Syndrom mrtvého ocasu – a nebo psa?

Sobota, 26. listopad 2016

„Ó bože, zavřela jsem mu ocas do dveří!“ To by mohla být věta uvozující katastrofu každého chovatele. Nicméně, pokud najednou dostanete pocit, že k ničemu nepředvídanému nedošlo a váš psík nese svůj ocas nějak jinak než obvykle, může jít docela pravděpodobně o syndrom mrtvého ocasu.

„Rýmička“ v ocase

Toto akutní onemocnění se dost často zaměňuje se zlomeninou ocasu, důvody výskytu bývají často sporné, ne však ojedinělé. Může být pro pejska i stejně bolestivé, jako zlomenina, ale časem by mělo onemocnění odeznít (oproti tomu zlomenina může zanechat trvalé následky). Projevit se může právě v tomto období – když je vlhko a chladno a váš pes tráví celý čas venku. Spekuluje se i o tom, zda jsou k projevu dysfunkce nutné i genetické predispozice či ne. Při onemocnění dochází k zanícení šlach a svalových úponů, vedoucích do ocasu a k jejich částečné nebo úplné dysfunkci. Stává se to psům, kteří nemají na svých ocasech tolik srsti a mají oháňku delší a nošenou obvykle „do praporku.“ Například jde o lovecká plemena, teriéry, knírače nebo jezevčíky.

Syndrom mrtvého ocasu u psa

 

Jak lze rozpoznat, že ocásek psa bolí?

Zkušený chovatel pozná, že s jeho psem není něco v pořádku. Obvykle zaznamenáte ihned, že ocas vašeho psa i při vítání po návratu z práce volně visí. Tento stav může trvat 2 až 3 dny – pes není schopen ocas ovládat k projevu emocí, když jej ale chcete prohmatat, může s ním ucukávat a dávat najevo, že je mu to nepříjemné. Kořen ocasu je oteklý, žádná zlomenina ale není na dotek patrná. Po pár dnech začne od kořene ocásek zvedat na důkaz projevu emocí, ale koneček ještě stále bezvládně plandá. Pak začne pes postupně ovládat celý ocas, s občasnými „výpadky“ toto období může trvat týden až dva týdny.

 

Doktor Hořec ti jej vyšetří

Můžete samozřejmě léčbě napomoci podáním antibiotik nebo revitalizujících vitamínů, které urychlí zvládnutí zánětu v těle. Je to ale podobné jako s rýmičkou – neléčená trvá týden, léčená sedm dní. Onemocnění se začíná projevovat od druhého roku věku, obvykle se chronicky vrací. Pokud u svého psa zaznamenáte tuto dysfunkci, poskytněte mu teplo, klid a sucho, napomůžete tím rychlejší rehabilitaci. Jako prevence pomáhá vysušování konce ocasu po návratu mokrého psa z venku, vyhýbejte se stísněným prostorům (například přepravkám v autě). Nebojte se, k amputaci ocasu není nutno přistupovat, jde ale o záležitost pro pejska krajně nepříjemnou. Mějte s ním soucit jako s mužem, kterého postihne rýma!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 4313

Zpět na výpis

  • -- bez nadpisu --

    02.12.2016 13:43:12

    Akíčita napsal(a):

    Mám rok a půl starého knírače a "mrtvý ocas" jsme řešili již dvakrát. Mimo jiné i z toho důvodu se taky ze psa původně venkovního stal pes domácí...venku je přes den, ale spí doma a jak je sychravo s vlhkem, snažím se maximálně dbát na to, aby nepromokl a neprochladl. Velmi mi tím pomáhá i on sám, neboť když je hnusně, zalézá si raději pod střechu, protože jemu samotnému je nepříjemné být mokrý...Mí předchozí psi klidně lítali v dešti a bylo jim to fuk, současný fousáč je ale na sebe cíťa:-D >:)
    Stísněné prostory mu ale nijak nevadí. Má slušně prostornou kenelku, kterou používáme nejen pro přepravu autem, ale i jako pelíšek, cítí se tam dobře a to na ten ocas podle mě vliv nemá...

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Rotvajler

Rotvajler

Plemeno : Rotvajler
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace