Zdravotní průvodce pro majitele štěňátka II. - krmení a venčení

Středa, 15. červenec 2015

Jestliže si plánujete pořídit štěňátko, tak se vám jistě budou hodit informace o tom, jak na štěně. V prvním díle našeho zdravotního průvodce jsme psali o očkování štěněte. V tomto díle se dozvíte více o tom, jak a čím štěně krmit a jak ho venčit.

Čím krmit vaše štěňátko?

V ideálním případě začněte bádat po správném způsobu krmení již u chovatele, od kterého si štěňátko pořizujete, či od majitele psa stejné rasy. Pokud pochází štěně od chovatele, mělo by od něj již být na určitou stravu navyklé, a pokud vývoj štěněte probíhá bez problémů, je vhodné pokračovat v podávání stejného krmiva. Pokud uznáte z jakéhokoli důvodu za vhodné změnit druh krmiva nebo způsob krmení, je třeba tuto změnu provést velmi pozvolně, protože psi, a štěňata o to více, jsou na tyto změny velmi citliví.

K vám jako k novému majiteli by se štěně mělo dostat ve věku 7 až 8 týdnů. Štěně bude v té době navyklé na krmení 4x až 5x denně. Od věku 3 měsíců lze krmení snížit na 3 dávky denně a asi v půlroce stačí štěněti krmení 2x denně. Mějte na paměti, že pro psa je důležité, aby měl během krmení i po něm klid na trávení. Není proto vhodné krmit psa před hrou, vycházkou či sportovními výkony.

Co se týče otázky čím krmit, budete se zřejmě rozhodovat mezi granulemi s komplexním složením a doma připravovanou stravou. Názory na vhodnost té či oné stravy se různí, základní princip však zůstává stejný: pamatujte, že ve věku štěněte je pes velmi aktivní a jeho energetické nároky jsou vysoké. Je proto třeba mu zajistit stravu bohatou na veškeré potřebné složky (bílkoviny, minerály, vitamíny, kloubní výživu apod.). To vám zajistí granule pro štěňata, která jsou dnes navíc rozdělena podle velikosti psa v dospělosti. Stejně dobře můžete štěňátku připravit vhodně složenou stravu doma, chce to jen více času a studia o vhodnosti složení jídelníčku.

Vhodná krmná dávka se celkem snadno odhaduje při použití granulí, protože celkem přesný odhad najdete na jejich obalu. Pokud budete stravu připravovat doma, je vhodné se orientovat podle zkušeností ostatních chovatelů, které můžete zjistit např. na internetu v různých diskuzních fórech.

V jakémkoli případě nezapomínejte na dostatečný přísun čerstvé pitné vody.

 

Jak často štěňátko venčit?

I toto je vcelku podstatná otázka. I když neexistuje žádný univerzální návod, lze konstatovat, že štěně by se mělo venčit co nejčastěji s přihlédnutím na počasí, jeho věk a fyzický stav. Doba venčení se může různit – od zhruba 15 minut určených opravdu jen na vyvenčení až po asi 2hodinovou procházku, která má posloužit kromě venčení také zábavě a hraní si se štěňátkem. Určitě nezapomeňte štěňátko po vykonání potřeby venku pochválit. Brzy tak pochopí princip vykonávání potřeby mimo domov.

 

Rada závěrem

Při výchově štěňátka začněte co nejdříve pracovat na socializaci, která nastává prakticky ihned po jeho příchodu do nového domova. Každá chvíle věnovaná tomuto tématu se vám vrátí v podobě spokojeného a sebevědomého dospělého jedince, který navíc nebude mít problémy s vámi spolupracovat za každé situace.

Při výchově, výcviku i postupném dospívání štěňátka můžete narazit na řadu překážek, pochybností nebo zdánlivě bezvýchodných situací. Nezapomínejte, že v takových situacích je vhodné obrátit se na specialisty – veterinární lékaře, zkušené výcvikáře nebo chovatele, kteří vám určitě rádi pomohou a poradí tak, abyste ve finále byli spokojeni vy i váš čtyřnohý přítel.

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 3802

Zpět na výpis


Top inzerát

SHIBA INU PRAHA

SHIBA INU PRAHA

Plemeno : Šiba Inu - Shiba
Pohlaví : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace