Znáte parazita trudník psí?

Neděle, 8. září 2013

Demodikóza (demodex canis) neboli trudník psí je parazit, který stojí za původem demodikózy, onemocnění postihujícího především krátkosrstá plemena psů jako jsou boxeři, buldoci nebo dalmatini. Jde o onemocnění kůže, kdy hlavním příznakem je vypadávání a tvoření tzv. map na povrchu těla psa.

Trudník psí jako tichý společník

Parazit má podlouhlý tvar o délce okolo 0,3 mm a žije v chlupových folikulech. Při onemocnění způsobuje zánět chlupových váčků, jehož následkem je vypadávání srsti. Způsob přenosu tohoto parazitního onemocnění je pouze z matky na štěňata a to v prvních dnech života. Samotná demodikóza se ale může projevit až v pokročilejším věku a to zejména při oslabení imunitního systému, tedy po prodělání nějaké nemoci nebo u fen při hárání.

 

Léčba demodikózy agresivní vs. neschválená

Demodikózu odhalí veterinář kožním seškrabem a jeho mikroskopickým vyšetřením. U tohoto onemocnění dochází velmi často k samovyléčení, ale u menšího procenta nemocných psů je léčba nutná. Dříve se prováděla koupelemi v roztoku amitrazu, vysoce jedovatého a ohromně zapáchajícího antiparazitika, který se ale v dnešní době příliš nedoporučuje pro vysokou toxicitu a nutnost velmi opatrného zacházení při aplikaci. Při postižení menšího charakteru je ale amitraz doporučován i dnes.

Na postižení větších ploch se nyní používá Stronghold, který i když je určen k léčbě jiných parazitárních onemocnění, se ukazuje jako velmi účinný při léčbě demodexe. Nicméně přes prokazatelnou pomoc při léčbě nebyl Stronghold v ČR schválen jako lék na léčbu demodikózy. Jeho použití je přitom velmi snadné. Aplikuje se na kůži jednou za dva týdny (2x až 3x za sebou) a jeho účinná látka se vstřebává do krve. Pro jeho účinnost se doporučuje použít i při pouhém podezření na nakažení demodexem.

 

Kompromisní léčba demodikózy

Existuje však i zlatá střední cesta v podobě Moxidektinu, který je k léčbě demodikózy schválen a aplikuje se po dobu 4 týdnů. Obecně se délka léčby neřídí podle viditelného ústupu kožních anomálií, ale podle nutných parazitologických kontrol.

 

Trudník psí jako varovný signál

Demodikóza není přenosné onemocnění. Nakažený pes nemůže nakazit jiného psa ani člověka. Často se demodikóza vyskytuje u starších psů a může být prognózou oslabení imunitního systému a predikovat příchod vážnějšího onemocnění. Proto je nutné věnovat jí pozornost.

 

I přes všechny nešvary je pozitivní velké procento vyléčení nemocných psů, čemuž velmi přispěje včasné zachycení nemoci a zabránění tak rozšíření do větších ploch.

 

Autorka: Petra Němečková

autor článku: Petra Němečková

Počet přečtení tohoto článku: 8826

Zpět na výpis

 • Stronghold?

  18.09.2013 08:27:07

  Akky0Aime napsal(a):

  Dobrý den,

  hezký článek, ale pokud se nepletu a když si čtu příbalovou informaci Strongholdu je určen k léčbě: všenky, blechy, dospělý oblý červi, dospělý střevní měchovci, sarkopový svrab, prevence srdečních červů, a léčba ušního svrabu. Na demodex se používá Advocate.

  Píšete že to není uznaný lék k léčbě demodexe. Takže asi vše OK.

  S pozdravem
  Koťátková

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Knírač střední pepř a sůl

Knírač střední pepř a sůl

Plemeno : Knírač střední
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace