Tipy jak krmit své štěně

Pátek, 31. červenec 2015

Obrátila se na mne paní s dotazem, že by si chtěla pořídit štěňátko, má je již vyhlédnuté a zarezervované, ale v chovatelské stanici všechna odstavená štěňátka krmí vařenou stravou. Takže teď neví, čím krmit štěně po příchodu domů, především když do budoucna chce pejska určitě převést na granule. Jaká strava je vlastně pro vaše štěňátko nejvhodnější a jak na ni přejít?

Domácí strava pro psa

Vařená strava je poslední dobou předmětem mnoha rozepří. Jako vše, má i tato stránka svá pro a proti.  Přirozenou psí krmí je samozřejmě maso. Původem jsou psi masožravci a jejich trávicí trakt je uzpůsoben na syrové maso. Díky domestikaci se však v chovatelských podmínkách již od narození zvykají psi na granulované krmivo. Granule obsahují všechny základní živiny zhuštěné v drobných kuličkách a celý trávicí trakt na to musí být přizpůsoben, aby postupně zvládl zpracovat takto zhuštěné živiny a energii. Vytvoří se díky tomu speciální střevní mikroflóra a celý trakt je rytmicky uzpůsoben pravidelným živinovým dávkám. Změna na jinou stravu je pro trávení naprostým šokem, a traktu dlouho trvá, než se zcela přeorientuje, což je doprovázeno průjmem nebo i nechutenstvím. Při vařené stravě je navíc – a především u štěňat – velice choulostivé odhadnout správný poměr dokrmování vitaminy. Bývá to největším problémem, pokud chovatel štěňatům vaří a majitel chce přejít na granule. Změna musí být pozvolná a i přesto nějakou dobu přetrvává průjem.

 

Není granule jako granule

Stejně reaguje zažívání i v případě, že již granulemi krmíte, ale načnete třeba nový pytel, kde je ještě zachován plný poměr tuků a minerálů, což je rozdíl oproti původnímu poměru v docházejícím a zvětralém pytli granulí. Pozor, kde granule skladujete! Pro trávení je závažným rozdílem i sebemenší odlišnost dávky krmení a u štěňat obzvláště.

 

Čím tedy nejlépe krmit štěně?

V případě, že majitel krmil vařenou stravou, doptejte se na přesné složení a alespoň prvních 14 dní se pokuste skladbu zachovat, s tím, že postupně přidáváte granule. Počítejte s tím, že po změně stravy můžete i dva měsíce očekávat průjmovitou stravu. Nejvhodnější pro krmení štěňat jsou granule s vyváženým poměrem živin v závislosti na druhu a velikosti štěněte. Nic nezkazíte nezávislou poradou s veterinářem ihned poté, co si pejska přivezete od chovatelů či z útulku. Je důležité dbát na to, že v rámci růstu potřebují štěňata vyšší množství vitamínu E a bílkovin a je naopak choulostivé hlídat nepředávkování vitaminem A a D. Doporučený poměr vápníku pro rostoucí štěně je 1:1-1,5:1 (Ca:P), což si můžete ověřit na obalu granulí. Nic nezkazíte vylepšováním stravy masovými konzervami určenými pro štěňata. Nezapomínejte krmit až 3x denně do půl roku věku a posléze alespoň 2x denně až do úplného ukončení vývinu.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 6248

Zpět na výpis

 • Re: pro "think bike"

  12.08.2015 07:49:43

  think bike napsal(a):

  Akíčita (09.08.2015 16:28:03) napsal: Přesné složení granulí, zda obsahují skutečně to, co pes potřebuje, nikde nezjistíte, lze to jen chemickým rozborem, což samozřejmě stojí peníze. Autorka článkuu sama zmiňuje, že pes je masožravec, tudíž nejvhodnější potravou je ta přirozená, tj. maso (včetně kostí), zelenina, ovoce atd. prostě všechno to, co si i psovité šelmy jsou schopny samy obstarat v přírodě. A takový vlk nebo jiná psovitá šelma rozhodně neřeší, zda má vyváženou stravu, prostě složí srnu, sežere jako první vnitřnosti, u žaludku včetně jeho "zeleného" obsahu, až poté se obvykle pustí dosvaloviny a kostí....V podstatě je schopen z ulovené kořisti využít vše, kromě kopyt, paroží, rohů, srsti, peří apod. A jídelníček si občas spestřuje lesními plody, trávou...No a pokud chceme krmit naše psy co nejlépe pro ně samotné, je třeba hledat mezi dostupným krmením to, co se nejvíc blíží tomu, co žerou šelmy v přírodě....Tudíž najít si dobrý zdroj krmného masa, zkrmovat maso i kosti, chrupavky, vnitřnosti, dají se sehnat hovězí zelené - neprané dršťky, dávat zeleninu.....Doporučuji podívat se na manwe.eu Metodou paní Novosádové se řídím při krmení svého štěněte a prospívá výborně;-) Některé doplňky je vhodné přidávat do toho cca do jednoho roku (taky viz manwe.eu) Můj pes hned po příchodu k nám dal jasně najevo, že bude radši držet hladovku, než by žral granule, přestože od chovatelky byl naučen na obojí - přirozenou i granulovanou stravu. >:) :-D

  Přesně jak píšete složení granulí nikde nezjistíte a přesto lidé granule svým psům dávají.Znám stránku manwe.eu ale i přes to děkuji za doporučení. Já kupji stravu pro psa od firmy natures:menu.Je to stejně pohodlné jako krmit granulemi ale granule to nejsou.

 • pro "think bike"

  09.08.2015 16:28:03

  Akíčita napsal(a):

  Přesné složení granulí, zda obsahují skutečně to, co pes potřebuje, nikde nezjistíte, lze to jen chemickým rozborem, což samozřejmě stojí peníze. Autorka článkuu sama zmiňuje, že pes je masožravec, tudíž nejvhodnější potravou je ta přirozená, tj. maso (včetně kostí), zelenina, ovoce atd. prostě všechno to, co si i psovité šelmy jsou schopny samy obstarat v přírodě. A takový vlk nebo jiná psovitá šelma rozhodně neřeší, zda má vyváženou stravu, prostě složí srnu, sežere jako první vnitřnosti, u žaludku včetně jeho "zeleného" obsahu, až poté se obvykle pustí dosvaloviny a kostí....V podstatě je schopen z ulovené kořisti využít vše, kromě kopyt, paroží, rohů, srsti, peří apod. A jídelníček si občas spestřuje lesními plody, trávou...No a pokud chceme krmit naše psy co nejlépe pro ně samotné, je třeba hledat mezi dostupným krmením to, co se nejvíc blíží tomu, co žerou šelmy v přírodě....Tudíž najít si dobrý zdroj krmného masa, zkrmovat maso i kosti, chrupavky, vnitřnosti, dají se sehnat hovězí zelené - neprané dršťky, dávat zeleninu.....Doporučuji podívat se na manwe.eu Metodou paní Novosádové se řídím při krmení svého štěněte a prospívá výborně;-) Některé doplňky je vhodné přidávat do toho cca do jednoho roku (taky viz manwe.eu) Můj pes hned po příchodu k nám dal jasně najevo, že bude radši držet hladovku, než by žral granule, přestože od chovatelky byl naučen na obojí - přirozenou i granulovanou stravu. >:) :-D

 • Obsah granulí

  07.08.2015 09:02:28

  think bike napsal(a):

  Dobrý den,
  v článku jste napsala že"Nejvhodnější pro krmení štěňat jsou granule s vyváženým poměrem živin v závislosti na druhu a velikosti štěně". Chtel jsem se zeptat zda někdy byl udělaný nezávislý výzkum co opravdu granule obsahují? Nemám na mysli výzkum od royal canin, actu,acana atd.
  Mám štěně RR od jede uznávané anglické chovatelky a po třicetileté zkušenosti se o jakýkoliv granulich moc pěkné nevyjádřovala.
  Mockrát děkuji za odpověď.

Celkem záznamů: 3
|< << >> >|

Top inzerát

Velký knírač - štěňata

Velký knírač - štěňata

Plemeno : Knírač velký
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace