Proč pes zahrabává věci?

Pátek, 22. únor 2013

Pes je geneticky předurčen k tomuto přirozenému způsobu chování. Jedná se o zakódovaný instinkt každého psa, o normální stav a zdravou dravost. Zahrabávání věcí, stejně jako štěkání a kousání, jsou automatickým „nástrojem“ lůna přírody a způsobem psího vyjadřování.

Pes hrabe v záhonku

Psi rádi zahrabávají vše, co jim přijde pod ruku, resp. pod čumák. Nejraději ovšem jídlo. Svůj díl sousta si vezmou do tlamičky a běží s ním tam, kam oko páníčka nedohlédne. Nejlepší „schovkou“ pro kořist je jisto jistě záhonek nebo zahrádka. Hloubí a hloubí, kutají a kutají, vyhrabou co nejhlubší jamku, do které si schovávají své „poklady“ a dělají si tak zásoby na pak, de facto na horší časy. Někdy se stane, že na skrýš se svým „lupem“ zapomenou a páníček se pak diví, co na zahrádce všechno neobjeví.

Psi nemají rádi, pokud je člověk při jejich „práci“ pozoruje, a proto hledají stále nové úkryty, nemají pouze jeden. Schovávání věcí není jen přirozeným způsobem psího života, ale také psí zálibou. Psi se na nějaký čas zabaví a vyplňují den tímto nezbedným dováděním.

 

Co psi zahrabávají

Nepatrný díl také patří k zahrabávání nejrůznějších hraček a pešků. Psi si tak touto formou střeží svůj „majetek,“ aby byl v bezpečí nedobytné skrýše a nemohl k němu žádný vetřelec. Běda tomu, kdo jejich poklady najde.

Psi, ať malých plemen či velkých plemen, bez rozdílu pohlaví a rasy, zahrabávají to, co se jim zrovna líbí a hodí. Někteří se věnují této činnosti intenzivněji, jiní méně často, ale je to samozřejmost, která patří k psímu životu a pes - tak či onak - si bez ní nedovede svou existenci vůbec představit.

Časem svůj dávný úlovek zase vyhrabe. Jeho instinkt ho nikdy nezradí. Přesně si pamatuje, kde svou kořist ukryl. Časem ovšem na tu původní může pozapomenout, upustí od ní a najde si nové útočiště pro nový úlovek a tento koloběh se stále opakuje.

 

Pes si prostě nemůže pomoct! Hrabání je vášeň.

Zahrabávání věcí je pro psy přirozeným požitkem a smyslem. Páníčkové by měli být k pejskům shovívaví a nekárat je, když zrovna hrabou tam, kde nemají. Zároveň by se neměli snažit psy odnaučovat těmto jejich libůstkám. Psí zvyky a pudy jim to ostatně ani nedovolí.

Je nutné respektovat psí potřeby a nebránit jim v tom, co oni sami potřebují ke svému spokojenému životu a co je jejich charakteristickým počínáním.

 

Autorka: Andrea Ctiborová

autor článku: Andrea Ctiborová

Počet přečtení tohoto článku: 6518

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  16.10.2014 15:07:52

  Akíčita napsal(a):

  Tak můj pes mnohem raději vyhrabává než zahrabává:-D Je to vášnivý myšilov, takže pokud mu myš přímo běží přes cestu, tak jí lapí a pokud cítí přítomnost myši z nějaké díry, náruživě hrabe. Na zahradě to nedělá, takže na procházkách v polích ho klidně nechám, ať si hrabe.
  Občas ale přece jen i něco zahrabe. To když se doma nedomluvíme, zda už je pes nakrmený. Zejména babička ráda dává tvrdý chléb a tak když pejsa nemá hlad, jde si ho zahrabad do rybízů. Jednou jsem byla svědkem toho, jak to zahrabává a když viděl, že ho vidím, tak to popadl a coural s tím po zahradě a "zoufale hledal", kam to schovat...Musela jsem zalézt do baráku, aby měl jistotu, že ho nikdo nevidí:-D Já ale stejně viděla oknem, jak si to šel schovat zase do rybízů:-D

 • -- bez nadpisu --

  25.02.2013 17:29:05

  Jitka napsal(a):

  :-) Suri to dělá už od malička:-) snaží se zahrabat kousky kostiček někdy i granule:D přitom všeho má dostatek8-} občas se podaří její skrytou zasobu vyluxovat:-) má opravdu nečekané skrýše:-) konec konců znám lidi co si také schovávají kousky čokolády na jindy,možná že u pejsků je to samé:-) UŽ NEMŮŽU SCHOVÁM SI NA POTOM:-DD :-DD

 • Pes a Postel

  23.02.2013 11:07:08

  Klárissek napsal(a):

  Můj pes už párkrát zahrabal i pamlsek do postele.. ale nějak se mu to nepodařilo pak uhlídat :D

Celkem záznamů: 3
|< << >> >|

Top inzerát

prodám štěnata fr. buldočka

prodám štěnata fr. buldočka

Plemeno : Francouzský buldoček
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace