I jelen může nakazit vašeho psa

Pondělí, 26. září 2016

Sezóna klíšťat se zvolna chýlí ke konci, ale všem dnům ještě není zdaleka konec. O borelióze, encefalitidě a jim podobných jste již pravděpodobně slyšeli až až. A co anaplazmoza?

Jak do toho zapadá jelen?

Anaplazmóza je infekci, která se přenáší na psy z klíšťat. A na klíšťata se přenáší ze srnců a jelenů. Jako přenašeč může dále fungovat i kočka, kůň nebo dokonce také člověk! Anaplazmózu způsobuje bakterie Anaplasma phagocytophilum – proniká do krevních buněk a projevuje se podobně jako právě borelióza.

 

Principově jako lidské AIDS

Od nakažení do prvních příznaků může uplynout až 11 dní, ačkoliv příznaky nebývají příliš výrazné. Nakažení anaplazmózou obvykle provází i přenos bakterie boreliózy a tyto dvě nemoci se vzájemně ještě umocňují. Může se projevovat horečkou, nechutenstvím, neochotou k pohybu, slabostí, případně i kulháním, v krajním případě i zvracením nebo průjmem. V krevním obraze se projeví snížením počtu krevních destiček. Po proběhnutí akutní fáze se pes stává přenašečem nemoci. Jeví se být zdravým až do okamžiku, kdy se setká s další infekcí, která se pro něj stane již smrtelnou – a může jít třeba o obyčejné nachlazení.

 

SNAP 4Dx test vše odhalí

Vakcína dosud nebyla vynalezena. Jedinou obranou jsou antiparazitika, která znemožní přisátí klíštěte. Nemoc se však dá celkem úspěšně léčit – podáváním antibiotik po dobu čtyř týdnů. Opravdovou nákazu anaplazmózou mohou však určit jedině krevní testy, projevy u psů probíhají často skrytě. Je dobré nechat psa během roku kontrolně testovat na přítomnost předmětné bakterie. To platí především pro psy náchylné k nakažení klíšťat – jako například lovecké nebo pastevecké psy. Vše lze provést jednoduchým a komplexním specializovaným testem, který vyhodnotí výsledky krve. Stačí říci veterináři. Při pokusech v roce 2011 v oblasti Prahy bylo testováno 120 náhodných psů, z toho 36 z nich bylo nakažených a přitom jen 15 z nich mělo klinické projevy. Je důležité nic nenechávat náhodě!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 1828

Zpět na výpis


Top inzerát

LABRADOR RETRIEVER – žlutá a smetanová štěňátka

LABRADOR RETRIEVER – žlutá a smetanová štěňátka

Plemeno : Labradorský retrívr
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace