Strašák jménem brucelóza

Pondělí, 13. leden 2014

Když v roce 1887 David Bruce objevil původce nemocí v podobě malých narůžovělých bakterií a pojmenoval je po sobě jako „brucovy buňky – Brucelly,“ nejspíš ani netušil, jak zákeřné nemoci právě propůjčuje své jméno. Ačkoliv je rozdělení druhů a poddruhů těchto bakterií do dneška ne zcela objasněno, jisté je to, že smrtelnou nemoc popisoval již Hippokrates před 2000 lety. Nemoc se zachovala do dneška a v mnoha zemích dosud řádí nezměrnou silou, nejhojnější výskyt této nemoci lze pozorovat na Blízkém východě. Nemoc se šíří mezi zvířaty a odtud pak „přeskakuje“ na lidi.

Když je zajíc psu nebezpečný

Česko je sice označováno za zemi brucelózy prostou, nicméně i přes výbornou prevenci u skotu a prasat lze Brucellu stále najít u našich zajíců, s nimiž si mnozí psi na procházkách v lese tak rádi hrají. Zdrojem infekce jsou veškeré sekrety a produkty infikovaných zvířat. Při proniknutí do těla se viry uchýlí do imunologických buněk, v nichž jsou schopny dále se množit, obzvláště napadají plodové obaly u březích samic, kde pak hrozí nebezpečí potratů. U samců pak napadají varlata. Na svém psovi nemusíte tuto nemoc vůbec poznat, projevit se může jen častými potraty. Dalšími klinickými projevy je artritida, záněty šlach a záněty podkožní. Výjimečně se objeví také horečky, slabost, zákal oka, zvětšené mízní uzliny, u samců pak i neplodnost.

 

Boj a prevence brucelózy u psů

Navzdory tomu, že u lidí se brucelóza léčí obvykle šestitýdenní antibiotikovou terapií, většinu zvířat je nařízeno rovnou utratit. Výjimkou jsou právě psi, u nichž se aplikuje antibiotiková terapie, která však dosahuje jen mizivých výsledků. Obvykle se příznaky nemoci po čase opět vrátí. Takto postižení psi musejí být vyřazeni z chovu, je doporučeno přistoupit ke kastraci. Jelikož je ovšem vir dohledatelný ve svalovině psů i dlouhou dobu po léčbě, většina veterinářů přistupuje rovnou k volbě utracení zvířete, aby nehrozil přenos infekce na lidi. Vakcinace u zvířat je povolená, u lidí ne, ovšem jedná se o tzv. živou vakcínu, což je mírná dávka virů vpíchnutá do těla, aby si jedinec vytvořil patřičnou imunitu. Hrozí tak špatné odhadnutí kondice psa a dávky virů a vakcína tak může vést spíše k propuknutí nemoci. Doporučuje se chovné psy před každým zabřeznutím či nakrytím vyšetřit na přítomnost Brucelly v krvi, vyhýbat se zkrmování nepasterovaného mléka a syrového masa. Nejčastěji tuto nemoc naleznete u bíglů.

 

Bezpečnostní opatření proti brucelóze

V oblasti, kde se infekce objevuje u zajíců, jsou nařízena přísná kontrolní opatření pro myslivce a veterináře a to nejen při honech. Stav výskytu se dále monitoruje a neustále přísně hlídá. Jedná se především o kraj Královehradecký, Ústecký, okolí Břeclavi a Znojma. Hlídejte tam prosím své psy a nedovolte jim pronásledovat zajíce, ani na žádné raněné či uhynulé jedince nesahejte. Ne každý zajíc je jako ten z Alenky v říši divů.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 4720

Zpět na výpis

  • Náš bígl

    26.01.2014 22:27:44

    Evusina napsal(a):

    Dobrý den. Je možné že tuto nemoc může mít i náš bígl??? Bak je hravý a mazlivý pes a nerada aby brucelózu dostal někdo z rodiny. Neviděla jsem ho zajíce honit ale i tak mám strach.

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Štěně pudl střední s PP barva plavá - červená

Plemeno : Pudl střední
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace