Základní typy a chování psů

Středa, 28. duben 2010

Pes po svých předcích, šelmách, zdědil řadu přirozených vlastností, které mu mají umožnit život ve složitých vnějších podmínkách.Tyto přirozené vlastnosti lze uměle využít, a to tím, že je výcvikem rozvineme k praktickému použití v různých druhů práce pro člověka. Rozvinutím a usměrněním vlastností pak získáváme různé schopnosti psa. Při určování typu vyšší nervové činnosti musíme brát v úvahu, že čistý typ podle základního rozdělení se vyskytuje jen velmi zřídka. V praxi se setkáváme s různými mezitypy s větším nebo menším sklonem k některému z hlavních typů.

 

Melancholik - slabý typ

U těchto psů je slabý proces podráždění, s nízkou hranicí výkonnosti nervových buněk. Silné podněty vyvolávají u těchto psů útlum. Psi jsou většinou neklidní a příliš zbrklí. Kladné útlumové reflexy se vytvářejí pomalu a nepevně. Převládá pasivní obranná reakce.

 

Flegmatik - vyrovnaný, pomalý typ

Tito psi mají silné procesy podráždění a útlumu, ale s pomalejší pohyblivostí. Jsou to psi pomalí, se sklony k těžkopádnosti. Reflexy se vytvářejí pomalu, a proto cvik trvá déle.


Sangvinik - vyrovnaný, pohyblivý typ

Psi mají silné procesy podráždění a útlumu, které jsou v rovnováze. Lehce přecházejí z podráždění do útlumu. Podmíněné reflexy se vytvářejí poměrně snadno a rychle. Je to nejvhodnější typ pro výcvik a službu.


Cholerik - nevyrovnaný, silný, dráždivý typ

Jsou to psi se silným procesem podráždění, ale se slabým procesem útlumu. V jejich pohybu je velká hbitost a neúnavnost. Reflexy spojené s podrážděním se vypracovávají poměrně rychle. U těchto psů převládá aktivní obranná reakce.

 

Chování vrozené, instinktivní

Patří mezi ně např. hry, sexuální chování, reprodukce, výchova štěňat, obranné, lovecké čí potravní chování.


Získané-naučené chování

Psi se učí pomocí zvídavosti, vtištění impritingu, habituací, pes se po čase přestane bát houkání vlaku, který denně slyší, pes se učí metodou pokus-omyl, napodobuje jiného staršího a zkušeného psa. Výchovu zařazujeme před výcvik a to v období od dvou, tří, do pěti měsíců věku štěněte. V tomto období je psí jedinec nejvnímavější na podněty majitele, psovoda. Již chovatel začíná se zvykáním na jméno, čas krmení, čas venčení, místa venčení.Ať už si vyberete psa jakéhokoliv, flegmatka či cholerika vždy bude milý společník, přítel a kamarád do pohody i nepohody. Pes je důvodem ke komunikaci a může vylepšit třeba vztahy mezi lidmi. Je prokázáno, že už i pouhé návštěvy psa vedou ke zlepšení nálady a atmosféry. Pes je zdrojem mazlení a projevů oddanosti, příčinou radosti, tématem k rozhovoru a podnětem k fyzickému pohybu a hrám. Na druhé straně je potřeba si uvědomit, že pes je živý tvor, který potřebuje každodenní péči a pozornost. Nejdůležitější je zajištění venčení a výběhu psa, a hlavně dobré krmení.

 

Přidáno: 70 bodů

autor článku: jessynka

Počet přečtení tohoto článku: 1409

Zpět na výpis


Nej plemena

Top inzerát

Hledáme fenku pro krytí

Hledáme fenku pro krytí

Plemeno : Labradorský retrívr
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace