Nástraha léta pro psy - Hot-spot

Čtvrtek, 20. srpen 2015

Mnozí chovatelé psů se již s tímto problémem setkali. Podobně jako osiny z travních porostů, řadí se hot-spot mezi sezónní každoroční komplikace při teplém počasí. Zprvu si ho ani nemusíte všimnout, jeho vývin je rychlý a mimořádně nepříjemný. Příčiny, které hot-spot vyvolají, je však více, než jen slunce!

Jak vzniká hot-spot u psa?

Nejtypičtější příčinou vzniku tohoto kožního problému je obvykle horké počasí v kombinaci s jakýmkoliv infekčním faktorem a podrážděním kůže. Na vině mohou být mikroorganismy z vody, hmyz a parazité, ale také psychické problémy psa a nadměrné vykusování a olizování některých míst. Akutní hnisavý zánět kůže je rázem na světě!

 

Která psí plemena jsou náchylnější?

Asi celkem logicky zánět nazývaný často také „horké místo“ postihuje především dlouhosrstá plemena. Nejčastěji se vyskytuje u aktivních německých ovčáků, bernardýnů, bernských salašnických psů či čau-čau. Teoreticky je ohrožen jakýkoliv pes, i krátkosrstý, sejde-li se více infekčních faktorů, huňatá dlouhosrstá plemena jsou však v tomto případě nejčastějšími návštěvníky veterinárních ambulancí.

 

Jak psovi s hot-spotem pomoci?

Průběh hot-spotu je opravdu rychlý. Z nepatrného, zánětlivého místečka se může do druhého dne vyklubat zanícená kůže o velikosti lidské dlaně. Důležitým krokem je desinfekce, aby ovšem nezanechala srst vlhkou a tedy náchylnou k opakovanému výskytu hot-spotu, je dobré srst kolem vystříhat. Zánět se rychleji vyhojí. Komplikací bývají v tomto případě právě samotní psi, kteří si postižené a vydesinfikované místo nadále vykusují, olizují a drbou. Léčba se tak protahuje, zánět nemizí a v krajním případě je nutné navštívit veterináře a nasadit antibiotika. S příchodem chladného počasí se však výskyt těchto nepříjemných onemocnění pravidelně snižuje až téměř na nulu a pejska nijak trvale nepoznamená. Na postižených místech srst rychle dorůstá a výstavní kariéře pejska nic nebrání!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3875

Zpět na výpis


Top inzerát

Rotvajler

Rotvajler

Plemeno : Rotvajler
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace