Austrálie není jediná země s problémem psích dostihů

Pondělí, 15. únor 2016

Téma psích dostihů není příliš aktuální pro naši zemi, přesto není na škodu vědět, o co vlastně jde. Podle nově zveřejněné zprávy je každý rok zabito v rámci australského psího závodního průmyslu až 17.000 psů. Nicméně tento sport je legální i v jiných zemích. Navíc toto číslo nemají na svědomí aktivisté, ale lidé přímo z branže, kteří potřebují na dostizích vydělávat. Nelze tedy hovořit o přemrštěných číslech.

Živé návnady na psí dostihy

Objevila se také interní zpráva o průběhu vyšetřování školitelů. Ti používají malá zvířata (králíky, selata…) jako živé návnady, které jsou připnuty na mechanickou návnadu. Psi je poté dohání a doslova požírají zaživa. Ačkoli je tato praxe nelegální, není ojedinělá.

(Ne)jisté osudy dostihových psů

Ve státě Nový Jižní Wales byla sestavena speciální komise psích dostihů, která měla za úkol mimo kontroly rozšíření používání živých návnad také zjistit něco o osudech samotných závodních psů. Výsledky jsou šokující: Pouze 4 ze 100 chrtů se dožijí věku 42 měsíců. Téměř žádní ze zbývající většiny se nedostanou do rukou záchranných agentur (které jsou v těchto státech velmi rozšířené). I když jsou tyto agentury zainteresovány v umisťování psů nevhodných pro závodění, za posledních 6 let se například RSPCA dostalo do rukou jen 410 chrtů.

 

Psí dostihy dnes

Psí dostihy mají pověst brutality. Nicméně většina z vás, čtenářů, nad výše zmíněnými čísly nejspíše kroutí nevěřícně hlavou. A to jsou čísla z Austrálie, kde není hustota obyvatel nijak vysoká oproti Spojeným státům, což čísla ještě umocňuje. V Austrálii se hovoří o tom, že toto zjištění by mělo znamenat oficiální konec éry psích závodů.

V poslední době obliba psích dostihů klesá, především pak v USA, kde je ve 39 státech úplný zákaz dostihů. Zbývajících sedm dostihy provozuje. Možná se tedy blíží jejich konec.

Na druhé straně však platí, že množství zranění jsou velká. Například v Texasu na závodním okruhu Park Gulf Greyhound bylo za posledních 7 let hlášeno 2 390 chrtích zranění a 115 úmrtí psů.

Je tedy více než vhodné mít na paměti, že psí dostihy jsou záležitostí hazardování s (nejen) psím zdravím a životy, a to nejen v Austrálii, ale také v ostatních vyspělých zemích světa.

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 1282

Zpět na výpis


Top inzerát

Pomeranian deti FCI

Pomeranian deti FCI

Plemeno : Německý špic trpasličí
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace