Oko, do duše okno - zákal očí

Sobota, 9. duben 2016

V dnešní době už nějak zevšednělo, že existují asistenční psi a trénují se pro nevidomé spoluobčany. Kdo ale vytrénuje asistenční psy pro nevidomé psy? Zrak jim už nikdo nevrátí.

Fotoaparát psí duše

Psí oko vypadá anatomicky vlastně stejně jako to lidské. I psi, tak jako my, mají rohovku, duhovku a čočku a odtud posílají převrácený obraz dále do hloubi oka, k čípkům a tyčinkám, které jej barevně dešifrují, mozek to celé přeloží do srozumitelné zrcadlově obrácené podoby a rozlouskne jako fotoaparát snímek.

 

Zelená či šedá? Barevnost psího oka

Tak jako je podobná anatomie lidského a psího oka, jsou si podobná i onemocnění, kterými trpí. Šedý zákal - katarakta - se projevuje mléčným zakalením postupujícím od okraje ke středu čočky. Ve chvíli, kdy dostoupí přes celou čočku, znemožňuje průchod světla do zornice a pes vlastně nevidí. V této fázi se čočka obvykle utrhne ze svého pouzdra a posune se někam, kde překáží. Psí čočka se od té lidské liší ve větším počtu dioptrií a má o něco málo větší rozměry. Dá se léčit chirurgickým zákrokem tak jako u lidí – existují tři varianty řešení. Čočka se buď zcela odstraní i s pouzdrem nebo se odstraní čočka a ponechá se pouzdro, do něhož se vimplantuje nová čočka. Nebo se nefunkční čočka rozmělní, odsaje a nahradí novou, měkkou a ohebnou čočkou (fakoemulzifikace). Třetí z možných způsobů je zatím nejdražší na trhu (cena začíná na deseti  tisících a obvykle je několikanásobně překročí) a stále častěji se stává, že operace proběhne úspěšně a psí pacient se v době rekonvalescence někde z hyperaktivity a radosti udeří do oka – operační rána praskne, praskne i sklivec a oko zůstává navždy slepé. V případě neléčení šedého zákalu odumřelá čočka vyvolá akutní zánět a odchlípnutí sítnice, stoupá vnitrooční tlak a šedý zákal přechází v zelený.

 

Zelená je tráva, semafor i zákal

Zelený zákal – glaukom - je pokročilá fáze nemoci oka, které reaguje vysokým nitroočním tlakem. Poškozuje sklivec i čočku a může končit fyzickým prasknutím oka. Je důležité včas takovýto problém řešit, pokud se vám bude zdát oko psa mléčně zakalené celé, raději ihned navštivte veterináře. Zelený zákal se zatím nedá nijak efektivně léčit, veterinář může nasadit maximálně kapky na oči, které sníží tlak a zabrání vytečení oka. Obvykle se předepisují Maxitrol a Azopt a pejsek je schopen s takovouto léčbou přežít klidně i 7 let, až do důchodu. V případě vytečení oka je však třeba operativně oko nejlépe odstranit, aby nedocházelo k dráždění řasami při mrkání a dalším zánětům a pejskův zrak už tak jako tak nikdo nezachrání. Nejčastěji to bývá problémem u psů s cukrovkou, u plemen typu buldoček a mops nebo vlivem genetických predispozic. U plemene tibetský teriér nebo bobtail je dokonce vyšetření očí povinné pro uchovnění.

 

O půlnoci zavolali psího doktora...

Je důležité pejska k operaci svěřit odborníkovi, který má s těmito operacemi zkušenosti. U nás v republice je bohužel veterinářů oftalmologů, že by je člověk na rukou spočítal. Jakmile na oku svého psa objevíte jakoukoliv podezřelou kalnou skvrnku, která nemizí nebo se ještě zvětšuje, poraďte se raději s veterinářem. Praktické rady a tipy naleznete také na webu www.pes-oko.cz.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3137

Zpět na výpis


Top inzerát

Rotvajler

Rotvajler

Plemeno : Rotvajler
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace