Má váš pes čip?

Pátek, 24. duben 2015

Nechali jste vašeho psa očipovat? A myslíte si, že je váš pes identifikovatelný po zbytek života? Opak může být pravdou. Je tedy lepší tetování nebo čip? Jaké problémy mohou s čipem nastat? Čtěte a dozvíte se víc.

Tetování nebo čip?

Dříve se k identifikaci psů (převážně s PP) používalo tetování do slabin. Tetování je bolestivé a může se časem rozmazat až do nečitelnosti, i přes to ho stále ještě mnoho chovatelů využívá. S příchodem čipů využívají majitelé a chovatelé této možnosti, nebo obě varianty kombinují. Jedná se o injekční vpíchnutí mikročipu pod kůži psa v oblasti krku. Za použití čtečky lze potom identifikační číslo psa pohodlně načíst. Čip je také vyžadován při vycestování psa do zahraničí. Čipovat nechávají majitelé i psy bez PP, aby byli v případě nutnosti lépe dohledatelní.

 

Problémy s čipem

Očipováním ovšem celá záležitost nemusí skončit. Problémy s čipem bývají trojího rázu: čip nefunguje, čip z těla vyšel, nebo působí fyzické problémy. Může se objevit vadná série čipů, která nefunguje hned od začátku, nebo po nějakém čase. Veterináři jsou o těchto komplikacích výrobcem zpětně informováni a lze zařídit zaslání nového čipu s identickým číslem, které má váš pes již v úředních papírech. Nebo lze psa znovu očipovat novým čipem. Čip nemusí nutně zůstat na místě vpichu, může psovi pod kůží putovat po těle. Pokud veterinář vpíchne čip příliš mělce, může se psovi utvořit na kůži něco jako vřídek, kterým potom čip vyjde z těla ven. Opačným případem je, kdy se čip v těle psa příliš „zapouzdří“ a je potom nečitelný. Těla některých psů prostě cizí předmět nesnesou a snaží se ho vyloučit. Ovšem méně úspěšně a tak vznikají zanícené, špatně se hojící rány.

 

Administrativní problémy s přečipováním

Pokud máte psa s PP, je číslo čipu uvedeno v PP, v plemenné knize, na úřadě, pod který spadáte s platbou poplatků za psa a případně i v očkovacím průkazu a pasu. Je tedy vidět, že změna čipového čísla zabere dost času a papírování. Nemluvě o šoku, kdy jdete na bonitaci s očipovaným psem, který by mohl být bez problémů uchovněn, ovšem, kdyby šel čip najít a načíst.

 

Rozhodnutí je na vás

Je jen na vás zda a jakým způsobem svého psa učiníte administrativně rozpoznatelného. Je třeba uvážit všechna pro a proti a možný dopad vašeho rozhodnutí na psa. Je ovšem faktem, že formální administrativa preferuje a zvýhodňuje čipování. Je totiž rychlejší a snadnější na aplikaci i na následné načtení. Obecní úřady větších měst proto majitele očipovaných psů zvýhodňují několikaletou slevou na poplatku za psa.

autor článku: Michaela Matějková

Počet přečtení tohoto článku: 3494

Zpět na výpis


Top inzerát

Německý špic malý štěňata s PP, otec Pomeranian

Německý špic malý štěňata s PP, otec Pomeranian

Plemeno : Německý špic malý
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace