Jak začít s agility – rozhovor s Danou Freeway

Středa, 25. duben 2012

Znáte Danu Freeway? Je to jedna z našich úspěšných agility závodnic. Setkali jsme se s ní a ptali se za vás. Věříme, že se vám rozhovor s ní bude líbit a pomůže vám s vašimi agility začátky.

Jak jste se k tomuto sportu vůbec dostala?

Začalo to tak, že jsem to okoukala od mojí kamarádky, která chovala bígly a jezdila s nimi na závody. Já jsem s ní jezdila jako podpora. Docela se mi to líbilo a tak jsem si řekla, že by bylo dobré vycvičit svého vlastního pejska. Chtěla jsem závodit, byl to takový můj sen. Moje máma je chovatelkou psů a můj nový koníček se jí líbil. Bylo mi pouze 11 let, když jsem začala cvičit se svým, v té době prvním, pejskem Princeznou plemene Ši-tzu. Docela se nám vedlo a já chtěla pokračovat.

 

A proč to bylo právě agility a ne jiný psí sport?

Myslím si, že je to sport plný adrenalinu a to nejen pro psy, ale i pro jejich cvičitele. Samozřejmě chodíme i na výstavy, ale agility je naše parketa. Náš první agility trénink s Princeznou proběhl doma tak, že jsem vytáhla pár prken a židle a šlo se na skákání. (S úsměvem vzpomíná Dana Freeway.)

 

Dana Freeway a agility se psem

 

Jak dlouho se psímu sportu agility věnujete?

Věnuji se tomu 7 let a jsem na to velice pyšná. Všem mladým, ale i starším slečnám radím - začněte s pejskem brzo, ono se to opravdu vyplatí. Alespoň mě se to vyplatilo na sto procent! Mamka vždycky říkala „Počkej, ono tě to omrzí!“, ale mě to baví pořád a věřím, že bude i nadále. Jak se říká, trpělivost růže přináší. Růže mi to sice nepřineslo (smích), ale za to výborný vztah k psům ano!

 

Jakých úspěchů jste v agility dosáhla?

Takový ten můj první úspěch byl Eukanuba Cup v Anglii, kde jsem byla oceněna jako nejlepší závodnice. Na tento závod asi nikdy nezapomenu. :)

Poté jsme vyhrály 1. místo na závodech v Nymburku Agility-open nebo třeba rovněž 1. místo na závodech v agility v Táboře.

Posledním úspěchem je 1. místo v soutěži o nejlepšího skokana v agility. Tato soutěž se konala v Californii a je pro mě určitě velkým úspěchem a zážitkem.

 

Další výčet úspěchů doplnila redakce:

 • Závody agility Česká Lípa 2. místo
 • Klubová výstava Řepeč
 • Mistrovství ČR v agility kolií 2008 = 1. místo
 • Londýn šampionát Eukanuba Cupu = 1. místo
 • Mistrovství SK = 1. místo
 • Mistrovství ČR v agility, Mladá Boleslav 2009 = 1. místo
 • Agility závody v Plzni = 1. místo
 • Agility závody na Soukeníku = 1.místo
 • Účast na agility závodech a výstavě v Českých Budějovicích = 1.místo
 • Bratislava Cup of Agility = 1.místo
 • Německo (Berlín) Cup agility = 1.místo

Úspěchy Dany Freeway jsou opravdu velké. Uvádíme zde jen některé zásadní body její agility kariéry.

 

Dana Freeway

 

Jaké psy jste kdy měla a jakého psa máte teď?

Teď mám doma 4 pejsky, všechny plemene krátkosrsté kolie. Mám Theodora Michaella George (můj mazlík a velmi dobrý skokan); Dasche Von Kluckenburg, já jí říkám prostě Dáša (na svůj věk je velmi pozorná a poslušná); Juilett Daschwoon, mojí Julii (ta je velmi energická) a v poslední řadě mám mého Tulliho. Tulli je nejmladší člen naší rodinky.

Krátkosrsté kolie chováme spolu s mamkou. Toto plemeno pro mě znamená čistotu, přátelství a odhodlanost jít za svým cílem. Mě osobně toto plemeno zvedlo sebevědomí.

Jinak, jak už jsem říkala, měla jsem svou ši-tzu Princesnu, která provázela moje agility začátky. Byla krásná, ušlechtilá, velmi temperamentní a s dobrým srdíčkem.

 

Jaké psí plemeno je vám nejbližší?

Samozřejmě to jsou kolie. Myslím si, že to jsou ty nejhodnější a nejchytřejší plemena. (Kdo toto plemeno má, ví své.) Jen bych chtěla doporučit, kdo má kolii, tak toto plemeno potřebuje opravdu hodně pohybu nebo se vám začne nudit a pak to končí rozkousaným nábytkem.

 

Dana Freeway

 

Kolik vám je let?

Je mi 20 let a studuji na Karlově Univerzitě v Praze obor Biologie.

 

Jak vypadá váš všední den? Co děláte, když nejste zrovna se svými psy?

Ráno se vzbudím nakrmím pejsky a jdu do školy. Pak jdu na cvičák a nebo na nějaké závody. Po návratu psy opět nakrmím a jdeme si hrát.

No a když nejsem se psy? Musím se hodně učit. Semestrální práce za mě bohužel pejsci neudělají (smích). Před spaním si ráda něco přečtu, třeba nějakou pěknou detektivku.

Ale upřímně, bez psů si život neumím představit – škola, neškola. :)

 

Co byste doporučila těm, co chtějí s agility začít?

Hodně, ale opravdu hodně trénovat. Najít si nějaké plemeno, které vám padne a vydržet u toho. Nevzdávat se, ikdyž třeba prohrajete. Provozovat tento sport jen v případě, že vás opravdu baví, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!

 

Agility se psem

 

Za Hafici.cz Vám děkujeme za rozhovor a přejeme hodně závodních úspěchů!

 

Není zač. Doufám, že se uvidíme na nějakých závodech :)

 

Autor: Redakce Hafici.cz

autor článku: Redakce Hafici.cz

Počet přečtení tohoto článku: 10373

Zpět na výpis

 • Re:

  02.01.2015 15:05:57

  Verča a Pejsci napsal(a):

  Míša (22.09.2014 18:40:40) napsal: Ahoj je možné jít na soutěž třeba ta agility když je mi 10 let ? Asi ne co ? ?? ;-) 8-|  Ano je to možné viděla jsem i mladší děti na závodech a na některých neoficiálních závodech mají dokonce běhy pro juniory do 12 let .. :)

 • -- bez nadpisu --

  22.09.2014 18:40:40

  Míša napsal(a):

  Ahoj je možné jít na soutěž třeba ta agility když je mi 10 let ? Asi ne co ? ?? ;-) 8-|

 • Re: Naše štěně

  27.12.2013 09:39:34

  Bety napsal(a):

  Ahoj mám doma dva psi plemene německý křepelák ( lovecké plemeno). Starší Betynkce je 5 let a Citě 3 měsíce. S Bety se agility věnuji 2 roky. Citu teď vedu jako závodního agiliťáka. Citulka ale vždy když jdeme do slalomu neví z jaké strany má nabýhat. Já jí učila že z levé ale když to má udělat sama neví kudy kam. Poradíte mi někdo? Odpovědi pls. do správ. Dík.
  Anna 12 let

 • -- bez nadpisu --

  15.09.2013 14:57:29

  angeli5516 napsal(a):

  Od jakého roku můžu s pejskem začít dělat agility?

 • Bonie

  20.08.2013 21:18:30

  Scarlet napsal(a):

  Moje havanacka Bonnie je sce teprve stenatko ale jde ji to.:D

Celkem záznamů: 26
|< << 12345 >> >|

Top inzerát

prodám štěnata fr. buldočka

prodám štěnata fr. buldočka

Plemeno : Francouzský buldoček
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace