Když se pes nemůže ani pohnout

Pátek, 13. březen 2015

Když vám ztuhne krev v žilách, jde jen o metaforickou katastrofu. Jenže když vám ztuhnou všechny končetiny a vy nemůžete nic dělat, jen koukat na páníčka, který vám nerozumí, jde o katastrofu více než skutečnou. Periferní neuropatie je děsivý název zákeřné nemoci, která udeří náhle a bez varování. Poslední dobou se na poli vědy začínají objevovat první střípky možností léčby tzv. periferní polyneuropatie.

Děsivý název s děsivým průběhem

Relativně novodobá nemoc může být vrozenou deformací či získanou chorobou. V prvním případě se na diagnostickém poli již nedá moc nic dělat. V případě druhém se objevují první příznaky možné úspěšné léčby. Nemoc s krkolomným názvem může propuknout v podstatě kdykoliv – jako negativní reakce na vakcinaci, po napadení Toxoplasmou gondii, při špatné funkci štítné žlázy či ve výjimečných případech při diabetu. Během několika dní pes ochrne na všechny nebo většinu končetin a není schopen samostatného pohybu. Začíná to neschopností žvýkat a štěkat, která vede obvykle k hospitalizaci.

 

Hlavně se nevzdat!

Možnosti léčby samozřejmě existují, ale ne vždy na každého psa zabírají. Je-li nemoc diagnostikována včas, nasadí obvykle veterinář kortikoidy či jiná antibiotika. Novinkou je rehabilitace nehybných psů pomocí komplexní terapie pro posílení svalstva. Jde o soubor přesně sestaveného cvičebního plánu, který je nutno provozovat doma i na specializovaných léčebnách. Primární je rehabilitace ve vodě, ale používají se i balanční pomůcky pro již pokročilé pacienty. Jde o běh na dlouhou trať, který je důležité nikdy nevzdat.

 

Když se nemoc u psa přihlásí

Dojde-li k nejhoršímu, je důležité poskytnout pejskovi maximální péči. Jelikož není schopen pohybu a neustále leží, hrozí proleženiny, prochladnutí a infekce z vlastních výkalů. Nejde však o neřešitelnou situaci. U nás v Česku se na tuto problematiku specializuje jedna z pražských klinik, která dává naději všem chovatelům psů. Medicína postupuje mílovými kroky a dohlíží na zachování životů našich nejbližších miláčků!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3989

Zpět na výpis


Top inzerát

Rotvajler

Rotvajler

Plemeno : Rotvajler
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace