriér
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace