Jak nenaletět podvodným psím inzerátům

Sobota, 16. duben 2016

Když hledáte nového pejska, útulky nenabízí žádného vysněného a nejraději byste chtěli štěňátko, není nic jednoduššího než se mrknout po nějakých inzerátech. Jenže – jak nenaletět stále se množícím podvodníkům, nabízejícím štěně, které ani nikdy neuvidíte? Kde vlastně hledat?

Falešný inzerát versus pravý

Většina podvodných inzerátů má několik společných ukazatelů. Především ten podvodný bude usilovat o to, abyste nabízeného psa co nejméně viděli – tito inzerenti nebudou příliš ochotni dovolit vám prohlédnout si odkud pejsek je, pošlou třeba jen jednu nebo dvě neurčité fotky a několik strohých informací. Často se také stává, že na serverech, kde inzerát nabízejí (nebo v časopisech), se pod jménem či telefonním číslem inzerenta dá nalézt několik dalších inzerátů najednou, čehož si spousta zájemců ani nevšimne. Při zadání jména autora nebo jeho kontaktního emailu do vyhledávače přitom často vyjedou inzeráty na deset různých plemen najednou a nikomu to není divné.

 

Ukradená identita chovatelských stanic

Trendem poslední doby je kradení identity chovatelských stanic. Pokud naleznete inzerát nabízející štěně, ověřte si u jiných chovatelů cenu štěněte. Napište co nejvíce lidem, abyste získali co nejucelenější informace. Například podezřele nízká cena za psa s průkazem původu či jméno chovatelské stanice, o níž žádný jiný chovatel příliš neví, jsou důvodem podezření číslo jedna. Signálem něčeho v nepořádku je také „nečeská čeština.“ Ano, čeština je složitý jazyk a ani mnozí rodáci ve skutečnosti neovládají přesný pravopis. Nalézt inzerát či článek bez pravopisných chyb je praktický nemožné, přesto podvodné inzeráty bývají překládané přes  Google překladač, který češtině zase až tak nerozumí. Vyzbrojte se pravidly pravopisu a trpělivě hledejte dál.

 

Pro štěně přes půl světa

Pokud si vyberete štěně z inzerátu vzdáleného přes půl světa a věříte tím v jeho pravost, můžete být na omylu. Pokud s vámi chovatel bez problému obratem komunikuje, vše jde hladce a přistoupíte k obchodu, měli byste si pro štěně raději osobně zajet. Jen málokterý „pravý“ chovatel je ochoten vydat své milované štěně přes půl světa bez dozoru a ještě za to vybere zálohu. Pokud po vás chovatel požaduje zálohu, vždy nejprve sepište neotřesitelnou předkupní smlouvu nebo vyžadujte stvrzenku o zaplacení. Můžete to použít u soudu, pokud odešlete peníze a štěněte se nikdy nedočkáte. Pokud se chovatel podezřele „cuká“ a podobný doklad vám nechce vystavit, znamená to, že jste udělali dobře a své peníze byste zbytečně vyhodili. Vyhnete se zdlouhavým a nepříjemným soudním řízením. Nezbývá než při koupi štěněte věřit názorům starších a zkušenějších a také svým instinktům. Protože instinkt vám pomůže najít toho pravého psa pro život!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3165

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  18.04.2016 12:37:22

  Akíčita napsal(a):

  Po mně zase chovatelka - i přesto, že jsme dobré známé - chtěla rezervační zálohu, aby měla alespoň nějakou jistotu, že si štěně opravdu vezmu. O její psy je velký zájem, ale na druhou stranu už se jí mockrát stalo, že měl někdo obrovský zájem, přijel se podívat na štěňátka, volal, jak se mají apod., ale pak těsně před odběrem odřekl, někdy dokonce s tím, že si už vzal štěně odjinud a levněji, zatímco ale předtím z chovatelky vypáčil spoustu důležitých rad a osobního know-how. Proto to pak začala řešit těmi zálohami s tím, že kdo si o to řekne, dostane potvrzení o jejím složení. No a při prodeji štěně do zahraničí to bez té zálohy ani tak úplně nejde, protože pokud chce chovatel dodržet všechny předpisy, nemůže štěně vyvézt mimo republiku (ani na Slovensko) dříve než ve věku 4 měsíců, tedy plně proočkované..No a kde vezme ty peníze na péči o štěně po ty další 2 měsíce, kdy už by - v případě českého zájemce - bylo v novém domově...Ne každý to může financovat ze svého, že...

  Jinak ale - když už je to tohle téma - existují i seriózní chovatelé, kteří ale nabízí štěňata způsobem, že jejich inzeráty vypadají jako od podvodných množitelů. Jedna známá např. zadala inzerát ve znění "prodám levně štěňata plemene X, foto zašlu e-mailem, štěně mohu přivézt." Na to se jí ozvala paní, která se podrobně vyptávala na všechno možné, známá trpělivě odpovídala, až si paní nakonec domluvila návštěvu a přijela se na štěnda podívat. Známou poté ona "zájemkyně" šokovala, když jí řekla, že vlastně štěně vůbec nechce, že si jen chtěla ověřit, zda nejde o podvodný inzerát a že je členkou nějakého spolku lidí, bojujících tímto způsobem proti množitelům....Známá poté radši upravila ten inzerát, ale vůbec jí při psaní toho prvního nenapadlo, že by to mohlo znít "zasvěceným" nějak podezřele...

  Takže ono je někdy fakt těžké rozpoznat, kdy jde o podfuk a kdy o normální inzerát slušného chovatele. Zájemce prostě nikdy nesmí polevit a trpělivě zjišťovat informace ....lidově řečeno, nesmíme být líní otevřít ústa>:)

 • -- bez nadpisu --

  17.04.2016 20:23:20

  Zdenka napsal(a):

  ... koukám na ilustrační foto (našeho Blekouše) - - ach, jak ten čas letí... Vybrali jsme ho též na inzerát, a jeli si pro něj docela daleko, osobně. S chovateli bylo velmi milé a vstřícné jednání,nic neskrývali,a nějaký čas jsme byli nadále v kontaktu.
  Všem budoucím novým páníčkům přeji šťastný výběr, férové chovatele a dlohou radost z prima kámoše !!8-}

 • jak zjistit zda nejde o překupníka

  17.04.2016 18:29:49

  Uživatel14379 napsal(a):

  jelikož máme 2 feny NO,obě zabřezly a tak jsme měli najednou 11 štěňat,v inzerátu jsem dala zdarma a lidé se hlásili,ale bylo jich mezi nima dost podivných,jeden chtěl všechny,že do Německa,když jsem to odmítla,za chvíli volal další,chtěl ke štěněti další a když přijel chtěl dva,což je také dost divné,také přijeli lidé,který štěně a to hned také dva chtěli a to jim byl teprve necelí měsíc,jak poznat mezi lidmi,který chce pejska z lásky nebo pro peníze či jiný obchod>:-( !!

Celkem záznamů: 3
|< << >> >|

Top inzerát

Rotvajler

Rotvajler

Plemeno : Rotvajler
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace