Když psa bolí záda

Čtvrtek, 10. říjen 2013

Poruchy pohybového i nervového aparátu u psů jsou mezi chovateli stále aktuálnějším problémem. Možná si ani neuvědomujeme, čím vším takovýmto komplikacím napomáháme. A nejedná se pouze o náchylná malá plemena s dlouhým trupem, jako jsou například jezevčíci. Těmito obtížemi, přicházejícími hlavně s věkem, trpí bez výjimky také velká a relativně „ohebná“ plemena. Důležitou roli zde hrají detaily denního života, které z neznalosti přehlížíme. Nejde jen o permanentní chůzi do schodů. Nebezpečí pro vašeho psa hrozí na nečekaných místech. Vyvarovat se těchto omylů a poskytnout psovi delší a spokojenější život přitom není nijak těžké.

Co přispívá k onemocnění páteře

Každý dobrý chovatel samozřejmě ví, jak nezdravé jsou pro pohybový aparát malých psů schody. Jsou pro ně často nepřekonatelně velké a investují obrovskou energii a vůli, aby je zdolali. Někteří psi, byť velcí, mají dokonce z chůze ze schodů a do schodů strach. Abychom dlouhým plemenům dopřáli spokojený život, musíme je po schodech neustále nosit. Dalším škodlivým faktorem je také ovšem temperamentní pes v kombinaci s venčením na obojku. Ať již je jakkoliv velký. Pokud při procházce často, či neustále tahá, „zavěšený“ na obojku, jeho páteř tím nesmírně trpí. Opotřebovávají se především meziobratlové ploténky hrudní oblasti a to až dvakrát rychleji. Účinným řešením je zakoupení postrojů, které sílu tahu rovnoměrně rozloží na celou hruď a odlehčí páteři.

 

Opomíjeným faktorem je také chlad a zima. Riziko je vážné pro krátkosrstá plemena, pro psy ve špatně zateplených boudách, pro psy nezvyklé trávit v mrazech delší dobu venku. Hrozí prochladnutí nejen obratlů, ale i ledvin a dalších orgánů. U malých psů je efektivním řešením například obleček. Omezte dobu v mrazech a dešti, po kterou venčíte takto náchylného psa. Obzvláště jedná-li se o psa pokročilejšího věku.

 

Mezi další „neviditelný“ spouštěč patří také nedostatečně fungující ledviny. Stačí veskrze nepatrná disharmonie, aby se začaly nevyloučené minerály a škodliviny v těle ukládat v okolí páteře. Zde pak i díky genetickým predispozicím způsobují srůsty a nepohyblivost psa, která se v podstatě nedá léčit. Prevencí může být jedině pitný režim, dostatečný pohyb a případné vyšetření u veterináře na funkčnost ledvin. Významný potenciál zde má i vyvážená strava s dostatkem živin. Pozor dejte na překrmování dusíkatými látkami a bílkovinami (například v méně kvalitních granulích)!

 

Jaká jsou nejčastější onemocnění páteře?

Nejběžnějším onemocněním je výhřez meziobratlové ploténky, ponejvíce mezi hrudní a bederní oblastí. Projevuje se bolestivostí a nekontrolovaným pohybem až ochrnutím. Je způsoben právě neúměrným tlakem na páteř (tah na vodítku). Náchylné plemeno je v tomto případě například bígl. Léčba se diagnostikuje v závislosti na závažnosti a věku psa, u starších jedinců je ale částečné ochrnutí většinou důvodem k utracení. Méně často se můžeme setkat se spondylartrozou, což je degenerativní znehybnění vlivem špatné funkce ledvin (viz výše). Dále se objevují kosterní displazie – následek nevyvážené stravy či nadměrné fyzické zátěže během vývoje psa. Následkem úderu do páteře nebo otřesem se může rozvinout zánět míchy, spojený s postupnou dysfunkcí navazujících orgánů či zánětem nervů. Obvykle to vede k ochrnutí zadních nohou a nezřídka končí smrtí. U menších plemen (pravděpodobně vlivem i nečistého ovzduší) pak také často v okolí plic vznikají na páteři nádory. Způsobují ztížené dýchaní, bolest, pes se dusí a snaží se nezatěžovat přední končetiny.

 

Ať již psa postihne jakékoliv postižení páteře, léčba je vždy vleklá, finančně náročná a často neúčinná. Operace páteře patří mezi náročné zákroky s vážným zásahem do psího organismu a s malým procentem úspěšnosti. Rehabilitace psa trvá několik měsíců i let a je fyzicky i psychicky náročná. Diagnostikovaný problém se pak navíc obvykle časem navrací znovu. Proto je důležité snažit se dbát na zdraví páteře vašeho psa. Nepřepínání, zamezení nárazům, chladu, pravidelný pohyb, kontroly u veterináře a správná strava mohou všem těmto neduhům úspěšně předejít. Pes tak může žít ještě několik dalších spokojených let bez problémů a bez bolestí. Závažnost onemocnění páteře se v důsledku nakonec téměř vždy neslučuje se životem. A přitom stačí tak málo.

 

Autor: Magdalena Hegerová

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 20524

Zpět na výpis


Top inzerát

Reia - kríženka NO

Reia - kríženka NO

Plemeno : Německý ovčák
Pohlaví : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace