Co by mělo umět štěně

Sobota, 29. srpen 2015

Právě jste dostali, nebo si pořídili štěně a nevíte přesně, jak a kdy ho začít vychovávat k žádoucím hygienickým návykům a poslušnosti? Potom vám zde nabízím první pomoc.

Co se štěnětem po příchodu domů

Štěně je nejčastěji k odběru od 6 týdnů až 3 měsíců věku. U starších štěňat lze očekávat, že již budou mít jisté hygienické návyky. Ovšem záleží na velikosti a podmínkách chovu, z kterého pochází. Štěně chované uvnitř by se co nejdříve mělo naučit nevyměšovat kdekoli. Zprvu ho nasměrujte na vyhrazené místo (noviny či obdoba kočičího záchodu). Pokud se vyprázdní tam, pochválit. Pokud někde jinde, důrazně pokárat a odnést na správné místo. Co nejdříve potom začít v určitou dobu (nejlépe chvíli po jídle) s pejskem chodit ven a mohutně chválit za vykonanou potřebu venku. Nebude dlouho trvat a štěňátko už vydrží nedělat doma loužičky i delší dobu.

 

Socializace štěněte

Dalším důležitým krokem je socializace štěňátka. Aby váš dospělý pes byl sebevědomý a nekonfliktní, je třeba ho od útlého věku vystavovat pozitivním zkušenostem s dalšími lidmi, psy a zvířaty obecně. Měli by to být lidé zkušení a poučení. I vy byste v kontaktu s nimi měli být uvolnění. Je to váš pes a bude reagovat podobně jako vy. Někteří dospělí psi jsou rození „učitelé“. Štěně směřují k žádoucímu chování ve smečce svým příkladem a nežádoucí chování eliminují, aniž by štěně přišlo k újmě. Ve styku s ostatními zvířaty potom určujete vztah vašeho psa k nim opět vy. Pokud chováte domácí zvířata, je vhodné psíkovi názorně vysvětlit, že se nehoní a nekoušou.

 

Hra je pro štěně důležitá

Velice důležité je si se štěňátkem hrát. Leccos tak o něm zjistíte, trochu ho unavíte a můžete začít s prvním výcvikem. Nic se nesmí přehánět! Opravdu malá štěňátka, krátce po odstavu, ještě nevydrží vzhůru dlouho a také neudrží pozornost. S dospíváním se to ovšem zlepšuje. Štěňata by také měla mít dostatečně svých věcí na kousání. Nejvhodnější jsou velké hovězí kosti a různé kožené „žužlačky". Také je dobré si s hračkami štěněte někdy pohrát. Co zajímá vás, zajímá i vašeho psa. A je lepší, zaměří-li svůj zájem na své hračky, než na vaše boty, nohy, nohavice apod.

 

Začátek výcviku štěněte

Od tří měsíců věku můžete své štěně začít cvičit v poslušnosti. Pomalu a postupně. Aby byl váš společný pobyt i pohyb venku oboustranně příjemný a bezproblémový, je dobré psa naučit povely: ke mně, k noze, sedni, lehni a zůstaň. Ostatní už záleží na vás. Štěňata učit vždy krátkou dobu, ale vícekrát za den. Je dobré používat slovní pokyny společně s gestem, mohutně chválit a ze začátku i odměňovat úspěchy. Chyby opravovat, ale netrestat. Povely dávat důrazně, srozumitelně a jednoznačně. Domluvit se v rodině, aby dávali všichni stejné povely. Případně se lze přihlásit na místní „cvičák“, kde vám s výcvikem pomohou. Navíc tak pejska dále socializujete, získáte zkušenosti dalších majitelů psů a cvičitelů.

autor článku: Michaela Matějková

Počet přečtení tohoto článku: 9857

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  27.03.2017 19:28:00

  Adéla napsal(a):

  štěně se od feny bere nejdříve v 8 týdnech věku!!!!! dříve není připraveno se osamostatnit, od 6 týdne ho fena vše učí.

 • -- bez nadpisu --

  31.08.2015 10:52:05

  Akíčita napsal(a):

  Na toto téma by se daly napsat romány a zveřejňovat pořád dokola...Mám pocit, že je stále neskutečné množství lidí, kteří si pořídí štěně, aniž by měli ponětí, jak na to, aby jim z něho vyrostl normální, pohodový a slušně vychovaný pes, a ne ubohý uzlíček nervů nebo nebezpečný agresor...

  Jinak super úvodní obrázek - krásné choďátko:-D

Celkem záznamů: 2
|< << >> >|

Top inzerát

Velký knírač - štěňata

Velký knírač - štěňata

Plemeno : Knírač velký
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace