Jak naučit psa, aby vás přestal olizovat?

Pondělí, 4. leden 2016

Olizuje vás neustále Váš pes? Může jít o chorobné chování. V takovém případě je nutné poradit se s veterinářem a provést potřebné testy. Pokud jde jen o zlozvyk, existují tréninkové metody, pomocí nichž to psa odnaučíte.

Začněte tím, že si položíte tuto otázku. Odpovědi mohou být různé, třeba:

 • Má dobrý vkus a chutná mu slané
 • Říká vám „Ahoj!“
 • Snaží se zahájit hru
 • Je k vám laskavý (i když zároveň trochu hrubý)

 

Jak olizování od psa předejít?

Přemýšlejte, kdy pes naposledy toto chování projevil. Bylo to, když jste si sedli k televizi připraveni na další díl oblíbeného seriálu? V tom případě buďte připraveni přesměrovat jeho chování na něco, co ho zabaví bez vaší účasti. Výborné jsou plnící hračky, do kterých můžete psu připravit něco lehkého před večeří, třeba zamražený hovězí vývar. Stejně tak můžete připravit nějakou logickou hračku, která psa zabaví. Vtip je v tom, přesměrovat chování psa od vás k něčemu jinému.

Nebo vás možná pes začíná olizovat ve chvíli, kdy přijdete z práce, protože ví, že vzápětí přijde čas na procházku. V takovém případě je řešením změnit vaše chování – místo toho, abyste ihned popadli vodítko a běželi s ním ven, zkuste ho předtím zaměstnat. Třeba patnáctiminutová hra na schovávání pamlsků v bytě bude skvělou volbou. Pes bude muset počkat, než pamlsky v bytě poschováváte, a jakmile je pak začne hledat, vy docílíte přesměrování nežádoucího chování k jinému objektu zájmu. Navíc se pes díky této hře skvěle uvolní před nastávající procházkou.

 

Jak psa olizování odnaučit?

Může se samozřejmě stát, že váš pes hračky ignoruje a pokračuje v olizování vašeho obličeje nebo rukou, zatímco stále sedíte.  V takovém případě dejte psu časový limit, beze slova se zvedněte, zkřižte ruce na prsou a dívejte se pryč od psa. Ten bude chováním zřejmě zaskočen. Jakmile se posadí, pohlaďte ho a pochvalte, aby věděl, že tohle od něj čekáte. Pokud vás opět začne olizovat, opakujte stejný postup – odvraťte vaši pozornost včetně očního kontaktu na několik sekund. Přitom mu nic neříkejte, to je velmi důležité.

Podstatou celého tréninku odnaučení tohoto zlozvyku je uvědomit si, co chcete, aby váš pes dělal místo toho, aby vás olizovat. Pak už stačí jen posílit toto vhodné chování, které následně nahradí to nežádoucí.

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 3160

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  07.01.2016 13:36:38

  Akíčita napsal(a):

  S níže uvedeným naprosto souhlasím. I pes, který má tu výhodu, že na páníčka nemusí čekat v bytě, ale má k dispozici zahradu, kde může potřebu vykonat kdy chce, dá po pánově příchodu stejně nejspíš přednost kontaktu s ním, protože už konečně není sám...
  Přesně - se psem je třeba komunikovat a vhodným způsobem mu odpovědět. Když mě po příchodu domů můj pes vítá tím, že mi olíže tváře (sednu si k němu na bobek, aby na mě neměl potřebu skákat - skákal by stejně proto, že se chce přivítat), mám radost, že mě tak nadšeně vítá. Já ho sice na oplátku neolizuju, ale hladím tam, kde vím, že to má nejradši. Málokdo - ještě kromě malých dětí - nás v životě vítá tak krásně každý den způsobem, jako kdyby nás neviděl celý rok a ne jen několik hodin. Tak si toho važme, že nás naši psi mají rádi a nesnažme se potlačovat jejich přirozenost.

 • -- bez nadpisu --

  04.01.2016 07:19:03

  Scylla napsal(a):

  Olizování je od psa vyjádření pozitivních pocitů a jako takové by mělo být bráno. Když majitel přijde z práce, má pes většinou za sebou cca 10 hodin, kdy se nemohl vyvenčit a moc se mu chce. Schovávat po bytě pamlsky a nutit psa, aby je hledal, když má málem z nohou uzel by byla od majitele dost velká bezohlednost.
  Pokud budu psa přesměrovávat na zábavu bez mojí účasti, budu za nějakou dobu psát do poraden problém - pes mě má na háku......

  Se psem je třeba komunikovat, číst jeho řeč a vhodným způsobem na ní reagovat, pak jsou vztahy v pořádku.

Celkem záznamů: 2
|< << >> >|

Top inzerát

Prodám štěňátko - pejska Jack Russell teriér s PP

Prodám štěňátko - pejska Jack Russell teriér s PP

Plemeno : Jack Russell Teriér
Pohlaví : ne
s PP : ano

Chovatelské stanice

Airedales ♥ "Of Lussyland" ♥
Kraj: Stát: Slovensko
Okres: Stát: Slovensko
ANERIKO
Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kolín
BUGSY
Kraj: hlavní město Praha
Okres: Praha-město
Chovatelská stanice Alwaro FCI
Kraj: Stát: Polsko
Okres: Stát: Polsko


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace