Agility – sport pro psy

Pátek, 30. leden 2009

Agility není klasický výcvik psů, i když k němu má blízko. Mohou se ho však účastnit jen pejsci vychovaní, kteří reagují na povely. Neočekávejte tedy výcvik v drsného hlídače. Agility je pro psy převážně hrou a zábavou.
Toto sportovní odvětví vzniklo z koňského parkuru, který spočívá v překonávání překážek, umístěných na ohraničeném prostoru ve stanoveném pořadí. Princip agility je stejný. Pejsci také zdolávají překážky, musejí při tom dodržet stanovené pořadí, neudělat chybu a hlavně vše zvládnout v co nejkratším čase.

Také překážky se hodně podobají parkurovým. Trať vypadá trochu jako zmenšenina koňské parkurové dráhy. Agility však využívá větší pohyblivosti psů, a proto má některá dráha překážky navíc. Kromě klasických skokových jsou zde i další, mnohem náročnější. Psům také nestačí jen přeskočit různě vysoká břevna a laťky, ale překonávají i tunely, stříšku či kruh. Mezi skokové překážky patří skok vysoký, skok daleký a zeď. Další překážky se dělí na zónové a ostatní. Do zónových se řadí kladina, áčko a houpačka. Mezi ostatní patří tunely pevné i látkové, proskokový kruh, slalom a stůl. Na trati bývá většinou 12 až 20 překážek, jejich počet a umístění záleží na volbě rozhodčího.

 

Při parkuru sedí na koni jezdec, při agility psa doprovází psovod, který s ním běží celou trať a navádí ho na překážky povely a ukazováním. Pes nemá vodítko ani obojek. Zapomenutí obojku na krku bývá dokonce nejčastějším důvodem trestů.

 

Také pravidla jsou téměř totožná s parkurovými. Pes musí proběhnout trať v předepsaném čase a získat co nejméně trestných bodů. Ty bývají přidělovány za chybu, odmítnutí, ale i za překročení časového limitu. Jako chyba se hodnotí jakékoliv jiné překonání překážky, než je stanoveno v pravidlech. Může to být shození laťky, předčasný seskok na zem z houpačky či ze stolu. Další trestné body jsou přiděleny, když pes odmítne překonat překážku nebo ji mine. Psovod se nesmí dotýkat psa ani překážky. Je také zakázáno psa povzbuzovat pamlskem nebo hračkou. Za to totiž hrozí dvojici i diskvalifikace.

 

Agility se dělí do několika kategorií - podle výkonnosti rozlišujeme tři skupiny - A1 (začátečníci), A2 a A3 (pokročilý). Dále existují tři kategorie podle velikosti psa na základě výšky v kohoutku - pro malé psy, střední a velké. S ohledem na ně je stanovena velikost překážek.

Parkur je tak trochu vznešenější sport. Agility na rozdíl od něj není určené jen pro vyšlechtěné psy. Soutěžit v něm mohou klidně i voříšci. Některé psí rasy se samozřejmě na agility hodí mnohem víc. Největší vlohy pro ně mají pracovní plemena - např. sheltie a border kolie, pudl nebo belgický ovčák. Nezáleží na věku psa ani páníčka, může je vyzkoušet téměř každý. Agility ale není jen zábavou na volný čas. Provozuje se i jako vrcholový sport a má dokonce i své mistrovství světa.

 

Pro psy je agility hlavně hrou a rozhodně při něm nijak netrpí. Tento sport naopak povzbuzuje jejich přirozenou tendenci k životu ve smečce a spolupráci se svým pánem v honbě za kořistí. Motivací je pro něj hračka nebo pamlsek. Agility navíc prohlubuje vztah mezi psem a páníčkem, učí psa větší poslušnosti. Pes se učí vycházet s ostatními psy a lidmi, zvyká si na kontakt s nimi a odnaučí se i strachu, který bývá nejčastější příčinou psí agrese.

 

U nás je agility nejznámějším psím sportem společně s frisbee (házení létajícího talíře psovi).

 

Pokud si myslíte, že agility je pro vašeho pejska to pravé, navštivte jedno z mnoha cvičišť agility, kde budete cvičit pod dohledem zkušeného instruktora. Informace o nich najdete například na www.klubagility.cz. Překážky na agility si můžete koupit také domů a trénovat a hrát si s pejskem třeba i na zahradě.

 

A ještě něco z historie: Agility vznikla v roce 1978 v Anglii. Některé zdroje uvádějí, že ho vymysleli jako sport pro voříšky, kteří nemohli chodit na výstavy. Jiné zase tvrdí, že se agility poprvé objevila jako zpestření přestávky při světoznámé Cruftově výstavě psů, která již více než sto let probíhá každý rok v Anglii. Dnes existuje po celém světě řada organizací, které pořádají v průběhu roku různé soutěže.


Autorka: Iva Brunclíková

autor článku: Iva Brunclíková

Počet přečtení tohoto článku: 12096

Zpět na výpis

 • Agility stůl

  24.10.2013 17:05:06

  Bety napsal(a):

  Ahoj s Bety se Agility věnujeme dva roky. Ale teprve teď jsme začali chodit na cvičák KK jiříkov. Ale to teď melu z cesty. Chci se zeptat jakou velikost Agiliťáckého stolu má mít pes který má v kohoutku 49cm a skáče Agility střední skočky??
  Pište mi budu moc vděčná.

 • -- bez nadpisu --

  26.01.2011 19:38:31

  kikushka napsal(a):

  Fakt super sport a akimem jsme se mu naplno začali věnovat někdy v říjnu(?) ale už předtím k tomu měl vlohy a můžu vám říct že i pětiletej pes může skvěle skákat :) (labrador)
  samozřejmě prvně prošel prohlídkou aby nebyl nějaký problém (přeci jen je to větší a "starší" pes :D)

 • jenny

  06.08.2010 12:59:52

  Adéla napsal(a):

  Ahoj.Mám pražského krysaříka a doma jsme zkoušeli postavit nějaké překážky a zkusili jsme to ...myslím že si jí to i líbilo ;-) třeba se na to taky dáme.Zdraví Jenny s paničkou;-D

 • Re: Ahojky.

  07.06.2010 13:27:12

  Werča napsal(a):

  AHOOOJ.....S VASÍ FENEČKOU MUŽEŠ ZAČIT JA NAGILITY CHODIM S PORDERAKEM BADDYSKEM OD 8 MESICU A JE DO TOHO UPLNE ZAMILOVANY JESTLI BYDLIŠ POBLIŠ JABLONCE NAD NISOU,LUKAŠOVA NEBO MŠENA TAK MUŽEŠ CHODIT DO LUKAŠOVA(TAM CHODIM A JE TO TAM SUPROVÍ)
  TADY JSOU STRANKY------------http://www. cerberus.7x.cz

 • Re: Dotaz na plemeno

  07.06.2010 13:23:33

  Werča napsal(a):

  NO JASNE ŽE JO JDE TO S KAŽDYM PSEM.JE JEDNO JESTLI BUDE TE PROHRAVAT PES TO MA PROSTE PRO RADOST:-O :-O :-) :-) :D :D :D

Celkem záznamů: 13
|< << 123 >> >|

Top inzerát

Prodám štěně jezevčíka dlouhosrstého

Prodám štěně jezevčíka dlouhosrstého

Plemeno : Jezevčík dlouhosrstý
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace