Zimní psí sporty

Pondělí, 29. prosinec 2014

Pro většinu chovatelů psů je zima obdobím, které je zapotřebí nějakým způsobem jednoduše přečkat. Chladný vzduch není pro psy nejvhodnější, a stejné je to také se sněhem a ledem, který pokrývá většinu přírodní krajiny. A co se procházek ve městě týče, s těmi to – kvůli rozsoleným zbytkům náledí – není o moc lepší. Pokud tedy patříte k těm, co přemýšlejí, jak zimní období vhodně využít a nenechat zahálet svého čtyřnohého partnera… co zkusit nějaký zimní psí sport?

Skijöring se psem

Tento sport patří v současné době k těm, které zažívají velký boom. Principem tohoto sportu je spolupráce člověka a psa. Pes, případně více psů, je oblečen do speciálního postroje určeného pro tento a podobné sporty. Pomocí speciálního lana je tento oblek připojen k pasu psovoda, který absolvuje vytyčenou trasu na běžkách. Ačkoli to třeba není na první pohled zřejmé, tento sport lze provozovat se všemi plemeny psů, byť v lehčím zápřahu. Ideální je samozřejmě pro severská plemena (husky, malamut apod.), ale určitě jím nepohrdnou ani některá lovecká plemena. Jedná se o vcelku náročný sport, protože je zapotřebí nejen fyzická zdatnost jak psa, tak psovoda, ale také perfektně zvládnutá poslušnost psa, u které navíc rozeznávání stran na povel je nutná součást. Důležitou podmínkou pro začátek tréninku tohoto sportu je ukončený fyzický vývoj psa.

 

Mushing a psí spřežení

Tento sport je většině z nás známější spíše jako psí spřežení. Jedná o sport fyzicky dosti náročný, a kdo se mu chce věnovat se vší vážností, musí brát v úvahu, že nejde o víkendovou záležitost, ale o celoživotní vášeň. Ideální je tento sport pro severská plemena, jako je aljašský malamut nebo sibiřský husky. Nicméně pokud nejste majitelem zrovna takovéhoto plemene, nemusíte zoufat. Tento sport můžete zkusit s jakýmkoli plemenem, které je fyzicky zdatné (pravděpodobně tedy nepochodíte se psem o velikosti jezevčíka nebo Jack Russel teriéra). Pokud máte na tahání saní vhodný postroj, můžete psa nebo psy zapřáhnout do saní a nechat povozit sebe nebo třeba své dítě. Pokud bude váš pes na tuto aktivitu dostatečně fyzicky zdatný, určitě bude mít z tohoto zpestření běžným zimních dnů radost stejně, jako váš potomek.

 

Dog packing

Jedná se spíše o doplňkový sport k běžně aktivně provozovanému sportu, na který nejsou momentálně (třeba právě vlivem počasí) úplně vhodné podmínky. Právě díky této aktivitě snadno docílíte toho, aby váš pes nevypadl z fyzické kondice, kterou od jara do podzimu nabíral. Původ tohoto sportu spočívá ve využívání psů lovci a indiány na přepravu různých břemen ve speciálních batozích. V dnešní době jsou tyto batohy podobné těm, které lze použít při bikejöringu. Pes má tedy batoh uložený na zádech a správně připevněný. Takto můžete psa zaměstnat např. při procházce přírodou nebo při běžném nákupu.

 

Rady k zimním psím sportům

Nezapomínejte, že zimní sporty jsou pro psy stejně fyzicky náročné, jako pro vás. Pokud pes není na fyzickou zátěž zvyklý za běžných podmínek, určitě jeho zdatnost nepřeceňujte a případný trénink začínejte po malých dávkách.

Po každém tréninku nebo jen procházce, kdy pes přišel do kontaktu se zbytky soli na chodníku nebo silnici, ošetřete psí tlapky – ideálně je omyjte a namažte vhodným přípravkem.

Pokud jste majitelem krátkosrstého plemene, pořiďte psu vhodný obleček, aby neprochladl.

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 3838

Zpět na výpis


Top inzerát

Pomeranian deti FCI

Pomeranian deti FCI

Plemeno : Německý špic trpasličí
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace