Čipování není GPS aneb Novela veterinárního zákona

Čtvrtek, 14. září 2017

České zlaté ručičky budou vždy hledat způsob, jak vydělat jednoduše peníze. A české legislativní instituce se jim v tom neustále budou pokoušet více či méně úspěšně zabránit. Tento záměr má také novela veterinárního zákona, který by měl začít platit od roku 2020. Zabrání to množírnám v jejich existenci?

Čip snadno a rychle

Čipování je dnes pro většinu majitelů psů běžnou rutinou. Čip je mikrokód velikosti zrníčka rýže, který veterinář psovi vpraví pod kůži aplikátorem. Pořád je to ale mikrokód, nevysílá žádné vlny ani signály. Je to přeneseně řečeno rulička se srolovaným čárovým kódem. Veterinář si zaúčtuje materiál a aplikaci čipu, měli byste se ale raději vždy na místě ujistit, že je v ceně i úkon registrace čipu. Neboť nenahlášený „čárový kód“ pozbývá význam. A je vždy rozhodně lepší, když si pak číslo čipu sami nahlásíte do dalších registrů, pro případ ztráty či odcizení pejska. Mnoho chovatelů a pejskařů se ale proti počinu čipování bouří – vadí jim morální princip označování, možné, dosud nepotvrzené vedlejší zdravotní účinky, stres, kterému je pes vystaven. Protestům by měl být konec od roku 2020, kdy má vstoupit v platnost povinné čipování psů.

Povinná registrace?

Mnoho měst a obcí v ČR má již dnes povinnost psy čipovat. Každý pes musí být nahlášen k placení poplatků a spolu s nahlášením psa musí být v systému města zaevidován i kód čipu. Je to jakási snaha měst a obcí o pomoc, když se pes zatoulá. Tyto městské systémy ale nejsou zatím propojeny. Nahlášením psa na úřadě v Praze tak není zaručeno, že když jej ukradnou a najde se v Ostravě, budou tamní úředníci schopni dohledat, komu patří. Je proto vždy jistější nahlásit čip psa do vícero registrů. Zpoplatněno je to pouze v Národním registru, obrátit se ale můžete i na www.backhome.cz, www.iftaregistr.cz, www.identifikace.cz nebo www.vetkom.cz. Právě proto, že povinnost registrace nebyla podchycena již v začátcích, vzniklo hned několik evidenčních serverů – ty teď mají kvanta dat s odlišnými postupy a povinnými položkami, takže je dost dobře nelze sloučit. A jelikož je na dobré vůli nálezce psa které všechny registry prohledá, šance zjištění majitele se tím poněkud zmenšuje. Bez povinnosti registrovat čip do jedné společné databáze se povinnost čipování psa zdá být zbytečná.

cip1.jpg

Stop množírnám

Samotná novela zákona má za snahu omezit vznik a existenci množíren, kterých je nekontrolovatelně mnoho. Další výhody v povinnosti čipování spatřují poslanci také v jednodušší možnosti vypátrat majitele – pes tak bude ušetřen stresu z odchytu a obec ušetří za péči o psy v útulcích. Také bude možno dohledat, kdy byl pes naposledy očkován. Současná legislativa umožňuje nálezci toulavého psa si ponechat s tím, že má majitel 2 měsíce na to, aby se ozval a dohledal psa. Pokud nálezce psa nechce, je obec povinna se o něj postarat a umístit jej nejlépe do útulku. Je-li pes v útulku, čeká se 4 měsíce, zda se majitel přihlásí a až pak jej zákon umožňuje volně umístit do péče. Za takovou dobu by ale za psa naskočily neskutečné náklady a útulky by neměly prostory pro držení psů tak dlouho. Většina těchto institucí tedy psy umisťuje do náhradních rodin již dříve s tím, že je rodina povinna psa vrátit, pokud se majitel ozve.

cip2.jpg

Čipování v praxi

Nejeden majitel psa či pejskař má již s čipováním bohaté životní zkušenosti. Častokrát se stane, že číselný kód čipu se poškodí a čip přestane fungovat. Nebo po aplikaci to zrníčko rýže podkožím doputuje třeba na druhou stranu těla, kde je těžké čip najít. Navzdory modernizaci většina obcí a odchytových institucí vlastní čtečky čipů, které přečtou číselný kód na vzdálenost asi deseti centimetrů. Pokud tedy pracovník s čtečkou neprojede celé okolí psa, nemusí zjistit, že má čip například u ocasu (a ne na obvyklé levé straně krku) a označí psa za „bez čipu a s nedohledatelným majitelem.“ Díky rozdílnosti povinnosti obcí čipovat také při kontrole majitel nenačipovaného psa může tvrdit, že pes je hlášen ve vedlejší obci, kde povinnost není a proto jej nenačipoval. Důležité také je, aby při vstupu platnosti čipování vešla také v platnost povinnost čipy kontrolovat. Pokud se pes nezaběhne, jen výjimečně se stane, že někdo (policie, veterinář, pořadatelé výstavy) překontroluje, zda je pes vůbec čipovaný. Navzdory tomu si mnoho majitelů myslí, že načipováním v útlém věku štěněte jejich povinnosti končí a pokud se pes zaběhne, automaticky na nálezce vyskočí jméno a adresa majitele. Není tomu tak. Všechna tato úskalí značně nahrávají množírnám a dalším institucím. Je potřeba, aby čipování bylo plošně a intenzivně kontrolováno. Aby mohlo být kontrolováno, je potřeba plošný a jednotný registrační systém. A aby vznikl jednotný registrační systém, je potřeba jednotná povinnost čipovat. První krok proti množírnám zdá se tedy bude uskutečněn v roce 2020. A co bude dál?

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3503

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  15.09.2017 14:07:45

  Akíčita napsal(a):

  Žiju v Praze a musím říci, že jsem již vícekrát viděla strážníky MP, jak chodí se čtečkami a dělají namátkové kontroly psů, zda mají čip. Jednou takhle kontrolovali i mě ještě s předchozím pejskem. Čip nemohli vůbec najít, ale když jsem jim řekla, že je pes řádně nahlášen na úřadě, poplatek zaplacen, dala jsem jim i telefon na pána, který to má u nás na starosti (neb je to "skoro kolega" :-)), aby mu kdyžtak zavolali a ověřili si to (ukázala jsem jim občanku), tak poctivě hledali a hledali a nakonec čip našli někde skoro na břiše psa...>:)
  Je fakt, že je spousta čipovaných psů, jejichž majitel se nikdy nenajde právě proto, že už lidi nechápou, že nenahlásí-li psa do nějakého registru, že se těžko někdo dozví, komu patří, pokud teda není učiněno jiné opatření k identifikaci.
  Psa mám čipovaného, nahlášeného v Národním registru, ale přesto nosí raději obojek, na kterém má vyšito své jméno a můj telefon a na obojku ještě "kostičku" s dalšími identifikačními údaji.

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Top inzerát

Rotvajler

Rotvajler

Plemeno : Rotvajler
Pohlaví : ne
s PP : ne

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace