Proč jít se štěnětem k veterináři

Úterý, 24. květen 2016

Jít či nejít s právě pořízeným štěňátkem k veterináři, když vypadá na první pohled zcela zdravě? Tato otázka jistě zaměstnává nejednoho novopečeného šťastného majitele malé živé kuličky. „Štěně se zdá být zdravé, je čiperné, hraje si, trhá s chutí všechno, na co přijde, návštěva veterináře je zbytečná,“ zní častá odpověď na tuto otázku. Ale je tomu opravdu tak, je návštěva u veterináře opravdu zbytečná?

Vyšetření štěněte lze spojit i s konzultací

Ačkoliv nám může připadat, že štěně, které máme doma, je zdravé a nic mu nechybí, je návštěva veterináře určitě na místě. Může nám totiž ušetřit pozdější problémy a starosti, které by se mohly objevit s tím, jak náš pes bude růst a dospívat.

Krom toho můžeme s veterinářem konzultovat všechno, s čím si nejsme jistí. Například správným krmením počínaje a třeba i takovou zdánlivou maličkostí, jako je odblešení, konče.

S návštěvou veterináře bychom proto neměli otálet, odkládat ji na později. V tomto případě platí osvědčené „čím dříve, tím lépe“. A nejlépe hned následující den poté, co jsme si štěně přinesli domů. Je to důležité i z toho důvodu, že pokud prohlídka odhalí nějaký zásadní problém, umožní nám to štěně vrátit chovateli.  Zejména u čistokrevných psů s průkazem původu, u nichž se cena za štěně pohybuje v řádech tisíců korun, to určitě není zanedbatelný aspekt.

 

Co všechno by mělo být součástí prohlídky psa u veterináře?

Veterinář štěněti zkontroluje plicní a srdeční činnost. Dále prohlédne kůži, tlapky s drápky, uši i oči. A také genitálie, aby byl u štěněte spolehlivě vyloučen kryptorchismus. Ten je bohužel zásadní vadou u těch psů, kteří by měli být určeni na chov, nebo se s nimi jejich majitelé chtějí zúčastňovat výstav, což je právě případ čistokrevných psů.

Nezapomínejme ani na to, že některá plemena jsou náchylnější ke specifickým zdravotním problémům. Ty lze do určité míry eliminovat prevencí. Právě včasná prohlídka štěněte je v tomto ohledu nezbytným krokem k tomu, abychom po poradě s veterinářem věděli, jak těmto problémům maximálně předcházet.

 

Na závěr si ještě letmo připomeňme zásady, které bychom měli při návštěvě veterináře dodržet. V první řadě by neměla být návštěva veterináře pro štěně těžce stresujícím zážitkem. Nespěchejme proto a buďme klidní, aby se i štěně mohlo cítit klidně. Při čekání v ordinaci držme štěně na klíně, nebo v ruce. Seznamování s jinými psy nechejme až na dobu, kdy bude štěně větší. Při samotné prohlídce nesvíráme štěně jako v kleštích. Držíme jej sice pevně, ale tak, aby mělo pocit volnosti a zbytečně se nestresovalo.

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 2714

Zpět na výpis


Top inzerát

SHIBA INU PRAHA

SHIBA INU PRAHA

Plemeno : Šiba Inu - Shiba
Pohlaví : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace