Kde lze získat štěně zdarma?

Sobota, 30. duben 2016

Přemýšlíte nad tím, že byste si pořídili štěně a už nyní máte jasno v tom, že za nového kamaráda nechcete platit? Kde však lze získat štěně zdarma a co to obnáší? Možností se nabízí hned několik.

Štěně z útulku

Tou první, která napadne patrně každého, je pořídit si psa z útulku. Vybraného pejska si můžete půjčit na vycházku, většina útulků umožňuje strávit s daným pejskem i celý den a vzít si ho domů. Nový pán se tak může např. ujistit, že se nový svěřenec snese s ostatními domácími zvířaty. Pokud později skutečně dojde k rozhodnutí si psa osvojit, stačí do útulku zajet, nahlásit kontaktní adresu a mít u sebe vodítko a obojek. (Některé útulky chtějí příspěvek za veterinární péči a krmivo daného psa po dobu, kdy byl v útulku.) Celý proces je jinak ale poměrně jednoduchý. Výhodou je často to, že pejsci již mají čip a jsou naočkovaní.

Důležité je si uvědomit, že jsou zde i četná rizika. Pokud si pořizujeme štěně z chovatelské stanice, máme informace o povahových vlastnostech dané rasy, o rodičích i o samotné stanici a můžeme se s větší či menší jistotou spolehnout, že pes nezažil nic špatného a v jeho chování by nás nemělo nic překvapit. Psi, kteří se dostanou do útulku, prošli často špatným zacházením či dokonce týráním. I pouhé „potulování se“ několik týdnů či dnů zanechá ve zvířeti nesmazatelnou stopu, která se dříve či později může (a nemusí) projevit v chování psa. Druhým úskalím je to, že často nedokážeme odhadnout, o jakou rasu psa se jedná. Pes nás může později překvapit jak fyzickými rysy, tak povahou.

 

Štěně od chovatele z nechtěného krytí

Druhou z možností je pořídit si zdarma psa od chovatelů. Takto jsou většinou nabízena štěňata, která nebyla úplně plánovaná a vznikla z nechtěného křížení. Oproti předchozí možnosti má potencionální majitel více informací o původu a rodičích psa. Pro štěně si většinou jede k chovatelům domů, vidí tedy také, z jakého prostředí pochází a jak s ním asi bylo zacházeno. Co se týká prohlídek a čipování, i tato štěňata by měla mít základní očkování a prohlídky. Někteří z majitelů vyžadují náklady na štěně uhradit (jídlo, očkování apod.). Co se týká čipu, záleží čistě na chovateli.

 

V obou dvou zmiňovaných případech byste vždy měli dostat k pejskovi jeho očkovací průkaz, informace o případných zjištěných zdravotních problémech (či problémech rodičů) a o tom, co do té doby jedl (jakými granulemi byl krmený), jak reagoval na kontakt s jinými zvířaty, dětmi apod.

 

Pejsek si vás najde sám

Další z možností může být to, že se k Vám pejsek prostě zatoulá nebo ho někde najdete. Může se jednat o srdcovou záležitost, kdy jste psa ani neplánovali, ale on si Vás našel. I v těchto případech je však důležité se ujistit, že psa nikdo nehledá. Informaci by měla dostat jak obecní policie, tak nejbližší útulek. Pokud byste se rozhodli si takto nalezeného psa nechat, je nutné, s ním co nejrychleji navštívit veterináře, který určí jeho stáří, nutná očkování apod.

 

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli bezplatnou cestu k pořízení čtyřnohého kamaráda, vždy je nutné zvážit výběr psa a uvědomit si, že s Vámi prožije velkou část Vašeho života a celý život svůj.

 

Štěňátka zdarma najdete jistě i v naší inzerci.

autor článku: Pavla Zemínová

Počet přečtení tohoto článku: 6732

Zpět na výpis


Top inzerát

Mops - prodám kvalitní štěňátka s PP -  béžová

Mops - prodám kvalitní štěňátka s PP - béžová

Plemeno : Mops
Pohlaví : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace