Jak správně vybrat náhubek pro psy?

Pondělí, 25. srpen 2014

I když je váš pes jinak zlatíčko a dozajista by nikoho nekousl, náhubek byste pro něj měli doma mít i tak. Například na návštěvě u veterináře, v městské hromadné dopravě nebo při styku s dotěrnými psy, se stává nezbytností. Jak ale pro vašeho psa vybrat správný náhubek, aby jeho nošení nebylo utrpením jak pro psa tak pro vás?

Důležitý je materiál náhubku

Nejznámější náhubky jsou kovové. Jsou nejpraktičtější – skvěle drží tvar a umožňují dýchat bez omezení. Nepraktickým se stává kovový náhubek pro páníčky psů, kteří ještě nejsou na náhubky zvyklí – v tom případě se pes bude pokoušet náhubek si sundat a přivodí vám tak nejspíš několikero modřin na nohách. Na naučení jsou lepší náhubky koženkové. Jsou vytvořeny z několika proužků koženky, spojených cvočky. I tento typ je vzdušný. Některým psům však může vadit provedení zapínání náhubku, které vede několika pružky od čumáku mezi oči až do týla, kde se připevní k obojkovému zapínání. Další variantou jsou náhubky z odlehčeného plastu. Obvykle jsou v hnědé barvě, cenově patří mezi nejlevnější a jsou lehké a neobtěžující. Jako jediné z uvedených typů náhubky z tohoto materiálu v zimě nenamrzají, na ostatních se mohou tvořit krystalky ledu z psího dechu a slin. Ve veterinárních ordinacích se nejčastěji používají rychle nasaditelné a spolehlivé náhubky nylonové fixační. Jde o nylonové pásky kolem čenichu, zapínají se na přezku za krkem. Vynikají snadnou manipulací – dají se lehce nasadit jedním pohybem od boku hlavy psa, jsou lehké a nezatěžují krční páteř, umožňují psovi dýchat i pít a jedním cvaknutím se odepnou a sundají. Řadí se mezi druhé nejlevnější.

 

Správná velikost náhubku pro psy

Důležitá je správná velikost náhubku, který vašeho psa nebude odírat, ale zajistí potřebnou bezpečnost. Pokud zvolíte příliš volný obvod krku (nastavitelný), pes si náhubek jedním pohybem packy snadno sundá. Podstatné jsou rozměry čumáku vašeho psa. Dnes se již vyrábějí typizované náhubky na konkrétní plemena, dokonce s rozlišením, zda je určen pro fenu či psa. Pokud si však nejste jistí, rozhodně navštivte prodejnu spolu se svým psem. Nejjistější je náhubek přímo na místě vyzkoušet, především v případě, že váš pes například stále ještě roste. U zvolených rozměrů by měl po nasazení zůstat prostor mezi čenichem psa a přední stranou náhubku alespoň 2 cm, aby nedocházelo k odřeninám čenichu. V případě koženkového náhubku je důležitá také správná míra popruhu vedoucího od čenichu k temeni psa.

 

Má vůbec psí náhubek význam?

Náhubek je pro vás i vašeho psa nezbytně důležitý. Je nezbytností při cestě hromadnou dopravou i při návštěvě veterináře. I mírumilovný pes se při nepříjemných zákrocích může proměnit v sedmihlavou saň. Na náhubek byste svého psa měli po malých časových úsecích postupně zvykat již od štěněte, aby se v jeho dospělosti nestalo, že v ordinaci při nasazení náhubku propadne panice a začne s sebou divoce mrskat – ohrožuje tím sebe i své okolí.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 9821

Zpět na výpis


Top inzerát

Appenzellský salašnický pes s PP

Appenzellský salašnický pes s PP

Plemeno : Appenzellský salašnický pes
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace