Průjem u psa

Úterý, 17. září 2013

Průjem u psa se projevuje řídkou a většinou zapáchající stolicí. Ve většině případů je to reakce těla na potravu, se kterou si trávicí trakt nedokázal poradit. Musíme však rozlišovat trávicí obtíže, které si vyřešíme sami doma a problémy, které vyžadují veterinární péči.

Průjem po špatném krmivu

Pokud zpozorujete průjem u vašeho psa, nepanikařte. Jestliže kromě průjmu nevykazuje známky únavy, malátnosti nebo dezorientace, může se jednat o dietní chybu. Zamyslete se nejprve, zda váš pes nepozřel něco neobvyklého. Psi, kteří se stravují granulemi, mohou mít průjem po pozření většího množství masa. Průjmy způsobují mléčné výrobky, některé druhy ovoce nebo zeleniny. Pokud si dietní chyby jste vědomi a vašeho psa netrápí jiné problémy, zamezte mu na 12 – 24 hodin přísun k potravě a nechte mu přístup jen k vodě (do ní můžete přidat probiotickou pastu pro upravení střevní mikroflóry). Voda je velmi důležitá, protože předchází dehydrataci psa, který během průjmu ztrácí hodně tekutin. Když se jeho stav bude zlepšovat, uvařte mu kuřecí prsa s rýží a po malých dávkách jej takto krmte 1-2 dny. Poté přejděte k obvyklému stylu krmení. Pokud se psovi po nasazení diety nebo běžného krmení průjmy vrátí, poraďte se s veterinářem.

 

Preventivní odčervení psa

Je velmi důležité nechat svého psa preventivně odčervovat. Je však dobré mít na paměti, že se parazity může pes nakazit kdykoliv (výkaly jiných zvířat ve městě nebo v přírodě). Nákaza vnitřními parazity se může projevovat dlouhodobějšími trávícími obtížemi a může být spojena i se zvracením. V tomto případě je nejlepší navštívit veterináře, nechat udělat koprologii. Velmi častými parazity způsobující průjmy jsou škrkavky, ale také giardie.

 

Pes a chronické průjmy

Jestliže pes trpí na průjmy opakovaně i přes odčervení a při správném krmení, je dobré jej objednat na podrobnější vyšetření k veterináři. Chronické průjmy mohou být známkou nemoci slinivky, může se jednat o nádorové onemocnění některé části trávicího traktu. Velmi často se průjem u psů objevuje při alergii na některou ze složek potravy (obiloviny, kuřecí moučka). Mezi další příčiny, kdy u psa může vzniknout průjem, patří:

 • léčba antibiotiky (je proto vhodné podávat současně probiotika)
 • cestování
 • stres

 

Obecně u nemocí trávicího traktu platí, že je lepší konzultovat stav vašeho psa při problémech delších jak 24 hodin aspoň telefonicky; u štěňat, nemocných a starých psů neváhejte zavolat veterináři dříve.

 

Autorka: Klára Adamová

autor článku: Klára Adamová

Počet přečtení tohoto článku: 50769

Zpět na výpis

 • přípravek?

  05.09.2016 13:39:51

  davidd napsal(a):

  Ahoj, řeším ted u své fenky problém s průjmem, zkoušeli jsme uhlí a nepomáhá. Smecta je spíš pro lidi je vhodná pro psy? Co takhle nějaký Attapectin či Nutrisan co zmiňují v článkuhttp://pethome.cz/cs/blog/post/jak-zastavit-prujem-u-psa-lecba-prujmu?

 • Je velmi důležité nechat svého psa preventivně odčervovat.

  20.09.2013 15:42:04

  ToBuZu napsal(a):

  Co je zase tohle za blabol v dnešní době...to je jako byste napsala, jdete preventivně na chemoterapii...odčervení je možné pouze jako léčba! ne jako prevence

 • Průjem...

  17.09.2013 15:43:38

  napsal(a):

  Doporučuji přípravek SMECTA sáčky do jídla...Dieta kuře vařené + rýže...

 • -- bez nadpisu --

  17.09.2013 10:47:38

  Jessy napsal(a):

  Jessynka měla zrovna s pátku na sobotu průjem a zvracení něco sežrala s koše.Dala jsem ji 3 prášky černého uhlí a pomohli nám nádherně.Uhlí mi doporučil vet.

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Top inzerát

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Plemeno : Pudl střední
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace